Jak zhubnout po porodu?

Porod je často zásadním momentem v životě ženy. Nejen emočně (radost z dítěte) ale také fyzicky (vlivem hormonálních změn). Matka krátce po porodu a v průběhu období kojení potřebuje vyváženou stravu plnou kvalitních složek- bílkovin, cukrů, tuků, vitamínů i minerálů.

jak zhubnout po porodu

Tělesná hmotnost během těhotenství u žen stoupá. Je to z cela normální proces, přičemž nárůst váhy je zcela individuální.

Během období těhotenství a kojení platí doporučení: jíst vyváženou stravu, pravidelně během dne malé porce a mít přiměřený a pravidelný pohyb, tzn. držet se i v tomto období zásad zdravého životního stylu. V tomto období není vhodné dodržovat drastické diety s minimálním energetickým příjmem živin. Tyto živiny jsou důležité jak pro ženu tak pro zajištění správného vývoje plodu a tudíž snížení rizika vzniku vývojových vad plodu.

jak zhubnout po poroduJak zhubnout po porodu

Po porodu lze začít s posilovacími cviky na pánevní dno téměř hned (dle stavu malé pánve rodičky).

S příchodem tvorby mateřského mléka se žena stává kojící matkou, přičemž samotná tvorba mateřského mléka vyžaduje energii, udává se, že při tvorbě 1 ml mateřského se spotřebují 3 kJ, tzn. dle jeho množství je výdej energie na tento děj v těle matky cca 2000-3000 kJ.

Během kojení je optimální snižovat váhu o cca 2kg za měsíc. Důležité je pravidelné cvičení posilovacích cviků a cviků na zpevnění především břicha a pánevních a zádových svalů. Vhodnou aktivitou je chůze - procházky s kočárkem zapojit do pravidelného režimu, je vhodné i použití krokoměru, pro umožnění výpočtu spotřebované energie.

Při více fyzicky náročném cvičení jako např. aerobik, spinning, jízda na kolečkových bruslích apod. se tvoří větší množství kyseliny mléčné, která prostupuje do mateřského mléka a ovlivňuje tak jeho chuť a dítě by ho mohlo odmítat. Proto se doporučuje dodržet odstup cca 1,5 hodiny od kojení po těchto aktivitách.

Rozumné, pravidelné cvičení nemůže kojení uškodit a naopak přispívá k fyzické i psychické pohodě maminky a tím pádem i miminka.

Velmi důležité je složení tuků, které maminka ve stravě při kojení přijímá. Z toho důvodu doporučujeme dávat přednost rostlinným olejům obsahujícím tzv. esenciální mastné kyseliny např. olivovému, řepkovému, do jídelníčku zařazovat optimálně 2-3 porce ryb týdně.

Pro kojící maminku nezbytný dostatečný příjem tekutin kolem 3l za den.

Pokud se Vám i přes tato základní doporučení nedaří snížit váhu, neváhejte se obrátit na odbornou pomoc nutričního terapeuta. Seznam lékáren, které jsou zapojené do programu snižování hmotnosti, naleznete zde.

Mgr. Magdalena Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek