Péče o dětský chrup

První zoubek se většinou objeví kolem 6. měsíce. Může to být ale i mnohem dříve nebo později. Známy jsou i případy dětí narozených se zuby nebo se zuby prořežou již v prvním měsíci. Nejdříve se objevují zuby dolní. Zuby na jedné straně by se měly vždy objevit do 3 měsíců oproti zubům na druhé straně. Růst tzv. mléčných zubů trvá asi do 2,5 let, kdy dorůstají druhé stoličky. V tomto věku by dítě mělo mít 20 zoubků.

Prořezávání zoubků

Dítě je neklidné, plačtivé, sliní, špatně spí, může se objevit i zvýšená teplota. Také průjmy bývají často spojovány s prořezáváním zubů, avšak chybně. Dítě by se chtělo neustále chovat. To je zajisté jeden z nejlepších léků, ale pro záda maminek moc ne. Dítě si může bolavé dásně chladit kousátkem. Dále je možné mazat dásně některým z níže uvedených gelů:

Aloclair – přírodní preparát bez lokálních anestetik, cukru a alkoholu

Calgel – s lokálním anestetikem (proti bolesti) a antiseptikem (zastavuje nebo omezuje růst choroboplodných zárodků), bez cukru, pro děti od 5 měsíců

Mundisal - s účinnou látkou cholini salicylas (proti bolesti a zánětu), bez cukru

V případě neustupující bolesti či teploty je možno podat některé z analgetik (paracetamol nebo ibuprofen) ve formě sirupu nebo čípku. Se sirupy ale opatrně. Cukry v nich obsažené mohou být příčinou vzniku zubního kazu. Po každé aplikaci je nejlepší vyčistit zuby nebo alespoň dát dítěti zapít sirup čistou vodou.

Čištění zubů

První zoubek se již objevil a je na řadě jeho čištění. Pro začátek si vystačíte s tzv. prsťáčkem. V lékárnách je k dostání např. BioXtra baby prsťáček, speciální návlek na prst vyrobený z velmi měkkého silikonu bez obsahu PVC.

Kartáček - Až bude mít dítě zubů více (někteří stomatologové doporučují začít dokonce až vyrostou první stoličky), je čas na první kartáček. Jaký vybrat? Vlákna by měla být měkká případně ultra měkká, hustá a zarovnaná, rukojeť pružná „tak akorát“. S moc pružnými kartáčky se nedá vyvinout dostatečný tlak na zuby, a ty se pak musí čistit o to déle, a naopak s rukojetí nepružící se špatně dostanete na zoubky vzadu. Co se velikosti hlavičky týče, platí, že čím menší hlavička, tím lepší. Pokud dítěti svěříte čištění do vlastních rukou, počítejte , že spotřeba kartáčků bude vysoká. Dítě kartáček akorát rozkouše. Proto by zuby měli čistit rodiče, a to minimálně do 8 let, nebo používat kartáčky dva – jeden pro dítě na trénování a druhý pro rodiče na skutečné čištění.

Zubní pasty pro děti jsou se sníženým obsahem fluoridů. Ve 2–3 letech děti polykají při čištění zubů asi 70 % použité pasty a v 5 letech ještě téměř polovinu. Ze začátku tedy stačí kartáček pastou jen lehce „umazat“. Okolo třetího roku, je možno dát na kartáček pasty asi velikosti hrášku. Důležité je používat vždy zubní pastu určenou pro danou věkovou kategorii a to následovně:

Do dvou let je možno používat zubní pastu bez fluoridu. Mezi 2. – 3. rokem by zubní pasta měla obsahovat do 250 ppm fluoridu, pasty určené 3 – 6 letým dětem by měly obsahovat 500–700 ppm fluoridu a teprve od 6 let lze používat pasty s obsahem fluoridu vyšším než 1000 ppm.

Čtěte také: Správná dávka fluoru pro vaše zuby

PharmDr. Nora Tůmová


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek