Ošetření řezných poranění. Jak zastavit krvácení a vyčistit ránu?

Při ošetřování řezných poranění postupujeme podle rozsahu a typu zranění. Obecně ošetření probíhá podle následujících čtyř kroků.

  1. Zastavení krvácení
  2. Očištění a dezinfekce okolí rány
  3. Ošetření a překrytí rány
  4. Případný transport k lékaři nebo přivolání lékařské pomoci, protišoková opatření

Zastavení krvácení

U drobného krvácení postačí ránu omýt, vydensifikovat a přiložit náplast či obvaz, který krev absorbuje.

Žilní krvácení

Při hlubším poranění může dojít k poranění žíly. V případě žilního krvácení z rány vytéká tmavě červená krev. Na takovouto ránu použijeme tlakový obvaz nebo si jej provizorně vyrobíme. Tlakový obvaz je součástí vybavení lékárniček. Ránu pevně stahujeme. V případě prosáknutí krví přidáme další vrstvu tlakového obvazu. Pokud prosákne i třetí vrstva tlakového obvazu, použijeme škrtidlo. První vrstvu nikdy neodstraňujeme. Končetinu a pacienta znehybníme (u ruky končetinu zavěsíme do trojcípého šátku).

Zajímá vás, jak správně aplikovat léčiva na kůži? Nebo jak co nejšetrněji pečovat o jizvy?

Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.

Tepenné krvácení

V tomto případě z rány rytmicky stříká jasně červená krev. Zvláště život ohrožující je poranění pažní nebo stehenní tepny, kdy může dojít k vykrvácení během několika minut . K zástavě krvácení můžeme využít 3 metody – metodu volíme dle stavu a okolností.

  1. Zástava krvácení stiskem poraněné tepny přímo v ráně: Postižený je ve vodorovné poloze, postiženou končetinu zvedneme. Pokud možno prsty obalíme do kapesníku (lepší utěsnění). Pomocí prstů tepnu stlačíme a tlak nepovolujeme do příjezdu záchranné služby. Tuto metodu můžeme použít v případě velkého tepenného krvácení, vždy při poranění krkovice, podklíčkové, pažní nebo stehenní tepny.
  2. Zástava krvácení pomocí tlakového obvazu
  3. Zástava krvácení za použití škrtidla: Tuto metodu používáme v závažných situacích: masivní krvácení z tepny (nelze-li použít metoda 1.), úrazová amputace s výrazným krvácením, prosak třetí vsrtvy tlakového obvazu, otevřená zlomenina s výrazným krvácením ...

Škrtidlo nám úplně zastaví přítok krve. Zaškrcení provádíme pomocí dostatečné silného škrtidla (minimální šíře 5 cm) nejlépe přes oděv (nikdy ne na holé tělo) nad ránu směrem k srdci. Jasně si zapište přesný čas zaškrcení.

Zástava krvácení při amputaci části končetiny

U amputace větší části těla či končetiny použijeme škrtidlo, při amputaci prstu postačí pouze tlakový obvaz. Po ošetření končetinu chladíme a okamžitě vyhledáme lékaře. Amputovanou část těla očistíme vodou, vložíme například do sáčku, ten vložíme do 2. sáčku s vodou a ledem.

Očištění a dezinfekce okolí rány

Po zastavení krvácení je potřeba ránu omýt vodou, odstranit případné nečistoty. Obecně platí zásada, že sami z rány odstraníme jen to, co jde snadno. Sami neodstraňujeme nic, co je větších rozměrů nebo zabodnuto hluboko ve tkáni. V případě, že v ráně je zabodnuto cizí těleso postupujeme tak, že těleso zajistíme proti posunu, překryjeme sterilním obkladem a vyhledáme lékaře. Pokud je rána hodně znečištěna, ránu opláchneme vodou a případně dezinfekcí, překryjeme sterilním obkladem a vyhledáme lékaře, který nám ránu odborně ošetří.

Po omytí ránu pokud možno ránu vydenzifikujeme. Dezinfekční roztoky ničí bakterie, viry, plísně či prvoky. Obecně platí zásady, že nikdy přímo nedenzifikujeme ránu větší ( nebezpečí vzniku embolie, a jiných komplikací) , spíše dezinfikujeme okolí rány. Na trhu je k sehnání spousta dezinfekci. V následující tabulce uvádím nejčastější a nejznámější dezinfekce.

Přehled nejběžnější dezinfekčních prostředků

Název přípravku Věkové omezení Výhody Upozornění
Peroxid vodíku Bez omezení bezbarvý
Betadine roztok Od 6-ti měsíců neštípe hnědé zabarvení ( skvrny z oblečení bežným práním zmizí)
nevhodné při alergii jód , při hyperfukci a jakékoliv závažném onemocnění štítné žlázy
Dettol roztok Od 1 roku neštípe, nebarví
Jodisol roztok Od 6-ti měsíců nevhodné při alergii jód , při hyperfukci a jakékoliv závažném onemocnění štítné žlázy
Ajatin Bez omezení Žluté zabarvení (z kůže lze odstranit lihobenzínem)

Ošetřování a překrytí rány

Čerstvou ránu se doporučuje překrýt, jelikož rána může být branou pro vstup různých bakterií a jiných škodlivých mikroorganismů. K překrytí používáme různé materiály dle velikosti poranění, dle dostupnosti ...

Překrytí pomocí náplasti

Náplast cívková – je náplast bez polštářku, je tvořená pouze páskou z různého materiálu ( papírová, plastová, látková) a lepidla. Neslouží přímo k ošetření ran, ale přichycení gázy či obvazu.

Náplast polštářková – slouží k překrytí rány. Vyrábí se z různých materiálů. Liší se snášenlivostí, pružností, vodělodolností. Některé výrobci mají i polštářek napuštěný antiseptickou složkou, která ránu dezifikuje a chrání proti mikroorganismům. K ošetření rány s vysokou pravděpodobností infekce volíme pokud možno sterilní náplast (jednotlivě balené).

Hydrogelové náplasti – Tyto speciální náplasti jsou unikátní v tom, že si vytvoří optimální prostředí pro zhojení rány ( vhodná teplota, vlhkost, ph prostředí). Jsou schopny zvlhčit (rehydratace) suchou tkáň, nebo naopak absorbovat sekret (dehydratace). Další výhodou je, že se nepřilepí k ráně. Tyto náplasti mají spoustu dalších výhod: ránu chladí a tlumí bolest.

Tekuté náplasti – k ošetření můžeme použít i roztoky sol. Novikov (hojně používaný zelený roztok v nemocnicích či domácnostech), či Akutol ve formě spreje. Tyto roztoky mají schopnost překrytí rány, ale i dezinfekce (zabíjí bakterie a brání jejich prostupu do rány). Vytvořená vrstva je vodě-odolná, ale zároveň prodyšná, čímž nebrání správnému hojení rány.

Překrytí pomocí gázy

K překrytí můžeme použít buď gázové komprese nebo gázové obvazy. Nevýhodou toho překrytí je, že se gáza můžeme přilepit k ráně, takže při odstranění může dojít k stržení vzniklého strupu.

Ošetření pomocí mastí

Dezinfekční masti – jako příklad bych uvedla Betadine mast nebo Bepanthen plus – obsahující dezinfekční složku, Bepanthen plus dále obsahuje zklidňující složku podporující hojení.

Přípravky pro tzv. vlhké hojení – Z přípravků mohu uvést Hemagel, Flamigel, Akutol hydrogel, Cicatridina ...Přípravky obsahují polymerní látky s hydrogelovými vlastnostmi ( po setkání s tekutinou se mění v gel), hydrokoloidními vlastnostmi (po setkání s tekutinou se mění v tekutinu); kyselinu hyaluronovou ... S výběrem Vám poradí a pomůže Váš lékárník.

Použití tzv. stripů – plastické šití

V případě ošetření tržných nebo řezných poranění, kdy potřebujeme postiženou kůži stáhnout, využijeme tzv. stripy - stehy. Pomůžeme tak k zastavení krvácení, ale i rychlému zhojení rány bez výrazné jizvy. Stripy lze v lékárně zakoupit již vyráběné (např. Urgostrips), nebo si je můžeme sami připravit. Ustřihneme proužek leukoplasti široké minimálně 1,5 cm a vystřihneme ,,mašličku". Mašličku rozložíme a ve středu ji přetočíme o 360°, vznikne ,,steh" se širokými okraji. Tyto nebo zakoupené stehy přikládáme na ránu po celé její délce. K srůstu kůže by mělo dojít během 7 až 10 dní. V případě velmi hlubokého poranění vždy vyhledáme lékaře, který ránu odborně chirurgicky ošetří, případně zašije.

Protišoková opatření

V případě velké ztráty krve vždy provádíme opatření, která nám pomohou bránit rozvoji šoku. Šok je závažná reakce organismu na nedostatek kyslíku. Kyslík je potřebný pro funkci všech důležitých orgánů. Začínající šok se projevuje zrychleným tepem, zrychleným dýcháním, přítomností studeného potu po těle, postiženému je zima a má žízeň. Plně rozvinutý šok může skončit až smrtí postiženého.

Jak tedy správně postupovat?

1. Pacienta umístíme do protišokové polohy – postiženého položíme na záda a končetiny zvedneme o 20-30 cm do výše, v terénu případně umístíme raněného hlavou z kopce. S pacientem však nehýbeme v případě podezření na poranění nohou, hlavy, pánve, páteře nebo závažných vnitřních poranění. Tato poloha nám zajistí prokrvení celého organismu.

2. Pravidlo 5 T:

  • Tišení bolesti: poranění řádně ošetříme, končetinu znehybníme a chladíme. Znehybnění a chlazení přispívá k zástavě krvácení a tlumí bolest.
  • Teplo: pacienta udržujeme v teple, nejlépe ho zabalíme do izotermické fólie. Při šoku dochází k výrazným tepelným ztrátám.
  • Tekutiny: šok se projevuje žízní. Postiženému však tekutiny nikdy nepodávejte přímo ústy, pouze obličej otírejte navlhčeným kapesníkem.
  • Ticho: postiženou osobu uklidňujeme a snažíme se ho udržet v psychickém klidu
  • Transport: vyčkáme příjezdu rychlé záchranné služby (při vlastním transportu hrozí komplikace)

Kdy vyhledat lékaře, případně rychlou záchrannou službu?

  • Výrazné krvácení
  • Amputace části končetiny
  • Výrazně znečištěná rána
  • Přítomnost cizího tělesa v ráně
  • Poranění způsobené rezavým, výrazně znečištěným předmětem – riziko vzniku tetanové infekce
  • Tetanus je závažné, neléčitelné bakteriální onemocnění. Bakterie začne produkovat v ráně tetanotoxin, která způsobí postižení svalů a křeče. Inkubační doba onemocnění je 3dny až 3 týdny. Toto postižení může být až smrtelné.
  • Nemožnost pohybu poraněné končetiny
  • Při řezném poranění může dojít k poranění šlach nebo nervů potřebných k ovládání pohybu končetin. Je nutné ošetření chirurgem, který zhodnotí míru poškození.

Na závěr bych jen uvedla, že cílem ošetření řezné rány je zajistit co nejlepší zhojení s minimální jizvou a plně zachovanou funkcí tkáně. Pokud si nejsme jisti postupem, ránu omyjeme, překryjeme sterilní gázou a vyhledáme lékaře... V závažných případech vždy kontaktujeme linku 155, kde Vám i telefonicky poradí jak postupovat do příjezdu záchranné služby.

Mgr. Veronika Hřivnáčová

Lékárna Dr. Max, Opava

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek