Léky na teplotu u kojenců

Zvýšená teplota těla obecně ukazuje na obrannou reakci organismu při probíhajícím onemocnění, u dětí se může objevit po očkování nebo při růstu zoubků. Je důležité vzít na vědomí, že u miminek více než u kohokoli jiného hrozí riziko dehydratace a je vždy potřeba věnovat péči o ně zvýšenou pozornost.

U kojenců měříme teplotu v zadečku, protože tato metoda je nejpřesnější. Měření v zevním zvukovodu speciálním teploměrem či čelním teploměrem není tak přesné. Použijeme digitální teploměr s ohebnou špičkou a zasouváme ho do konečníku miminka max. 1 cm (špičku můžeme namazat mastí na zadeček). Pamatujme, že od této teploty je potřeba vždy odečíst 0,5 °C, protože teplota v konečníku je právě o tuto hodnotu vyšší než teplota naměřená v podpaží. Výjimkou jsou kojenci do 6 týdnů věku, u nichž 0,5 °C neodečítáme a jejich normální teplota v konečníku je 36,5 – 37,2 °C.

Při určitých situacích přeměřujeme kojenci teplotu pravidelně: patří mezi ně průjem, pláč, spavost, odmítání krmení, horká suchá kůže hlavy a trupu příp. při zhoršení stavu se objeví chladné končetiny a vlhká kůže na tělíčku, výraznější bušení srdíčka, zrychlené dýchání.

Ve vážnějších případech je vždy vhodné vyhledat lékaře. Mezi tyto případy patří opakované zvracení, ochablost, mramorovaná kůže, výrazně chladné ručičky a nožičky, křeče. Stejně tak vyhledejte lékaře v situaci, kdy miminko málo pije, když horečka třetí den neklesá, když je horečka velmi vysoká (nad 39,5 °C) a s dítětem mladším 3 měsíců bezodkladně.

Mohlo by vás zajímat: Antibiotika u dětí? Ano, ale ne za každou cenu

Kojenci mají vyšší teplotu těla než starší děti. Do teploty 38 – 38,5 °C tedy není potřeba horečku snižovat. Při vyšší teplotě je vhodné podat lék k jejímu snížení, který současně slouží k tlumení bolesti, s obsahem paracetamolu či ibuprofenu v lékové formě určené pro malé děti tj. jako sirup nebo čípky. Vždy je potřeba vypočítat přesnou jednotlivou dávku podle věku a tělesné hmotnosti miminka. Tyto léky nepodávejte bez porady s lékařem déle než 3 dny. V každém případě je důležité, aby miminko přijímalo tekutiny minimálně v takovém množství, jak je obvyklé, abychom se vyvarovali dehydrataci, aby bylo přiměřeně oblečené a přikryté (ani moc, ani málo) a pobývalo v přiměřeně vytopené místnosti.

Paracetamol (např. Panadol sirup nebo čípky, Paralen sirup nebo čípky) má doporučenou dávku 10 - 15mg / kg v jednotlivé dávce. Maximální denní dávka je 60mg / kg. Doba mezi jednotlivými dávkami by měla být min. 6 hodin.

Ibuprofen (např. Nurofen sirup nebo čípky, Ibalgin sirup) má doporučenou dávku 5 - 10mg / kg v jednotlivé dávce. Maximální denní dávka je 20mg / kg. Interval mezi jednotlivými dávkami by měl být min. 8 hodin.

Pokud teplota neklesne i přes dostatečné dávky výše uvedených léků, lze tyto dva typy léků (s obsahem paracetamolu a ibuprofenu) prostřídat v kratších intervalech (tj. po 3 - 4 hodinách). Obě lékové formy (čípky a sirup) je vhodné mít doma. V případě zvracení použijeme čípek a v případě průjmu bychom zvolili sirup.

V žádném případě nepoužívejte u dětí léky na snížení horečky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Acylpyrin, Aspirin) - nesmí se používat u dětí do 15 let.

Kromě použití léků ke snížení horečky můžeme zkusit některá jiná tzv. fyzikální opatření. Děťátku napustíme do vaničky vodu o teplotě 29-32 °C do výšky 3-5 cm a dítěti omýváme houbou trup a nožičky cca 10-15 minut. Teplota vzduchu by měla být kolem 24°C. Druhou metodou je zábal. Osušku namočíme do vlažné vody (cca 24 °C) a dítěti zabalíme břicho a hrudník na 10-15 minut. Dítě nepřikrýváme (nebo pouze tenkou dekou) a tuto proceduru můžeme zopakovat 3x za 2 hodiny. V některých případech není fyzikální snižování teploty vhodné a to pokud má miminko husí kůži či třesavku, mramorovanou kůži, studené nohy či ruce.

Pokud si v čemkoli nebudete jisti, obraťte se na svého pediatra, který vás zbaví obav.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna SFINX, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek