Změna způsobu výdeje postkoitální antikoncepce v lékárnách

V letošním roce došlo rozhodnutím Státního ústavu pro kontrolu léčiv ke změně způsobu výdeje u všech přípravků tzv. nouzové (postkoitální) antikoncepce. Jedná se o přípravky s obsahovou látkou ulipristal acetát (ELLAONE) a levonorgestrel (POSTINOR, ESCAPELLE), které jsou indikovány jako postkoitální antikoncepce v případě nechráněného pohlavního styku nebo po selhání použité metody kontracepce u dospělých. Dívky mladší 16 let by proto měly pro získání těchto přípravků navštívit lékaře nebo pohotovostní oddělení nemocnice.

Výdej postkoitální antikoncepce byl do roku 2011 omezen pouze na lékařský předpis, což mohlo omezovat dostupnost vzhledem k nutnosti jejího užití v relativně krátkém časovém úseku po nechráněném pohlavním styku. V roce 2011 byla proto postkoitální antikoncepce převedena mezi přípravky vydávané bez lékařského předpisu s omezením (tzv. léky „na občanku“). Tato forma výdeje byla dle názoru České lékárnické komory odpovídající charakteru přípravků a garantovala na jedné straně potřebnou dostupnost a straně druhé umožňovala vyšší úroveň dohledu nad jejich užíváním, včetně zákazu internetového prodeje a reklamních aktivit.

Na otázky k užívání antikoncepce, včetně postkoitální antikoncepce, odpoví váš lékárník. Můžete si také poslechnout pořad Radiofórum ze dne 11. června na stanici ČRo Plus.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek