Léky v kuchyni: Cibule, česnek, lněná semínka, švestky, chilli nebo některé koření

Každému z nás se už jistě stalo, že se objevil nějaký zdravotní problém, ale nebylo možné použít běžný způsob ošetření nebo léčby. Ať už jsme doma, na návštěvě, u vody nebo třeba na horské chatě, není potřeba ztrácet hlavu. Některé nezávažné zdravotní potíže, jako je např. pálení žáhy, nachlazení, rýma a kašel, ale i spálení od sluníčka nebo drobné ranky a odřeniny, můžeme řešit i jiným způsobem. Stačí se rozhlédnout v kuchyni, co je k dispozici.

cibule-česnek-zázvor.jpg

Je však potřeba si uvědomit, že pokud se objeví alergická reakce, případně se stav zhorší, je na místě klasický postup ošetření, nebo také vyhledání lékařské pomoci.

Navíc některé potraviny, bylinky, koření a jiné „čistě" přírodní látky, mohou mít stejně tak jako chemická léčiva své nežádoucí účinky, interakce a kontraindikace, dlouhodobé podávání nebo podávání ve vyšších dávkách, zvláště pokud již užíváte nějaké léky na lékařský předpis, je potřeba vždy konzultovat s vaším lékárníkem nebo ošetřujícím lékařem.

TIP: Proč nemůžeme jíst během užívání některých léků grepy?

Příklady některých lékových interakcí najdete i po kliknutí na tento odkaz.

V tomto článku je uvedeno několik nejběžnějších a nejvýznamnějších zástupců, které se dají považovat za opravdové „léky v kuchyni".

cibule.jpgCibule

Cibule patří již odedávna k oblíbeným prostředkům na nejrůznější zdravotní potíže. Kromě toho, že je velkou zásobárnou vitaminů a minerálů, obsahuje taky látku, která má silné antibakteriální a dezinfekční účinky (allicin). Její použití je tedy vhodné jak zevně, tak vnitřně.

Známá je především cibulová šťáva, kterou získáme nakrájením cibule a smícháním spolu s cukrem, nebo ještě lépe medem. Akutně se používá při onemocnění horních cest dýchacích, kašli, rýmě i angíně (v některých případech jako doplněk klasické antibiotické léčby), ale také na nechutenství a zažívací potíže (které nesouvisí se žlučníkem a játry, ty naopak může dráždit), preventivně pak působí pozitivně na kardiovaskulární systém a posiluje imunitní systém.

Zevně je vhodná zejména jako první pomoc po štípnutí hmyzem (zmírňuje svědění a otok), ale také k léčbě plísňových onemocnění a bradavic. Známý je také její účinek na hojení ran a jizev (pozor, není ale vhodná na čerstvé krvácející rány).

Přečtěte si také: Prevence rýmy a nachlazení

Česnek

česnek.jpgStejně jako u cibule je za jeho léčivý efekt zodpovědná baktericidní látka allicin. Kromě bakterií hubí také plísně, viry a kvasinky. Obsahuje velké množství minerálů a stopových prvků (např. zinek, selen, jod, mangan a další) a je také bohatým zdrojem vitaminů (jako jsou vitamin A, C a vitaminy skupiny B). Jeho pozitivní vliv na zdraví byl ověřen řadou klinických studií.

Při pravidelném užívání snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak, podporuje obranyschopnost organismu a redukuje krevní srážlivost (pokud tedy užíváte léky na ředění krve, bude rozumné poradit se ohledně dlouhodobého užívání s vaším ošetřujícím lékařem). Dokonce má protizánětlivý a antiartritický efekt.

Pokud by vám byla nepříjemná jeho výrazná chuť a také charakteristický zápach, ale rádi byste vyzkoušeli léčivé účinky, je možné jej zakoupit také ve formě tablet v lékárně.

Za zmínku ovšem stojí také Medvědí česnek, který se sbírá na jaře a je označován jako jarní detoxikační elixír (zejména pro játra) a vápníková „bomba" pro tělo. Po dlouhé zimě je tak významným zdrojem důležitých látek pro organismus nejen medvědů (podle kterých dostala tato bylinka svůj název), ale také nás doslova nabije novou energií. Obsahuje např. železo, kyselinu listovou, vitamin C, betakaroten a další. Zařadit do jídelníčku jej můžete jak za čerstva – třeba místo pažitky a klasického česneku, tak jako náhrada klasického špenátu.

Červená řepa

červená-řepa.jpgČervená řepa nemá bohužel příliš dobrou pověst, a to zejména kvůli způsobu zpracování a podávání, který zná nejeden z nás ze školní jídelny. Pokud ji však umíte správně upravit, je jak chutná, tak prospěšná pro naše zdraví.

Obsahuje bílkovinu betain, která má silné protizánětlivé a protinádorové působení, barviva (betaxantin a betakyanin) jsou navíc účinnými antioxidanty. Společně významně chrání buňky proti rakovinnému bujení a mají blahodárný vliv na kardiovaskulární systém (chrání srdce a cévy a zlepšují jejich průchodnost i pružnost, průtok krve a normalizují krevní tlak).

Významný je také detoxikační efekt červené řepy – čistí krev, játra a střeva a pomáhá vylučovat toxické látky z těla (včetně alkoholu, doporučuje se tedy také po jeho nadměrné konzumaci). Kromě toho má vysoký obsah vlákniny, nízký obsah kalorií a pomáhá udržet stálou hladinu glukózy v krvi, je tedy vhodná pro jídelníček při hubnutí, ale také pro diabetiky. Podílí se také na zlepšení prokrvení mozku a stimulaci jeho činnosti, čímž zlepšuje paměť a rozumové schopnosti a brání rozvoji demence. Podporuje rovněž efektivnost fyzické výkonnosti tím, že snižuje spotřebu kyslíku ve svalu během námahy.

I přes špatné vzpomínky tedy stojí za to zařadit pravidelnou konzumaci této výjimečné zeleniny do našeho jídelníčku. Významný efekt má zejména čerstvá šťáva v dávce jedné sklenice alespoň jednou týdně. Pokud ji navíc skombinujete s jinou šťávou (např. jablečnou nebo i jinou ovocnou či zeleninovou), můžete tělo oblažit nejen množstvím prospěšných látek, ale také zajímavou chutí.

zázvor.jpgZázvor

Zázvor se používá buď čerstvý (oddenek), nebo ve formě koření získaného z tohoto oddenku. Často se používá zejména při nachlazení, rýmě nebo kašli, ale také proti nadýmání, nevolnosti a při pocitech na zvracení (a to i těhotenských nebo cestovních).

Za jeho výraznou štiplavou chuť i léčebné účinky mohou jednak éterické oleje a zázvorová silice, ale také látka, která je složením podobná kapsaicinu v chilli, gingerol.

Zázvor ve všech svých podobách působí pozitivně na lidské zdraví.

Jednoduchou přípravou čaje spolu s medem a citronem uklidníte jak rozbouřený žaludek, tak prohřejete tělo při chřipce, obklady vám pomohou uvolňovat hleny a koupel zase protáhne nosní dutiny. V neposlední řadě je zázvor vyhlášeným afrodiziakem.

Aloe vera

aloe-vera.jpgTato dužnatá sukulentní rostlinka se dnes běžně pěstuje i v domácích podmínkách. Kromě velkého množství vitaminů (např. vitamin C, E, vitaminy skupiny B, kyselina listová a nikotinová, betakaroten a jiné), minerálů a stopových prvků (především zinek, vápník, hořčík, mangan, fosfor, chrom a draslík) obsahuje také významné aminokyseliny, enzymy a další látky (jako např. saponiny, antrachinony a lignin), které jsou zodpovědné za široké spektrum jejího využití jak zevně, tak vnitřně. Léčivé produkty z aloe jsou známé už po staletí, v dnešní době je ale jejich použití obzvlášť významné při boji s moderními, tzv. civilizačními chorobami, které jsou obtížně léčitelné.

Mezi nejčastěji uváděné účinky patří detoxikační a antioxidační efekt, vliv na posílení obranyschopnosti organismu, podpora činnosti střev a vylučování, baktericidní, antimykotické a antivirové působení, mírnění bolesti a zánětu, adaptogenní účinek (tedy schopnost snášet psychickou a fyzickou zátěž), zevně se pak výborně hodí pro hojení drobných ran, popálenin, hemoroidů nebo třeba akné, ekzémů, bradavic a oparů.

Pokud máte rostlinku doma, stačí uřezat list a přiložit na postižené místo, nebo pak odkrojit zevní kožovitou vrstvu listu a gel spolu s několika lžícemi čisté nebo minerální vody rozmixovat, pro zvýraznění chuti doplnit např. čerstvou pomerančovou šťávou a vypít. Některé účinné látky jsou však obsaženy právě ve slupce listů, ze kterých se získává tmavá šťáva s laxativním účinkem.

křen.jpgKřen

Mezi další „léky" v kuchyni patří bezesporu také křen. Obsahuje velké množství vitaminů a téměř neuvěřitelné spektrum minerálních látek. Má antibiotický a antivirový účinek a také významně posiluje obranyschopnost organismu, hodí se tedy výborně jako doplněk léčby při nachlazení, chřipce, zánětu mandlí a angíně (spolu s antibiotiky), účinně odhleňuje a pomáhá při chrapotu.

Kromě toho se uvádí, že povzbuzuje činnost žláz s vnitřní sekrecí, podporuje detoxikaci jater a rozpouštění žlučových kamínků. Dále podporuje činnost střev, upravuje střevní mikroflóru a doporučuje se jako podpůrný prostředek po léčbě antibiotiky nebo při rekonvalescenci po dlouhodobé nemoci.

Zevně se používá k obkladům pro rozproudění krve při bolestech kloubů nebo omrzlinách.

Přečtěte si také: Angína: Jak ji poznat a jak ji léčit?

Med

med.jpgStejně tak med patří mezi ceněný přírodní lék.

Tento hustý sladký produkt včel se u nás nejčastěji využívá při léčbě nachlazení, kašle a dalších virových onemocnění. Zklidňuje podrážděný krk a hlasivky, je vhodný jako rychlý a lehký zdroj energie při vyčerpání organismu a fyzické zátěži, posiluje obranyschopnost, zlepšuje krevní oběh, podporuje zažívání, usnadňuje vyprazdňování, snižuje bolestivost peptických vředů, příznivě působí na regeneraci jaterní tkáně a v neposlední řadě zklidňuje podrážděnost, psychickou vyčerpanost a pomáhá při potížích se spánkem a usínáním. Své prvenství má také v rozvoji vlhkého hojení ran.

Zevně se používá třeba na léčbu lupů nebo výživu suché kůže a lupénky.

Vyzkoušet můžete například každodenní pití medové vody (na 100 ml převařené vody 1 lžíci medu), kterou dochutíte třeba zázvorem, pomerančem nebo citronem. Pravidelné pití má kromě výše zmíněných léčebných vlivů také blahodárný vliv na organismus při detoxikačních a dietních kúrách.

Ovšem ne každý med je kvalitní a zdravý, nejlépe je koupit med přímo od včelařů a informovat se o jeho původu. I když je med sladký, neublíží ve správném dávkování ani diabetikům.

Obezřetnosti je potřeba akorát u malých dětí, kde si nejsme jistí alergií, a poradit se o jeho počátečním podání s dětským lékařem.

Švestky, fíky

Sušené ovoce obecně, švestky a fíky zvlášť, podporují činnost trávicího traktu a střev a zlepšují vyprazdňování. Jsou tak výborným prostředkem při zácpě v kterémkoliv věku bez jakéhokoliv omezení. Švestky obsahují velké množství sorbitolu, fíky jsou bohaté na vlákninu. Nejlepší efekt má toto sušené ovoce zalité vařící vodou, po několika hodinách se voda slije a může se vypít, ovoce se sní, nejlépe ráno před snídaní.

TIP: Zácpa: nejčastější příčiny a jak ji řešit

špenát.jpgŠpenát

Tuto kontroverzní listovou zeleninu někteří z nás milují, jiní ji zase nesnášejí. Pokud nepatří mezi vaše oblíbené jídlo, možná změníte názor, až zjistíte, jak blahodárně působí na náš organismus.

Obsahuje látky, které zvyšují tvorbu bílkovin a podporují regeneraci svalové tkáně, což je obzvlášť vhodné pro růst svalů. Kromě toho díky nízkému obsahu kalorií, obsahu vlákniny a odvodňovacímu efektu je ideální při redukční dietě. Pomáhá také tělu zbavit se škodlivých látek díky vysokému obsahu antioxidantů, doporučuje se také při odkyselovacích kúrách. Obsah železa, který byl vždy vyzdvihován, není sice nijak zvlášť vysoký, spolu s obsahem kyseliny listové však pomáhá chránit tělo před anémií. Jeho využitelnost se dá podpořit kombinací s vitaminem C.

Ideální je čerstvý ve formě salátů, neboť tepelnou úpravou vznikají krystalky šťavelanu, které blokují využití vápníku v těle a nemají příznivý vliv na ledviny. V syrovém stavu si zachovává obsah všech vitaminů a minerálních látek, které jsou také podporou pro oči, srdce a cévy i pro imunitní systém.

lněné-semínko.jpgDýňové a lněné semínko

Dýňová semínka obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin. Podle zkušeností lidových léčitelů vyženou z těla cizopasníky, podporují dobrou náladu i kvalitní spánek. Doporučují se také při potížích s močovým měchýřem a ledvinami.

Lněné semínko si dokáže poradit s vysokým krevním tlakem i tzv. špatným cholesterolem, označovaným také jako LDL (díky obsahu omega-3-mastných kyselin a alfa-linolenové kyseliny), zlepšuje odolnost organismu vůči dlouhodobému stresu a pomáhá i při depresích, žaludečních vředech nebo se používá jako účinné projímadlo.

Kojící maminky by jej také neměly vynechat, neboť podporuje tvorbu mléka.

Pro zvýšení efektu se mohou semínka umlít nebo nechat nabobtnat ve vodě, aby neprošla tělem v nestráveném, a tedy nevyužitém stavu. Po této úpravě by se však měla co nejdříve spotřebovat.

kokosový-olej.jpgKokosový olej

Použití kokosového oleje je teprve v poslední době na vzestupu. Je největším přírodním zdrojem kyseliny laurové, která má antibakteriální a antimikrobiální účinky. Její obsah v kokosovém oleji je kolem 50 %, spolu s kyselinou kaprinovou se mění na látky, které zabíjejí nežádoucí bakterie, viry i kvasinky. Uvádí se, že pomáhá při chřipce a nachlazení, léčbě prostaty a vaginálních infekcí, infekcí střeva, posiluje imunitní systém, normalizuje činnost štítné žlázy a trávicího traktu, snižuje hladinu cholesterolu a riziko infarktu.

Pomáhá zlepšit využitelnost vápníku, hořčíku a aminokyselin, které přijímáme v potravě.

Dá se použít také k ošetření pokožky dospělých i malých dětí (některým maminkám se osvědčil i na šupinky na hlavě miminka).

Dlouhodobě však může pokožku vysušovat, je dobré jej tedy střídat s jiným olejem (např. olivovým nebo slunečnicovým).

chilli-papričky.jpgChilli

Chilli papričky (v mleté formě může být směs papriček také pod názvem cayennský pepř) mají díky obsahu alkaloidu kapsaicinu své nezastupitelné použití nejen v kuchyni, ale také v léčbě. Kapsaicin podporuje krevní cirkulaci, je tedy vhodný zevně k lepšímu prokrvení tkáně bolavých nebo namožených svalů a kloubů, při diabetických neuralgiích a léčbě pásového oparu, vnitřně pak podporuje produkci endorfinů a serotoninu, čímž zlepšuje náladu a tlumí deprese.

Chilli papričky podporují a urychlují metabolismus, navozují pocit sytosti a dlouhodobě snižují chuť na sladké a tučné jídlo, používají se proto s oblibou při redukci hmotnosti. Stimulují také sekreci žaludečních šťáv, a tím přispívají k lepšímu trávení. Přisuzuje se jim rovněž anestetické, protizánětlivé, antioxidační a protinádorové působení a vliv na normalizaci hladiny glukózy v krvi, snížení krevní srážlivosti (které by snad mohlo nahradit dokonce použití kyseliny acetylsalicylové) a krevního tlaku.

Obsahují vysoké množství železa a vitaminu C, draslíku a betakarotenu. V přiměřených dávkách se dají použít jako alternativa klasického pepře, pozor ale na vysoké dávky, pokud nejste na tuto pálivou papričku zvyklí, mohli byste skončit nejen s nesnesitelným pálením, slzením a škytáním.

„Pickles" neboli kvašená zelenina

Například oblíbené a asi nejznámější kvašené zelí, které obsahuje vysoké množství vitaminů (zejména vitaminu C a K) a bakterií mléčného kvašení. Zlepšuje obranyschopnost, obnovuje přirozenou střevní mikroflóru, podporuje odvodňování a procesy hojení sliznice. Chemická konzervace však mnohé z těchto prospěšných složek ničí, proto dejte přednost domácím zdrojům.

koření.jpg

Koření

Hřebíček má silný protizánětlivý, antiseptický a anestetický efekt, můžete jej použít jak při bolestech zubů a dásní (buď ve formě oleje, lihového extraktu, nebo jen tak rozkousat), tak při migréně, bolavých kloubech, plísních nohou nebo jako repelent.

Kmín se tradičně používá ve formě odvaru při nadýmání, na podporu tvorby mateřského mléka a odkašlávání.

Bobkový list neboli vavřín je silně aromatické koření, které se používá zevně na bolavé klouby, při revmatu a artritidě, rovněž na pohmožděniny, vnitřně pak na rozpouštění ledvinových kamenů (a celkově při potížích s močovým měchýřem i ledvinami) a očištění těla od vápenatých usazenin a krystalů kyseliny močové (prevence dny), normalizuje hladinu cukru, podporuje trávení a tvorbu žluči a má pozitivní vliv na regeneraci jaterní tkáně při dlouhodobém užívání léků.

Skořice se tradičně používá k prokrvení, a to jak zevně (např. jako prevence celulitidy), tak vnitřně k lepšímu prokrvení mozku a zlepšení paměti. Má také antitrombotický efekt (tedy snižuje srážlivost krve), antibakteriální, antimykotické a antivirové působení, je významným antioxidantem a zdrojem vápníku, manganu a vlákniny, zlepšuje vyprazdňování a normalizuje hladinu cukru v krvi. Výborná je například jen tak do džbánu s vodou, kterou popíjíte během dne k dodržení pitného režimu.

Kurkuma je méně známým kořením, které však postupně získává na oblibě. Také její léčebný efekt, který se uplatňuje především na bolavé klouby při artritidě a revmatu (za protizánětlivé působení zde odpovídá kurkumin), dále pak na podporu chuti k jídlu a trávení, tvorbu žluči nebo snížení hladiny cholesterolu, se dostává do popředí zájmu. Můžete ji vyzkoušet také při nachlazení místo zázvoru, čerstvý oddenek však zatím není běžně k sehnání jako právě zázvor.

Sůl – obyčejná kuchyňská sůl jistě nechybí v žádné kuchyni. Známá věta „Bez soli to nebude nikdy ono." je stručná, ale výstižná. Také její léčebný efekt, například při bolestech v krku, inhalacích nebo jen pro doplnění minerálních látek, je bezpochyby neméně významný než její klasické použití v kuchyni.

Jedlá soda

Použití jedlé sody je také celkem běžné, pokud nemáme nic jiného po ruce k neutralizaci žaludečních šťáv. Použít ji ale také můžete například k bělení zubů, zklidnění pokožky po popálení, požahání nebo poštípání (vytvořením „kašičky" s vodou), k výplachům úst při aftech nebo jako přídavek do čajů a vody při potížích s močovým měchýřem (zvyšuje pH moči a podporuje vylučování patogenních mikroorganismů způsobujících zánět).

Brambory

brambory.jpgKromě toho, že jsou oblíbenou potravinou a běžnou přílohou, je možné je také v případě potřeby použít jako zklidňující prostředek např. při pálení žáhy, nastrouhané na spálenou pokožku od sluníčka nebo jako podpůrný prostředek při zábalech, podporujících rozvolňování hlenů díky jejich výborné schopnosti držet teplo.

Po přečtení tohoto článku a všech uvedených potravin a koření si možná budete říkat, že není možné, aby jedna potravina, nebo jakákoliv z výše uvedených položek, mohla mít takové množství pozitivních účinků... Doporučuji zaměřit se na jednu z nich a vyzkoušet. Ať už jednorázově formou „první pomoci", nebo dlouhodobě za účelem vyzkoušení očekávaného léčebného efektu. Uvidíte sami!

Jednoznačný návod k použití není. Rad a tipů, jak potraviny upravit, případně jakou vhodnou formu pro použití zvolit tak, aby vám byly co největším přínosem (s ohledem na zachování maximálního množství obsahových látek) a zároveň nezpůsobily žádné potíže, je ale spousta, a některé najdete i v tomto článku. I v tomto případě ovšem platí „všeho s mírou".

PharmDr. Kateřina Dubská

Lékárna Dům zdraví, Hodonín

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek