Co všechno mít v lékárničce, když máte doma děti

Čekáte děťátko a už promýšlíte, kde a co je nutné před jeho příchodem na svět zařídit? Tento článek vám pomůže vybavit si lékárničku pro vaše miminko. Nemoc nebo zdravotní obtíže novorozenců a kojenců přichází často dost nečekaně, a proto i tady platí ono „kdo je připraven, není překvapen".

Co by v lékárničce nemělo chybět

Teploměr nesmí chybět v žádné lékárničce. Digitální teploměry jsou volbou č. 1 - mezi jejich výhody patří přesnost a rychlost měření. Máme k dispozici několik druhů přístrojů. U každého z nich je důležité pečlivě dbát pokynů výrobce k přesnému měření teploty.

  • Klasický digitální teploměr - u nejmenších dětí se jím měří teplota v konečníku (vhodné je špičku teploměru potřít např. olejíčkem či mastí) nebo v podpaží. Pružná špička teploměru se lépe přizpůsobí místu měření teploty. Délka měření se u jednotlivých teploměrů liší, u dětí lze s výhodou doporučit tzv. rychloběžky (např. Thermoval® kids), které garantují rychlost rektálního měření od 6 do 15 sekund (s).
  • Dotykový teploměr (např. Thermoval® duo scan) - pomocí infračerveného senzoru měří teplotu na čele nebo v uchu. Délka měření je kratší, cca 3 s na čele a 1 s v uchu.
  • Bezdotykový teploměr (např. Thermoval® baby, Microlife® NC 100) - nabízí možnost měření teploty na čele, a to bez kontaktu s nemocným, tedy i pokud dítě spí. Navíc umožňuje měření teploty předmětů (např. kojenecké láhve nebo vody ve vaničce) a okolí (např. dětského pokoje). Délka měření je opět cca 3 s.

Mohlo by vás zajímat: Příprava na mateřství: Co čeká vaše tělo po porodu?

Lék proti teplotě a bolesti používáme při horečnatých stavech, dle doporučení při teplotě vyšší než 38 °C, nebo v případě silnější bolesti (např. prořezávání zoubků). V případě horečky u novorozenců a dětí do 3 měsíců kontaktujeme ihned lékaře, který rozhodne o léčbě děťátka. U ostatních dětí máme k dispozici 2 účinné látky, každou v různých silách a lékových formách. Při výběru se můžete řídit následujícími radami (viz článek Léky na teplotu u kojenců) nebo se poraďte se svým lékárníkem. V každém případě pečlivě dbejte na dodržení povoleného dávkování a doporučených rozestupů mezi jednotlivými dávkami, uvedených v příbalovém letáku nebo na obalu přípravku. U dětí můžeme použít tyto účinné látky:

  • Paracetamol (viz článek Paracetamol a jeho podání dětem) působí proti teplotě a bolesti. Je dostupný ve formě čípků (Paralen® 100, Panadol® Baby) nebo suspenzí (Paralen® sus, Panadol® pro děti). Paracetamol podaný v suspenzi má oproti čípkům rychlejší nástup účinku, ale je určen pro děti starší 3 měsíců, resp. 5 kg.
  • Ibuprofen má oproti paracetamolu i protizánětlivý účinek. Opět je dostupný ve formě čípků (Nurofen® pro děti čípky) nebo suspenze (Nurofen® pro děti, Ibalgin® baby). Všechny lékové formy ibuprofenu jsou určeny pro děti od 3. měsíce věku.
  • Vzájemné střídání přípravků s paracetamolem a ibuprofenem není u malých dětí vhodné, přestože je mnohdy mylně doporučováno. Pokud k němu přesto přistoupíme, dodržujme mezi jednotlivými podáními léčivých přípravků nejméně 4 hodinový interval.
  • U dětí do 16 let věku k tišení teploty nebo bolesti NIKDY NEPOUŽÍVÁME léčivé přípravky s obsahem acetylsalicylové kyseliny (např. Aspirin®, Acylpyrin®).

Přípravky proti průjmu u nejmenších dětí použijeme, pokud se výrazněji změnil charakter a barva stolice (nejčastěji nazelenalá, zapáchající, s příměsí hlenu). Pokud průjem u miminka trvá více než jeden den, obracíme se na lékaře. U dětí do 1 roku můžeme k léčbě použít Smectu® nebo Tasectan® sáčky.

Rehydratační přípravky je vhodné podat dítěti nejen při průjmových onemocnění, ale také při horečce nebo zvracení, kdy dochází k nadměrným ztrátám tekutin. U děťátka hrozí v těchto případech dehydratace, a proto při opakovaných potížích kontaktujte lékaře. Enhydrol® je vhodný pro děti od ukončeného 1. týdne, Kulíšek® od 4. měsíce.

Přípravek do očí použijeme v případě podráždění nebo jemného začervenání očí, ve vážnějších případech (problém jen s jedním okem, hnis nebo silné začervenání) se opět obracíme na lékaře. Tradiční léčivý přípravek Ophthalmo-Septonex® oční kapky je v současné době už delší dobu nedostupný. Proto lze doporučit Omisan Baby, oční kapky určené dětem s výtažkem heřmánku, který zklidňuje podráždění a světlíku lékařského, který má protizánětlivé účinky. Nebo oční roztok OCUflash®, opět s výtažkem světlíku lékařského. Oční kapky nepoužívejte déle než 4 týdny po jejich otevření (pokud není uvedeno jinak), proto si raději poznamenejte datum otevření na obal přípravku.

Přípravek do nosu – vybíráme podle jeho plánovaného použití:

  • K nosní hygieně – můžeme používat roztoky, které zvlhčují a šetrně čistí nosní sliznici. Nevyvolávají návyk. Dostupné jsou ve formě ampulek (např. Libenar™, Humer) nebo nosních sprejů se speciálním rozprašovačem pro děti (např. Stérimar bébé, Vincentka® junior).
  • Na ucpaný nos – lze použít již zmíněné izotonické roztoky mořské vody, které pomohou uvolnit ucpaný nos. V krátkodobém režimu (nejdéle 5 dní), navíc můžeme děťátku ulevit přípravky s účinnou látkou (např. oxymetazolin v přípravku Nasivin® sensitive 0,01%), která sníží otok nosní sliznice.

Nosní odsávačka na hleny uleví dětem, které neumí smrkat, od přebytečného nosního sekretu, a napomůže tak k uvolnění dutin. K dispozici máme několik typů:

  • Ruční dětská odsávačka – její výhodou je nízká cena a téměř okamžité použití kdekoliv. Rozlišujeme dva základní typy, a to jednodušší balónkovou a tradiční, osvědčenou hadičkovou.
  • Odsávačka připojitelná na vysavač (např. Nosátko) – dražší, za to efektivnější při odsávání nosního sekretu.
  • Elektronická odsávačka hlenů (např. Cleanoz, LivingLab) – má nejdražší pořizovací náklady (cena okolo 800 Kč), ale kombinuje funkční výhody předešlých typů – efektivita odsávání, nižší hlučnost, vhodná pro cestování.

Ochranné přípravky (nejen) na pokožku zadečku ji regenerují, ale také účinně chrání a brání tím vzniku opruzenin. Přípravky můžeme rozdělit podle textury na hojněji používané masti (např. Bepanthen® Care mast, Sudocrem®, Rybilka® NEO) nebo rychleji vstřebatelné krémy (např. Avril®dětský krém).

Jako dezinfekce slouží nejčastěji čistýlíh. Jedná se o šetrný dezinfekční prostředek na malé poranění kůže. Využijete jej okamžitě po návratu z porodnice na ošetření pupíku děťátka. Některé porodnice doporučují přípravek Octenisept® spray, který nabízí snadnější manipulaci a neštípe.

Co se může hodit

Pokud kojenec trpí bolestivými kolikami, můžeme mu pomoci léky proti nadýmání a bolesti bříška. Nejvíce osvědčené jsou kapky s obsahem účinné látky simeticon (např. kapky Espumisan®, Infakol®), které pomůžou snížit obsah plynu ve střevech děťátka. K dispozici máme i přípravky s obsahem přírodních karminativních látek – máty, anýzu a fenyklu (např. kapky BabyCalm). Velmi dobře mohou pomoci probiotika, konkrétně Lactobacillus reuteri (např. kapky BioGaia ProTetics®). Krom kapek pro vnitřní použití lze děťátku při bolestech ulevit lehkou masáží bříška, k níž se s oblibou využívá dětský emulgel Pupík.

Na kvasinkovou infekci kojenců v ústech, tzv. moučnivku použijeme k potírání ložisek 0,5 – 1 % genciánovou violeť, známý fialový roztok neboli fialku. Kvůli kratší exspiraci je lepší si ji pořídit až v čase potřeby.

Pokud už děťátku rostou zoubky, mohou pomoci přípravky na tišení bolesti při růstu zubů. K dispozici máme lokální gely, které zmírňují bolest a mají protizánětlivé působení (např. Calgel®, nebo přírodní Dologel®). K tišení bolesti při růstu zoubků může přispět i homeopatikum Chamomilla vulgaris CH9.

Sezónní přípravky a dermokosmetika – zkraje léta se vybavte kvalitním opalovacím krémem pro děti. Nejlépe s minerálním filtrem a vysokým ochranným faktorem. Opalovací krémy je doporučeno používat od 6. měsíce věku děťátka, do té doby se kůže chrání lehkým oděvem nebo clonou. V létě chráníme děťátko krom slunečních paprsků také před nepříjemným hmyzem a jejich štípanci. K dispozici je pro děti starší 3 měsíců repelent Predator® Junior. V zimě doporučuji použít ochranný krém proti větru a mrazu.

Z kategorie zdravotnického materiálu můžu doporučit balení buničitých tampónů, dětské vatové tyčinky pro novorozence nebo nůžky na nehty se zaoblenou špičkou. Mohou se hodit také náplasti na citlivou pokožku. Rektální trubička je k dispozici pro příležitostné zavedení do konečníku, kde napomůže mechanicky uvolnit nadbytečné plyny.

Několik praktických rad

  • Lékárničku vždy ukládejte na bezpečném místě.
  • Ideální je mít v domácnosti dvě samostatné lékárničky, pro dospělé a pro děti. Snáze tak předejdeme náhodnému zaměnění podobných přípravků, které může být pro děti velice nebezpečné.
  • Obaly ani příbalové letáky přípravků nelikvidujte dřív, než je potřeba. Před každým použitím přípravku se raději přesvědčte o správném dávkování pro vaše děťátko.
  • Alespoň dvakrát ročně kontrolujte obsah lékárničky, vždy vyřaďte přípravky s prošlým datem spotřeby. Takové přípravky patří zpět do lékárny, ne do koše.
  • Pokud hledáte informace nebo chcete poradit, obraťte se na svého lékárníka nebo navštivte portály garantované Českou lékárnickou komorou www.lekarnice-maminky.cz nebo www.lekarnickekapky.cz.
  • Pokud příznaky nebo zdravotní obtíže u dítěte neustupují, kontaktujte vždy lékaře.

PharmDr. Klára Bechná

Lékárna Na středisku, Kopřivnice

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek