Otázky a odpovědi

Hledání v dotazech

Podpora erekce

Chtěl bych se prosím zeptat co mužů používat na pevnou erekci?

Odpověď

Dobrý den,

bohužel neuvádíte žádné informace k Vašemu zdravotnímu stavu (případně o užívaných lécích, pokud nějaké užíváte). Na kvalitu erekce má mimo jiné vliv právě souběžná léčba jiných onemocnění (především srdečně cévních onemocnění, diabetu mellitu, depresí, aj.). Pokud se léčíte s nějakým chronickým onemocněním, je vhodné užívání jakéhokoliv doplňku stravy na podporu erekce konzultovat vždy s lékařem!

Obecně, erekci negativně ovlivňuje kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nedostatek pohybu, nevhodná strava, obezita, dlouhodobý stres, úzkosti. Volně prodejných přípravků na podporu erekce je velké množství, obvykle obsahují aminokyselinu L - arginin, bylinné složky (kotvičník zemní, ženšen, jinan dvoulaločný, aj.), minerály (selen, zinek). Jedná se o látky, které zlepšují prokrvení pánevní oblasti, zvyšují libido, celkově podporují duševní zdraví a odolnost organismu. Tyto přípravky jsou vhodné pro pacienty s lehkou formou obtíží (dosažení a udržení erekce). U většinu těchto přípravků je vhodné dlouhodobé užívání (zlepšení erekce se dostavuje až v řádu několika týdnů), existují samozřejmě také přípravky určené k užití těsně před pohlavním stykem. K nejznámějším doplňkům stravy na podporu erekce patří: Arginmax FORTE®, Clavin®, Primulus®, EREGMA Max Power®, Proerecta®, aj. S výběrem konkrétního přípravku Vám jistě poradí kolegové v kterékoliv lékárně.

Více informací o možné podpoře a léčbě problémů s erekcí najdete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/erektilni-dysfunkce.html

Tým poradny

Osteoporóza a léčivý přípravek Caltrate Plus

Při rentgenu mi bylo zjištěno řídnutí kostí. Stačí jen vápník nebo mám požádat lékaře o léky?

Odpověď

Dobrý den,
prosím o doplnění Vašeho dotazu. Píšete, že Vám bylo zjištěno řídnutí kostí, neboli osteoporóza. Neuvádíte však, z jakého důvodu a jaký lékař Vás na rentgen poslal. Zda dělal lékař nějaká další doplňující vyšetření, odběry krve a jaké případně byly výsledky, doporučení lékaře?

Prozatím Vám odpovím tedy pouze obecně:
Základem léčby osteoporózy je pravidelný pohyb a vyvážená strava s dostatečným množstvím vápníku, vitaminu D, hořčíku, fosforu, vitaminu C a K2. Důležité je omezit kouření a nadměrnou konzumaci alkoholu. Mezi vhodné potraviny, které by měly patřit pravidelně do Vašeho jídelníčku patří např. listová zelenina, brokolice, kapusta, mléčné výrobky (především tvarohy, tvrdé sýry), tučné ryby, mandle a ořechy, luštěniny a kvalitní živočišné bílkoviny. Naopak nadměrné množství vlákniny ve stravě (např. v cereáliích) může omezit vstřebávání vápníku, proto je potřeba konzumovat tyto odděleně od potravin s vysokým obsahem vápníku. Vstřebávání vápníku ze stravy také narušují oxaláty, jejichž zdrojem je např. ve špenát, červená řepa, rebarbora - tyto potraviny byste měla konzumovat jen v omezené míře.

Dále zkuste navýšit svoji denní pohybovou aktivitu (i to může mít vliv na vstřebávání vápníku v organismu) - doporučuje se alespoň 30 min pohybové aktivity denně, vhodná je např. svižnější chůze, turistika, jogging (aktivity, při kterých dochází k zatížení vlastní hmotností) více se můžete inspirovat např. zde:

https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/osteoporoza.html
https://www.lekarnickekapky.cz/leky/vapnik-a-vitamin-d-v-prevenci-osteoporozy.html
https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/osteoporoza-jake-leky-a-cviky-vas-ji-zbavi.html

Než začnete pravidelně doplňovat vitaminy a minerály pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy (při léčbě osteoporózy bývá vhodná kombinace vápníku a vitaminu D3 - např. léčivé přípravky ve formě tablet, případně žvýkacích tablet pro vnitřní užití - Caltrate Plus®, Calcichew®) bylo by vhodné, aby Vás lékař poslal na odběr krve a zkontroloval hladinu vápníku. Poté s ním zkonzultujte, zda pro Vás uvedené přípravky budou vhodné. Při nadbytečném příjmu vápníku by se mohly Vaše zažívací obtíže zhoršovat.

Až na základě vyšetření lékařem lze stanovit vhodné léčivé přípravky či doplňky stravy pro pravidelné užívání. Nyní bych Vám doporučila zaměřit se na úpravu stravování a navýšení pohybové aktivity. Užívání vápníku prozatím odložte do doby, než bude mít Váš lékař k dispozici výsledky laboratorního vyšetření (odběru krve).

Tým poradny

Preventivní odčervení

Ráda bych se odčervila, vlastním psa, kterého pravidelně odčervuji. Pro jistotu bych ráda provedla u sebe preventivní odčervení. Prosím o informaci vhodného přípravku.

Odpověď

Dobrý den,
jako prevenci střevních parazitů u člověka lze užít některý z doplňků stravy přírodního charakteru, např.: Wurm-ex® tobolky, Phyteneo Vermophyt® kapsle nebo Paratizex ®kapsle. S výběrem konkrétního přípravku Vám jistě poradí kolegové v kterékoliv lékárně. Pokud byste již měla podezření na probíhající parazitózu, je třeba navštívit lékaře. K léčbě střevních parazitóz se používají léky, které jsou vázány na lékařský předpis. Při jakémkoliv podezření na možnou nákazu střevním parazitem, je třeba vždy navštívit praktického lékaře.

Více se problematice střevních parazitů dočtete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/antiparazitika.html

Tým poradny

Tvorba modřin

Poslední týden se mi po poškrábání na kůži na nohách do pár hodin udělala modřina. Když jsem se poškrábala na kůži, která mě svědila, do pár hodin se mi udělala na stejném místě modřina. Jednou větší modřina, jednou menší modřina.

Odpověď

Dobrý den,
Vaše obtíže (nadměrná tvorba modřin) s užívanými léky nesouvisí. Pokud by se situace nelepšila a modřiny by se Vám samovolně tvořily dlouhodobě, doporučuji obrátit se na praktického lékaře. Vaše obtíže mohou mít více různých příčin a v rámci online poradny je lze jen stěží odhadovat. Určitě můžete podpořit lepší hojení (a nižší výskyt) modřin pravidelným užíváním léčivého přípravku Ascorutin®tablety k vnitřnímu užití v dávkování 2 tablety 3x denně), případně vně aplikací léčivých přípravků s obsahem heparinu (např. gel Lioton 100 000®, krém Heparoid®).

S výběrem konkrétních léčivých přípravků a jejich užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Více informací o příčinách vzniku modřin a podpoře jejich hojení naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/modriny-banalita-nebo-duvod-k-obavam.html

Tým poradny

Snižování nebo vynechání léků na tlak

Dobrý den, máma se léčí s vysokým tlakem a cca 4x denně si měří tlak. V případě, že má nižší nízký tlak 100 na 60 tak si někdy vezme jen půlku prášku nebo někdy žádný prášek. Vezme si pak prášek až další den. Prosím o informaci co se stane, když si při naměření nízkého tlaku vezme jen půlku prášku nebo žádný. Nízký tlak má celý den. Další den má třeba zase tlak vysoký. Dokáží prášky na vysoký tlak vyrovnat i příliš nízký tlak? Co dělat v případě nízkého tlaku? Brát prášky na vysoký tlak ano nebo ne? Lékař říká, že ano. Ale když si matka naměří nízký tlak, tak vezme je půlku prášku. Jak fungují prášky při nízkém tlaku?

Odpověď

Léčivé přípravky na vysoký krevní tlak je třeba užívat pravidelně každý den a ve stejnou denní dobu (pokud lékař neurčí jinak). Dlouhodobě se vysoký krevní tlak podílí na poškození cév aterosklerózou, tepny se zužují, což vede k nedostatečnému prokrvení ostatních orgánů. Kompenzace krevního tlaku je zajištěna právě pravidelným užíváním léčiv k tomu určených, krevní tlak by při správné léčbě měl být stabilizovaný. Určitě není vhodné léky svévolně snižovat nebo vynechávat (ani po domácím naměření nižšího krevního tlaku). Pokud má paní nějaké pochybnosti anebo příznaky nízkého krevního tlaku, které ji znepokojují, jako jsou motání hlavy, závratě, únava a studené končetiny, ať prosím potíže konzultuje s lékařem. Dlouhodobě nižší hodnoty krevního tlaku ale nejsou nebezpečné, nízký krevní tlak se neléčí.

Tým poradny

Bolest ucha

Večer začalo dceru bolet ucho, vytření ucha alpou nepomáhá, jsou svátky a jsme na dovolené, co máme dělat?

Odpověď

Bohužel nevím, zda jste na dovolené v ČR nebo v zahraničí a jaké jsou Vaše možnosti nákupu v lékárně. Neuvádíte také, zda Vaši dceru trápí pouze bolest ucha nebo i nějaké další doprovodné obtíže (rýma, teplota, aj.). Pokud samotná bolest ucha trvá déle jak 2 dny, určitě je nezbytné navštívit lékaře (nejlépe ORL). Pokud by dcera měla horečku nebo bolest ucha sílila, bylo by vhodné dorazit k lékaři co nejdříve (ORL pohotovostní lékařská služba). Lékař na základě vyšetření zvolí optimální způsob léčby.

Pokud má Vaše dcera současně rýmu, doporučuji pravidelně používat mořskou vodu do nosu (čistí a zvlhčuje nosní sliznici) a často smrkat, aplikovat dekongescenční  nosní sprej nebo kapky na uvolnění nosu (např. léčivé přípravky s obsahem xylometazolinu Olynth®Otrivin®, nebo s obsahem oxymetazolinu Nasivin®, či tramazolinu Muconasal®, aj.), které zmírní otok sliznice a pomohou zprůchodnit nos včetně Eustachovy trubice, která spojuje nosohltan a středouší (dojde ke zmírnění bolesti). Přímo do bolavého ucha lze aplikovat roztok Otic solution®, který odstraňuje otok a zamezuje vzniku/rozvoji zánětu, zmírňuje bolest. V případě mírné bolesti můžete vyzkoušet přikládat dceři na ucho studené obklady, popř. podat protizánětlivý lék na bolest (léčivé přípravky obsahující např. ibuprofen - Nurofen®, Ibalgin®, Brufen®, aj.). S výběrem konkrétních léčivých přípravků a jejich užíváním Vám poradí odborníci v lékárně, u léčivých přípravků pečlivě přečtete příbalové informace a dodržujte předepsané dávkování.

Pokud dcera polehává, doporučuji spát/ležet ve vyvýšené poloze (dát jí pod hlavu velký polštář).

Tým poradny

Akné

Syn má hrozné akné, všechny formy. Nic z běžných prostředků nepomáhá. Poradíte nám, co s tím?

Odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu bohužel není jasné, jak přesně se akné u syna projevuje (píšete všechny formy - nevím, zda tím máte na mysli vše od mírné formy akné - bílé a černé tečky až po těžké akné projevující se podkožními bolestivými pupeny )a v jaké oblasti (pouze obličej, nebo také krk, hrudník, záda, aj.)? Jakým způsobem se syn o pleť stará? Jak ji čistí, hydratuje - jaké konkrétní přípravky již vyzkoušel (jak dlouho a jaká byla reakce/změna)? Jak vypadá jeho stravování a pitný režim? Také nevím, zda-li jste již se synem navštívila kožního lékaře? Moje odpověď bude tedy velmi obecná.

Potíže s aknózní pletí je třeba řešit na více úrovních – velmi důležitá je péče o pleť – vhodné přípravky k čištění (čistící gel, tonikum, peeling) a následně vhodný krém. Kosmetika by měla být kvalitní, určená pro problematickou/aknózní pleť. S volbou konkrétních přípravků Vám poradí kolegové lékárníci nebo kolegyně dermokosmetické poradkyně ve vybraných lékárnách. Vhodné je vždy používat ucelenou řadu přípravků od jedné značky (čistící gel, tonikum, krém, lokální péči na pupínky) a pravidelně o pleť pečovat 2x denně - v lékárnách lze zakoupit komplexní péči o problematickou pleť např. od značek Bioderma®, La Roche-Posay®, Eucerin®, Uriage®, Avéne®, aj.

Důležité je také posílit synovu imunitu (z hlediska kvality pleti je důležitý především zinek, vitamin C, E, selen, omega 3 mastné kyseliny) - stav imunity se může odrážet i na kvalitě pleti. Dále se dají užívat probiotika nebo konzumovat fermentované potraviny (kysané zelí, tempeh, v menší míře kvalitní bílý jogurt, zakysaná smetana, kefír), které pomohou zlepšit stav střeva a obnovit zdravou bakteriální mikroflóru (a tak také posílit imunitní systém).

Velmi důležité je stravování. Stav pokožky zhoršuje nadměrná konzumace cukru, čokolády a mléčných potravin. Nevhodná jsou také smažená a tučná jídla. Obecně stavu kůže prospěje vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukru, soli a rafinovaných tuků/olejů, přidaných látek. Pokožce prospějí pestré a výživné základní potraviny jako je zelenina, ovoce, celozrnné obiloviny, ořechy, semínka, kvalitní rostlinné oleje, libové maso, ryby, vejce, luštěniny. Tekutiny jsou nejlepší v podobě čisté vody a neslazených čajů. V lékárně doporučuji zakoupit např. Leros Natur Detox čistící čaj s Vilcacorou®, který je na zlepšení aknózní pleti výborný.

Obtíže s akné mohou také souviset s hormonální nerovnováhou (vyšší aktivitou androgenů) s ohledem na věk Vašeho syna.

Pokud by se synova pleť ani přes uvedená opatření nezlepšila nebo pokud se mu na pleti objevují hnisavá ložiska, objednejte ho ke kožnímu lékaři. Kožní lékař stav zhodnotí a případně doporučí další postup (léčba může být pouze lokální, v závažnějších případech celková).

Tým poradny

Krvácení ve stolici

Co může být příčinou krvácení ve stolici, které trvá již desátý den?

Odpověď

Dobrý den,

čerstvá červená krev, odkapávající na stolici (nacházející se na toaletním papíru) pochází vždy z dolní části trávicího traktu – z tlustého střeva nebo konečníku. Nejčastěji bývá příčinou hemoroidální onemocnění nebo trhlina v řitní oblasti (může být způsobeno průjmy nebo naopak zácpou). Hemoroidy jsou rozšířené cévní pleteně v řitním kanálu, při výrazném zvětšení se mohou projevovat např. bolestí, tlakem i zakrvácením z konečníku. Na vzniku hemoroidů a jejich komplikací má vliv především sedavý způsob života (např. sedavé zaměstnání), nadváha a neméně genetická predispozice. Vhodnými hygienickými návyky, úpravou stravování, popř. léčbou můžete zamezit vzniku komplikací (jako je bolestivost, svědění konečníku, krvácení), které hemoroidy způsobují.

Určitě kontaktujte svého praktického lékaře! Pouze na základě vyšetření lze stanovit přesnou diagnózu. (pravděpodobně Vás praktický lékař odešle k odbornému lékaři, který provede nutná vyšetření pro stanovení diagnózy a vyloučení možných komplikací).

V lékárně si prozatím můžete sám zakoupit některý z volně prodejných přípravků na ošetření hemoroidů (tzv. antihemoroidalia). Přípravky jsou nejčastěji ve formě čípků a rektálních mastí, s jejich výběrem Vám v lékárně určitě ochotně poradí. Mezi často užívaná antihemoroidalia patří např.: léčivé přípravky PROCTO-GLYVENOL® rektální čípky nebo mast, DOBEXIL H UNG® rektální mast, PREPARATION H® rektální čípky nebo mast, FAKTU ® rektální čípky nebo mast, popř. zdravotnický prostředek Alfalex® rektální čípky nebo mast. Čípky se zavádí do konečníku obvykle 2x denně, mast se nanáší na postižená místa a dle potřeby vmasíruje 2x – 3x denně (neurčí-li výrobce jinak). Obvyklá délka užívání uvedených antihemoroidalií bývá 2-3 týdny; pro samoléčbu však užívejte maximálně 2 týdny, poté je vhodné zkonzultovat další postup s lékařem. Před použitím přípravků si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták!

Při podezření na výskyt hemoroidálního onemocnění je vždy třeba upravit stravování (a tím i konzistenci stolice tak, aby nedocházelo k zácpě ale ani k průjmu) - důležité je zvýšit příjem vlákniny (zeleniny, ovoce) a tekutin (2,5 - 3 l neperlivé vody/čaje denně), omezit konzumaci alkoholu a potravin, které vyvolávají zácpu (např. vařená mrkev, borůvky, čokoláda, rýže, banány). Také je vhodné vyhnout se příliš ostrým kořeněným jídlům – strava by měla být lehká, nedráždivá. Pokud je to možné, doporučuji omezit sezení (pokud sedíte např. v zaměstnání, snažte se alespoň nesedět na tvrdé židli - např. pořídit si vhodný polštářek /podložku a práci prokládat krátkými přestávkami na chůzi) a zařadit do denního režimu více pohybu. Neméně důležité je dodržovat zvýšenou hygienu v řitní oblasti (po každé stolici omýt vodou), nosit volnější oblečení.

Více informací o možných příčinách výskytu krve ve stolici a možnostech léčby naleznete např. zde: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/co-delat-kdyz-se-ve-stolici-objevi-krev.html

Tým poradny

Očkování proti hepatitidě

Dobrý den, chtěl bych se informovat, zda je možné kombinovat vakcíny proti hepatitidě. Zatím jsem měl 1 dávku proti žloutence A (letos).
Nyní zvažuji i B. Lze dokončit vakcinaci 1 kombinovanou dávkou A/B a dvěma dávkami B?

Odpověď

Dobrý den, děkujeme za dotaz. Prosím konzultujte možnost kombinování očkování proti konkrétním typům hepatitidy se svým ošetřujícím lékařem, který zná Vaši podrobnou anamnézu, současný zdravotní stav a doporučí vhodný postup. Další možností je objednat se v očkovacím centru podle Vašeho bydliště příp. navštívit centrum cestovní medicíny taktéž podle bydliště.

Tým poradny

Užívání přípravku Citrovital kapky®

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak dlouho lze užívat kapky Citrovital, mám na mysli, pokud problémy - např. nachlazení odeznělo, tak zda lze v užívání pokračovat i na dále, třeba po dobu 3 měsíců? Děkuji Vám předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

volně prodejný přípravek Citrovital kapky® je doplňkem stravy a užívá se obvykle pro podporu imunity a zvýšení vitality organismu. Lze jej užívat i dlouhodobě, pokud nepřekročíte doporučené dávkování (2x denně 5 - 15 kapek naředěných ve sklenici vody). Pokud byste začala užívat jakékoliv léky dlouhodobě (léky vázané na lékařský předpis), je třeba vždy informovat předepisujícího lékaře o užívání přípravku Citrovital kapky ® (obsahuje extrakt z jadérek grapefruitu, který by mohl ovlivnit užívání jiných léků).

Tým poradny

VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek