Paracetamol a jeho podání dětem

Znáte účinky paracetamolu? Jeho možné cesty a formy podání u dětí? Jak správně paracetamol u dětí různých věkových kategorií dávkovat? Tento článek Vám nejen odpoví, ale i ukáže, co byste měli o paracetamolu a jeho podání dětem vědět.

Účinek a použití paracetamolu

Paracetamol představuje jeden z nejčastěji podávaných léčivých přípravků v pediatrii. V terapeutických dávkách jde o bezpečné léčivo jak pro děti všech věkových skupin (0 – 12 let), tak pro těhotné a kojící ženy. Paracetamol je léčivá látka, která svým účinkem snižuje zvýšenou teplotu a působí proti bolesti. Nemá protizánětlivý účinek. Používá se k tišení středně silných bolestí, jako jsou u dětí např. bolesti hlavy, bolesti doprovázející prořezávání prvních zoubků i bolesti kloubů a svalů doprovázející chřipkové onemocnění. Paracetamol používáme nejčastěji k tlumení zvýšených teplot, např. horečnatých stavů doprovázejících bakteriální a virová onemocnění nebo reakce po očkování.

Nejste si jisti ohledně dávkování léků s paracetamolem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Dávkování paracetamolu

Přestože je paracetamol bezpečné léčivo a v terapeutických dávkách se nežádoucí účinky spojené s jeho podáním vyskytují vzácně (méně než 0,1%), je potřeba dbát na pečlivé a přesné dávkování s ohledem na konkrétního pacienta. Při výpočtu doporučené dávky pro dítě se řídíme dvěma údaji, věkem a hlavně váhou dítěte! Dávku volíme přesně, menší než doporučená dávka nevyvolá očekávaný účinek a jen zatíží metabolismus dítěte. Užívání vyšších než doporučených dávek může vést k riziku závažného poškození jater.

Jednotlivá doporučená dávka paracetamolu je 10 - 15 mg/kg. Tato jednotlivá doporučená dávka se podává podle potřeby 3 krát, maximálně však 4 krát za den, nejdříve po 4 až 6 hodinách po dávce předešlé. Celková denní dávka paracetamolu u dětí nemá překročit 60 mg/kg/den.

Lékové formy pro děti

Čípky

• PARALEN 100 mg® – pro nejmenší děti od 7 kg;
• PANADOL BABY 125 mg® – pro děti od 9 kg;
• PANADOL JUNIOR 250 mg® – pro děti od 15 kg;
• PARALEN 500 mg® – je vhodný pro děti starší 9 let nebo od 33 kg.

Rektální podání je vhodné u nejmenších dětí, u starších v případě zvracení a nauzey (pocit na zvracení). Absorpce (vstřebání) paracetamolu je při rektálním podání méně rychlá než při podání ústy . Zavádění čípku je lepší vleže na zádech, u malých dětí zvolte raději polohu na boku nebo na břiše. Po zavedení čípku je dobré jemně podržet hýždě dítěte u sebe a přesvědčit se, zda čípek zůstal v konečníku. Při skladování a cestování dbejte na to, aby se čípky teplem neroztavily.

Suspenze

• PARALEN SUS 24 mg/ml®
• PANADOL PRO DĚTI 24 mg/ml®

Jedná se o tekuté lékové formy vhodné pro děti od 3 měsíců a alespoň 5 kg. Součástí každého balení je přehledná tabulka pro dávkování přípravku, k přesnému odměření dávky použijte přibalený píst. Šestihodinový interval podávání lze v případě potřeby zkrátit na 4 hod, přičemž nesmí být překročena celková denní dávka, a tedy ne více než 4 doporučené dávky /den. Před každým použitím přípravek dobře protřepejte! Po podání je nutné léčivý přípravek zapít dostatečným množstvím tekutiny.

Tablety

• PARALEN 125 mg®
• Přípravky s paracetamolem v síle 500 mg (např. PARALEN 500®, PANADOL 500®, aj.)

Podávání tablet dětem se doporučuje od 6 let, tedy od doby, kdy obvykle bez problémů tabletu spolknou. Tablety, které mají půlící rýhu lze rozdělit na poloviční dávku, a to s výhodou lepšího polykání, tak přesnějšího dávkování. U tablet je důležité dodržovat přesný výpočet doporučené dávky pro dítě, např. u 20 kg dítěte představuje doporučená dávka jen ½ tablety o síle 500 mg nebo dvě tablety o síle 125 mg!

Nástup účinku paracetamolu uvolněného z tablety je oproti tekutým lékovým formám pomalejší.

Kombinované přípravky

• COLDREX JUNIOR® – vhodný pro děti od 6 do 12 let

Jedná se o jediný kombinovaný přípravek s paracetamolem, který je v současné době na našem trhu určený pro děti od 6 let. Jeden sáček pro přípravu horkého nápoje obsahuje 300 mg paracetamolu, 5 mg účinné látky phenylephrini hydrochloridum a 20 mg kyseliny askorbové neboli vitaminu C. Přípravek je vhodný ke krátkodobé léčbě příznaků chřipky a akutního zánětu horních cest dýchacích. Zvláštní opatrnosti je třeba u dětských pacientů s chronickým onemocněním, např. astmatem, cukrovkou aj., kdy je vhodné poradit se s odborníkem.

Doporučená dávka je jeden horký nápoj, odstup mezi dávkami je alespoň 4 až 6 hodin. Maximálně lze užít 4 sáčky za den.

Doporučení na závěr

  • Paracetamol je v terapeutických dávkách bezpečný lék pro děti všech věkových kategorií.
  • Doporučená dávka paracetamolu představuje 10 – 15 mg/kg, odstup mezi jednotlivými dávkami alespoň 4 až 6 hodin, celková denní dávka nemá překročit 60 mg/kg.
  • Nepřekračujte doporučené dávkování! Předávkování i poddávkování s sebou nese rizika.
  • V případě jakýchkoliv nejasností nechejte lékárníka, aby Vám doporučenou dávku pro Vaše dítě spolu s doporučeným dávkováním konkrétního přípravku napsal na obal přípravku.
  • Více neznamená lépe! Důkladně se přesvědčte, že paracetamol nepodáváte dítěti v několika přípravcích najednou. V takovém případě se vždy o dávkování poraďte s odborníkem.
  • Pokud ani po třech dnech příznaky nemoci neustoupí, kontaktujte lékaře.

PharmDr. Klára Bechná

Lékárna Na středisku, Kopřivnice

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr