Jak na puchýře: Propíchnout je můžete, ale nestrhávat!

Puchýř se nejčastěji vytvoří po opakovaném tření nebo tlaku kůže proti tvrdší ploše (např. obuvi, hudebnímu nástroji, sportovnímu náčiní, pracovním pomůckám). Méně časté případy jsou způsobené extrémními teplotami (omrzliny, popáleniny, spáleniny od sluníčka), chemikáliemi (saponáty, čisticí prostředky) nebo nemocemi (plané neštovice, opar). Kůže je podrážděná a bolestivá, následně se oddělí škára (vrstva kůže pod pokožkou) od pokožky a vznikne váček naplněný tekutinou. Je to přirozená ochrana těla – jakýsi vlhký váček chránící poraněnou oblast, který udržuje nad odhalenou škárou sterilní prostředí.

Jak ošetřit puchýře?

Puchýře nikdy nestrháváme. Pokud je puchýř opravdu velký, hodně naplněný a hrozí, že samovolně praskne, je vhodné ho propíchnout sterilní nebo alespoň vyvařenou jehlou. Vpich se provádí jemně na okraji puchýře a pomocí sterilního gázového čtverce se opatrně vytlačí tekutina. V jiných případech ho nepropichujeme. Omyjeme ho a osušíme.

Je-li puchýř již prasklý, omyjeme ho vodou a vydezinfikujeme vhodným přípravkem (např. Betadine®, Dettol®, Solutio Novikov – dezinfikuje a chrání zároveň).

Pokud puchýř samovolně nebo násilně praskne, snadno se zanítí a potom se dlouho hojí. Ovšem ve většině případů je průběh nekomplikovaný, další léčba kromě dezinfekce není nutná, puchýř se zahojí sám. Puchýř necháme volně odkrytý, jen pokud je v místech, kde se o něj nic netře (obuv či oblečení). Než se místo zcela zhojí, nenosíme boty, které nám potíže způsobily. Pokud se tření nevyhneme, použijeme jedno z následujících léčebných doporučení.

Zajímá vás, jak správně aplikovat léčiva na kůži? Nebo jak co nejšetrněji pečovat o jizvy?

Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.

Hydrokoloidní a hydrogelová náplast na puchýře

Jedná se o tzv. vlhké krytí, které funguje na principu vlhkého hojení. Vlhkost rány je nezbytná k rychlejšímu přirozenému zahojení rány. Navíc tekutina, kterou rána vylučuje, obsahuje řadu růstových faktorů a výživných látek, které přispívají k úspěšnému hojení. Hydrogelové a hydrokoloidní náplasti se od sebe liší chemickým složením a strukturou. Obě fungují stejně dobře, lišit se budou především ve výrobci a ceně.

Náplast aplikovaná na puchýř jej ochrání před vnějšími vlivy a zabrání druhotné infekci. Pod náplastí puchýř sám praskne. Gelový polštářek v náplasti poté reaguje se sekretem z rány a vzniká vlhký gel, který chrání ránu jako tzv. druhá kůže. Gelový film vytváří optimální podmínky s vlhkostí až 90 %, a tím podporuje a urychluje proces hojení. Náplast tlumí bolest, je prodyšná a brání přilepení k ráně. Stejným způsobem funguje náplast při kontaktu s již prasklým puchýřem. Jakmile se náplast dostane do styku s výpotkem z puchýře, absorbuje ho a vytvoří gel.

Některé náplasti obsahují dvojitou vrstvu hydrokoloidů, které chrání ránu dvojnásobně před nepříjemným tlakem a třením, a tím i účinněji tlumí bolest. Náplast může být i celohydrokoloidní, tzn. že hydrokoloidní vrstva se nachází i na lepící části náplasti, a zabraňuje tak podráždění zdravé pokožky.

U náplastí na puchýře platí, že dobře drží, pokud jsou aplikovány na umytou, nemastnou a zcela suchou pokožku. Jsou většinou diskrétní (průsvitné nebo tělové barvy) a lze je nosit i několik dní bez nutnosti výměny (dokud se náplast sama nezačne uvolňovat).

Není žádoucí náplast opakovaně odlepovat, abychom zjistili stav rány. Náplast by pak už nemusela dobře držet. Pokud je potřeba náplast odstranit dříve, navlhčíme ji krátce teplou vodou. Postiženou oblast s náplastí se snažíme nenamáčet, nesprchovat. Náplasti jsou účinné v jakékoli fázi vývoje puchýře, nicméně čím dříve náplast aplikujeme, tím rychleji se puchýř zahojí.

Náplast by se neměla používat na zanícenou, silně krvácející nebo mokvající ránu. Důležité upozornění se týká pacientů s cukrovkou. Ti by měli způsob ošetření a krytí rány vždy konzultovat se svým lékařem. Příkladem můžou být náplasti značek Urgo®, Cosmos®, Compeed®, ViaCell® atd.

Puchýře zahojí také Hemagel®

Dalším zástupcem zdravotnického prostředku účinkujícího na principu vlhkého hojení je gel Hemagel® a jiné tzv. bioaktivní obvazy.

Důležitou výhodou pro pacienty je, že převazy jsou stejně jako u náplastí méně bolestivé a méně časté (stačí jednou za 24 – 48 hodin, ránu není potřeba znovu dezinfikovat, protože by došlo ke snížení účinnosti gelu). Hemagel® má schopnost vázat volné kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivém procesu, a tím urychluje proces hojení. Zamezuje přístupu infekce a má antibakteriální účinky.

Na ránu stačí nanést 1-2 mm gelu a nechat zaschnout. Pokud hrozí setření gelu, použijeme nesavé krytí (mastný tyl, který nepřilne k ráně) a následně náplast nebo obvaz.

Na principu vlhkého hojení účinkují další bioaktivní obvazy např. Traumacel Biodress® (vstřebatelné a přírodní krytí s hemostatickým účinkem) a Revamil® (100% čistý med pro použití v lékařství s antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi). Na trhu jsou k dostání dvě lékové formy obou těchto zdravotnických prostředků – plošné krytí v několika velikostech a gel.

Použití je u Hemagelu®, Traumacelu Biodress® i Revamilu® široké – drobná poranění, řezné rány, odřeniny, popáleniny, pooperační rány a jizvy, proleženiny, bércové vředy a diabetická noha.

Aloe vera a Zalve® hojivý krém na rány

Aloe vera je rostlina, která působí protizánětlivě, takže pomáhá zmírnit zarudnutí, otok a bolest. Navíc hydratuje a udržuje ránu vlhkou, což vede k rychlejšímu hojení, obzvlášť v případě, že puchýř sám praskne a pak se vysušuje. Ideální je použít ji ve formě gelu nebo spreje.

Zalve® hojivý krém na rány udržuje optimálně vlhké prostředí a funguje jako fyzická bariéra.

Prevence vzniku puchýřů

Prevencí vzniku puchýřů je dobře zvolená velikost a materiál obuvi. Běžci používají speciální ponožky z tzv. funkčních materiálů, které odvádí pot a udržují kůži suchou (pro zajímavost bavlněné ponožky nejsou pro běh vhodné), kůži nohou natírají vazelínou, jelením lojem nebo jiným olejem, aby snížili tření a zároveň zajistili ochrannou lubrikační bariéru mezi pokožkou a botou (na trhu existuje Compeed® tyčinka proti puchýřům). Při sportu lze také na riziková místa aplikovat tejpovací pásku. Obecné doporučení je také nechodit v botách naboso a při nepříjemném tření ihned nalepit na postiženou oblast náplast. Při pobytu na sluníčku je vhodné používat krémy a mléka s vysokým ochranným faktorem.

Komplikace, které by měly být signálem pro odborné ošetření rány, jsou např. zakalení výpotku z puchýře, otok, výrazné a bolestivé zarudnutí, horkost v okolí puchýře, hnis, zvýšená teplota či horečka nebo také situace, kdy se puchýře objeví bez zjevné příčiny (např. následkem podávání léků nebo po požití potravin apod.)

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna SFINX, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek