Péče o novorozené dítě

Narození miminka bývá obvykle tou nekrásnější a nejradostnější událostí v rodině. Mnoho maminek se však obává, zda péči o narozené děťátko zvládnou. Na trhu je k dispozici spousta knih a příruček, které si mohou budoucí maminky zakoupit a nastudovat již před porodem, stejně tak je možné najít nepřeberné množství informací na internetu. Někdy je však velké množství informací spíše na škodu.

Novorozeně

Trpíte-li jako budoucí maminka úzkostmi, jestli se dokážete o své narozené miminko postarat, obraťte se na svého gynekologa nebo se informujte, zda ve vašem okolí není možné navštívit speciální kurzy přípravy k porodu a péče o novorozence. Nemáte-li tuto možnost, nezoufejte, po porodu vás dětské sestřičky naučí, jak s miminkem zacházet a jak jej ošetřovat. Zapojit se do péče o novorozence se nemusejí bát ani tatínkové. Přehled základních informací nabízí také tento článek.

Základem je dodržování hygienických pravidel. Nezapomínejte si pravidelně mýt ruce a snažte se udržovat miminko v čistotě (potřeby pro miminko sterilizovat, prádlo prát na vysokou teplotu a žehlit). Na druhou stranu není dobré úzkostlivě dbát na přísně sterilní prostředí. Kontakt s přirozeným prostředím podporuje normální utváření imunitního systému. Máte-li domácího mazlíčka, nemusíte jej úplně izolovat. Je dokázáno, že brzký kontakt pomáhá snížit rozvoj případných alergií.

Manipulace s děťátkem

Po narození se miminka balí do zavinovaček, které nahrazují pocit bezpečí z maminčina bříška. Také pro manipulaci s děťátkem je zavinovačka ideálním řešením. Je-li děťátko bez zavinovačky – např. při přebalování nebo přípravě ke koupání, nezapomínejte na hlavičku. Tu ještě miminko samo neudrží, a je proto nezbytné mu ji podepírat. Jednou rukou jej tedy držte za krk a hlavičku, druhou přidržujte v oblasti zad a zadečku. Co nejdříve si jej přitiskněte na hruď, abyste předešli případnému vyklouznutí. Miminko je možné nosit také uvázané ve speciálním šátku nebo nosítku. Vždy je ale potřeba dbát na to, aby byla dostatečně zafixována hlavička, a také na to, aby nebylo miminko zkroucené.

Přebalování

K přebalování můžete zvolit buď plenky látkové, nebo jednorázové. Každé mají své výhody i nevýhody. Důležité je však pořídit si dostatečnou zásobu a vhodnou velikost. Můžete mít také k dispozici přebalovací pult s podložkou, abyste se při přebalování, převlékání a ošetřování miminka nemuseli shánět po vhodném místě a zároveň jste měli miminko v takové výšce, ve které nebudou tyto každodenní činnosti zatěžovat vaše záda. K přebalování byste měli mít připraveny nejen plenky, ale také vlhčené ubrousky nebo žínku a teplou vodu, ošetřující krém na zadeček a pod miminko jednorázovou přebalovací podložku nebo gumovou otíratelnou podložku překrytou látkovou plenkou. Pozor také na vlhčené ubrousky, které mohou být kvůli obsahu některých látek (konzervanty, přírodní výtažky, parfém) ke každodennímu používání nevhodné a způsobit podráždění pokožky. V takovém případě mějte po ruce jen nádobu s teplou vodou a žínku a jednorázové vlhčené ubrousky si schovejte pouze na nouzové situace. Plenky vyměňujte tak často, jak je potřeba. U novorozenců to bývá cca 10krát za den.

Koupání

KoupáníV porodnici vás naučí, jak miminko při koupání držet, jak jej umývat i jak jej po koupání ošetřit. Domů byste si měli pořídit dětskou vaničku, nebo alespoň lehátko do vany, někdy bývá vanička i součástí pojízdných přebalovacích pultů, můžete však zvolit i tzv. koupací kyblík. Dále mějte připravenou osušku, mycí žínku a přípravky vhodné na mytí dětské pokožky.

Pokožka miminka je velmi citlivá a potřebuje speciální péči. Důležité je, aby zvolené přípravky pokožku nedráždily, ale naopak zachovaly její ochrannou vrstvu. S výběrem vhodných přípravků se můžete obrátit také na lékárníka, oblíbenými jsou produkty značek Hipp®, Bübchen®, Weleda® nebo Bioderma®. Použít můžete i olejové přísady do koupele, zvláště u dětí se suchou pokožkou (např. Bioderma® ABCDerm huile, Weleda® měsíčková kojenecká koupel nebo také Linola®-Fett Ölbad). Nevhodné jsou naopak pěny, které by mohly pokožku miminka vysušovat. Šampony se u novorozenců nepoužívají.

Je potřeba dbát na to, aby nedošlo k podchlazení ani k přehřátí miminka, jehož tělíčko ještě nedokáže teplotu dobře regulovat, a je tedy extrémně citlivé na výkyvy teploty. Zajistěte proto ke koupání vhodnou teplotu vzduchu (cca 24-28°C) i teplotu vody (36-38°C). Teplotu vody vyzkoušejte na předloktí, neměli byste cítit ani chlad, ani horko.

Intimní oblast vyžaduje speciální přístup u chlapečků i děvčátek. Praktickou ukázku by vám měly zajistit dětské sestry již v porodnici, případně ji po návratu z porodnice konzultujte s ošetřujícím dětským lékařem, kterého byste měli vybrat již před porodem a který stav miminka po příchodu domů v nejbližších dnech zkontroluje. Všeobecně se uvádí pečlivá očista od zbytků stolice a moči, u chlapečků nepřetahovat alespoň do batolecího věku předkožku (mohlo by dojít k jejímu poškození a nežádoucím srůstům), u holčiček dbejte na správný směr otírání zadečku při přebalování i mytí, a to vždy zepředu dozadu, aby nedošlo k zanesení bakterií ze stolice do pochvy nebo močové trubice.

Novorozená miminka se nemusejí mýt každý den, měl by se však umýt alespoň obličej a místa tzv. vlhké zapářky, to znamená místa, kde hrozí zapaření a vznik opruzenin. Na druhou stranu bývá koupání pravidelný rituál před spaním a miminko si jej postupně zafixuje jako zklidňující proceduru, po které následuje uložení ke spánku.

Ošetření pokožky

Pokožku miminka můžete po koupání ošetřit dětským olejem, tělovým mlékem nebo krémem některé z již dříve zmíněných značek dětské kosmetiky. Promazávat však můžete také slunečnicovým olejem, kalciovou mastí (Calcium pantothenicum) nebo tzv. Lenienskou mastí (Unguentum leniens), která je obzvláště vhodná u dětí narozených po termínu, kterým se pokožka silně olupuje. Vše zakoupíte v lékárně.

Zadeček při přebalování vyžaduje speciální péči. Pokožka je v plenkové oblasti silně namáhána a drážděna, je tedy vysoké riziko, že začne červenat, objeví se opruzeniny, nebo může dokonce začít mokvat a vznikají bolestivá ložiska, která se pak těžko hojí. K ošetření si proto vyberte takový přípravek, abyste podráždění či poškození pokožky pokud možno předešli. Běžně se používá mast s rybím olejem (např. Rybilka® Neo, Panthé-Baby Glenmark®, Bepella® dětská mast), s panthenolem (Bepanthen® Care Mast, Bepanthen® Extra Mast), s oxidem zinečnatým (Sudokrem®) nebo s výtažkem z měsíčku lékařského (Weleda® Měsíčkový kojenecký krém, Linteo® Baby krém na opruzeniny). Který je nejlepší, to se dopředu říci nedá, budete muset zkoušet. Pravděpodobně dostanete v porodnici u příležitosti narození miminka tzv. uvítací balíček, ve kterém se obvykle nachází i nějaký vzoreček na vyzkoušení. Požádat o něj můžete také v lékárně.

Ke vzniku opruzenin mohou přispět také neprodyšné nebo parfemované jednorázové plenky, vlhčené ubrousky, které obsahují dráždivé chemické látky (většinou konzervanty) nebo nepříliš časté přebalování (delší kontakt pokožky zadečku se stolicí a močí). Léčba opruzenin není složitá, ale pro miminko je každý proces přebalování nepříjemný, až bolestivý. Navštívíte-li lékaře, pravděpodobně vám předepíše k ošetření zinkový olej (ten vám připraví v lékárně) a doporučí šetrné čištění zadečku čistou vodou a časté větrání pokožky, která se na vzduchu rychleji zahojí.

Pupík ošetřujte denně, nejlépe po koupání a odmočení stroupků, vatovou štětičkou nebo kouskem gázy, které namočíte do 60% lihu. V současné době se pro domácí použití doporučuje dezinfekční přípravek ve spreji Cutasept® F (nebo Octenisept®), který působí rychle a dlouhodobě a zároveň nedráždí pokožku. K úplnému zhojení by mělo dojít přibližně za 3 týdny. Drobné krvácení při čištění je běžné a nemusíte se jej obávat. Na pupík nenanášejte žádné masti, krémy ani pudr. Důležité je udržovat jej v čistotě a suchu.

Oči, ouška a nos není potřeba preventivně speciálně ošetřovat. Oči setřete navlhčeným čtverečkem buničité vaty směrem od vnitřního koutku k vnějšímu. U oušek můžete použít buď čtvereček buničité vaty, nebo speciální vatové tyčinky pro miminka s ochranou proti hlubokému zasunutí. Po koupání stačí pouze vysušit vnější část, případně zlehka odstranit maz vytékající zevnitř zvukovodu. Je-li potřeba použít nosní kapky (při rýmě a ucpaném nosu), vytírá se nosní vchod pomocí vatové tyčinky navlhčené kapkami vhodnými pro novorozence (např. Nasivin® Sensitive 0,01%). K dostání jsou také spreje s izotonickým roztokem mořské nebo minerální vody, které mají velmi jemný rozptyl, takže je možné je použít i u novorozenců (např. Vincentka® Nosní sprej Junior 0+, Stérimar® Bébé nosní sprej).

Nehty se u novorozených miminek nestříhají, dokud jsou měkké a miminko se jimi nepoškrábe. Jakmile zjistíte, že se na obličeji objeví sem tam nějaký šrám, připravte si dětské nůžky, které mají zaoblené špičky, a nejlépe ve spánku miminku nehty rovně zastřihněte.

Kojení, nebo umělá mléčná výživa?

Nejlepší stravou pro vaše děťátko je mateřské mléko. Zajistí potřebné živiny i tekutiny a svým složením se přizpůsobuje potřebám miminka od narození až po batolecí věk. Navíc obsahuje protilátky, prebiotickou vlákninu a podporuje přirozené osídlení střeva miminka bakteriemi, které příznivě ovlivňují trávení i imunitní systém. Mateřské mléko je tak nejen potravou, ale také lékem. Kojení je velmi důležité rovněž z psychického hlediska, neboť pomáhá utvářet silné pouto mezi matkou a dítětem. Miminko se přikládá k prsu co nejdříve po narození, kdy je jeho touha sát mléko nejintenzivnější a reakce těla matky na sání nejsilnější. Správnou techniku kojení je dobré nacvičit už v porodnici s pomocí tzv. laktační poradkyně, která pravidelně na pokoj za maminkami dochází. Naučí vás, jak miminko k prsu přikládat, aby se správně přisálo a nepolykalo vzduch a zároveň aby neporanilo bradavku. Ze začátku může být samozřejmě kojení trochu nepříjemné, bradavky jsou extrémně namáhány častým přikládáním a sáním, brzy si však zvyknou a kojení se stane příjemnou součástí péče o miminko.

Není-li z jakýchkoliv důvodů kojení možné, doporučí ošetřující dětský lékař náhradní mléčnou stravu vhodnou svým složením pro novorozené dítě s ohledem na případné další specifické potřeby (alergie, ublinkávání apod.). K dispozici je velké množství umělé mléčné výživy různých značek (např. Sunar®, Hami®, Nutrilon®, Beba® atd.) a nelze jednoznačně říci, která by byla nejlepší. Důležité je najít takovou, která bude chutnat vašemu dítěti a nebude mu způsobovat žádné trávicí ani jiné potíže. Složením se umělá mléka snaží co nejvíce přiblížit mléku mateřskému.

Podrobnější informace o kojení a umělé výživě najdete například zde: http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/brozury/1517_67_szu_kojenci.pdf

Profylakticky (tedy preventivně) se přidává během prvního měsíce života vitamin K (prevence tzv. hemoragické nemoci novorozence) a vitamin D (pro správný vývoj kostí) v kapkách, ten se pak podává ještě následující rok i déle jako prevence rachitidy (křivice) a na podporu imunity, zejména v zimních měsících (podle uvážení ošetřujícího dětského lékaře).

Nejčastější problémy u novorozenců

  • Střevní koliky bývají jedním z nejčastějších problémů, které maminky novorozeněte řeší. Detailně bylo toto téma zpracováno ve stejnojmenném článku, který si můžete přečíst ZDE.
  • Moučnivka neboli soor – jedná se o kvasinkovou infekci, která postihuje především jazyk a sliznici v ústech, kde se objevuje v podobě bělavých, jakoby moučných povlaků. Nejedná se o závažné onemocnění, pokud se však rozšíří a miminko přestane mít chuť přijímat mléko, je nezbytné jej přeléčit. K léčbě se používá známá „fialová vodička“ (Gentianová violeť), kterou se pomocí vatové tyčinky vytírají ústa a zároveň se potírají bradavky, pokud je miminko kojeno. Alternativou může být také potírání roztokem tea-tree oleje, Citrovitalu® (výtažek z grepových jadérek) nebo dezinfekčními tyčinkami Pagavit®. Důležité je pečlivě dodržovat hygienická opatření a všechny věci, se kterými přijdou ústa miminka do styku, vyvařovat.
  • Seboroická dermatitidaNa hlavičce se mohou někdy objevit žlutavé šupinky. Jedná se o jednu z forem tzv. seboroické dermatititdy. Většinou se však není čeho obávat. I pokožka hlavičky miminka si zvyká na pravidelnou hygienu a péči. Nepoužívejte k jejímu mytí nic, co by ji mohlo vysušovat (nejlépe pouze olejovou přísadu do koupele), a k rychlejšímu odstranění šupinek nanášejte na noc na postižená místa olejíček nebo speciální přípravek (např. Bioderma® ABCDerm Baby Squam krém), které se nechají do rána působit a poté se zlehka vyčešou. Pokud se šupinky rozšíří i do obličeje nebo se objeví zarudlá ložiska jinde na tělíčku miminka, obraťte se na dětského nebo kožního lékaře.
  • Dehydratace a přehřátí – u dětí narozených v teplých měsících je potřeba dbát na to, aby nedošlo k přehřátí a dehydrataci. Plně kojené (nebo krmené) miminko nepotřebuje kromě mléka další příjem tekutin, může ale vyžadovat častější přikládání k prsu nebo dokrmování. Pouze odmítá-li dítě mléko a venku je opravdu horko, je možné podat kojeneckou vodu nebo slabý čaj vhodný od 1. týdne věku (např. fenyklový). Na vycházky choďte jen v ranních hodinách, pokud už musíte vyrazit ven s kočárkem, nezapomínejte chránit dítě před přímým sluncem (slunečníkem, navlhčenou plenkou apod.) a dávejte pozor na možnost přehřátí uvnitř kočárku. Opalování není vhodné pro děti až do 1 roku!
  • Pokud začne dítě odmítat mléko, sníží se frekvence močení nebo se objeví neobvyklá barva a konzistence stolice, obraťte se na svého dětského lékaře. Udělejte to neprodleně také v případě, kdy dítěti vzroste tělesná teplota nad 38,5°C, začne-li dítě zvracet, je apatické nebo dojde-li k úrazu. Stav malých dětí se může velmi rychle zhoršit! Není-li k dispozici dětský lékař, vyhledejte nejbližší nemocnici.

Další péče

Přestože novorozené děťátko většinu dne prospí, ještě dobře nevidí a jedinou formou komunikace s vámi je pláč, neznamená to, že nepotřebuje vaši pozornost, nevnímá stres a napětí nebo že nereaguje na to, co mu říkáte. Vše, co se kolem něj děje, velmi citlivě vnímá a mnohé reakce mohou být právě odrazem toho, jak to vnímá. Například bolesti bříška, podrážděnost, špatný a neklidný spánek nebo vytrvalý pláč. Dopřejte tedy svému děťátku to, co opravdu potřebuje – vaši blízkost, něhu, pocit bezpečí, mluvte na něj a užívejte si společně strávené okamžiky. Je dokázáno, že děti, které v novorozeneckém věku tráví s rodiči hodně času, jsou komunikativní, lépe se zařazují do kolektivu a lépe také zvládají stres.

Odborná péče

Součástí péče o miminko jsou také pravidelné návštěvy dětského lékaře formou poradny, kde se miminko váží, měří, hodnotí se jeho prospívání, úspěšnost kojení a kde můžete s lékařem prodiskutovat témata, která vyvstanou, jakmile se ponoříte do každodenní péče o vaše děťátko. Nebojte se nechat si ukázat postupy, které vám nejsou jasné nebo je nezvládáte. Pokud máte dobrého pediatra, nebude mít s vysvětlením ani předvedením žádný problém. Potřebujete-li podrobnější informace nebo více času, doporučí vám vhodného odborníka, na kterého se můžete obrátit. Pomoci vám mohou také lékárnici, respektive lékárnice. Kromě toho, že mají znalosti v mnoha oborech, to jsou také maminky. Poradit se můžete nejen v lékárně, ale i z pohodlí domova, a to na těchto stránkách: http://www.lekarnice-maminky.cz/.

PharmDr. Kateřina Dubská

Lékárna Dům zdraví, Hodonín

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek