Paracetamol – pro domácí mazlíčky nevhodný

Zatímco je paracetamol (např. Paralen®, Panadol®, Paramax®) považován za bezpečný a účinný lék pro lidi (při dodržení rad lékaře či lékárníka), u zvířat je tomu právě naopak.

Neexistuje dávka, která by byla pro kočku bezpečná. V těle kočky se i jediná tableta (500mg) paracetamolu zachová jako toxický jed a bez okamžité odborné pomoci se stane pro kočku smrtelná.

Podáváte léky s paracetamolem dětem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Psi mají oproti kočkám o trochu lepší snášenlivost a za určitých okolností jim veterinární lékař může předepsat krátkodobou léčebnou kůru, ovšem domácí podání bez předchozího doporučení odborníkem se za žádných okolností nedoporučuje. Stále platí, že vysoké dávky jsou toxické a nezřídka kdy smrtelné. Pro malého psíka lze za toxickou dávkou považovat i jedinou tabletu (500mg) paracetamolu.

Po pozření paracetamolu zvířetem se známky toxicity projeví do několika hodin. U takového zvířete dochází ke změnám v chování, na pohled se jeví jako depresivní, slabé, dýchá ztěžka a zrychleně. V konečníku je možné naměřit nižší teplotu (u psů pod 37,5 ºC, u koček méně jak 38 ºC). Lze pozorovat změny na sliznici v tlamě, která je namodralá nebo ztrácí barvu – žloutne/hnědne. Také může docházet ke zvracení a otokům pacek a v okolí tlamy.

Při pozření (a to i v případě pouhého podezření) paracetamolu domácím zvířetem je nutné okamžité vyhledání veterinárního lékaře, který zváží postup první pomoci a detoxikace.

Paracetamol není vhodný pro svévolné podání jakémukoliv domácímu zvířeti.

Mgr. Jana Zadražilová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr