Jak ošetřit odřeniny? Hlavně nemazat, nezasypávat, nepřekrývat!

Odřeniny vznikají nejčastěji otřením o vozovku při pádu při různých sportovních aktivitách. Nejčastěji je poškozena jen povrchová vrstva kůže. Taková odřenina nekrvácí, nebo krvácí minimálně a toto krvácení bývá snadno zastavitelné. Zato bývá obvykle dosti bolestivá, neboť dochází k poškození nervových zakončení, která jsou v podkožní oblasti hojně zastoupena na postižené ploše.

odřené-koleno.jpg

Povrchové a méně krvácivé odřeniny můžeme s běžným vybavením domácí lékárničky ošetřit doma. Pozor bychom si měli dát, pouze když rána začne mokvat, hnisat, je výrazně bolestivá nebo pokud se nehojí. Dále se doporučuje vyhledat lékaře i v případě, že dojde k zasažení např. obličeje nebo genitálií. Specifický přístup vyžaduje ošetření i drobných poranění u lidí s cukrovkou.

Postup při ošetřování odřenin

1. Odřeninu vyčistit

Protože odřeniny bývají často znečištěné štěrkem, škvárou nebo kamínky, je třeba ránu nejprve vyčistit.

Můžeme ji omýt vodou a mýdlem - nejlépe se pro tyto účely hodí tekuté neutrální mýdlo, eventuálně podle kontaminace rány je možné k odstranění nečistot použít měkký kartáček.

Vyčistit ránu je důležité, jinak zbytky škváry nebo kamínky do kůže zarostou, komplikují a prodlužují hojení a budou do budoucna poškozenou část pokožky hyzdit.

odřené-koleno-nepřekrývat.jpg2. Odřeninu vydezinfikovat

Po omytí je třeba ránu vydezinfikovat.

Je dostupná celá řada dezinfekcí na rány, od klasického peroxidu vodíku přes Septonex®, Ajatin®, dezinfekce na bázi jódu (Betadine®) až po dezinfekce vhodné pro děti, které po nanesení nepálí (např. Dettol®, Neocide spray®, Octenisept®).

Dezinfekce na bázi jódu se musí vyvarovat lidé, kteří mají na jód alergii.

Také je možné nanést na vyčištěnou odřeninu známý zelený Novikovův roztok (Solutio Novikov), který ránu vydezinfikuje a vytvoří na ní ochrannou vrstvu, která umožní rychlejší zhojení a zároveň nahrazuje náplast. Tento roztok ovšem po nanesení štípe.

Ochrannou vrstvu tvoří také tzv. tekuté obvazy (např. Akutol®), které se na drobnou oděrku nanáší ve formě spreje.

3. Odřeninu nemazat, nezasypávat, nepřekrývat

Menší odřeniny se nejlépe hojí na vzduchu, rány tudíž nemažeme mastmi ani je nezasypáváme, a pokud to není nutné, nepřekrýváme. Vytvoří se strup, který ránu chrání, a pod ním se postupně tvoří nová kůže. Strup nestrháváme, až bude nová pokožka pod ním dostatečně odolná, odloučí se přirozeně sám.

V žádném případě není na místě neopodstatněné „preventivní" použití antibiotické masti!

Když se rána zatáhne, je vhodné ji pravidelně promazávat, aby se nevytvořila nevzhledná jizva.

Vlhké hojení jako další způsob ošetření odřeniny

Další způsob ošetření odřenin nabízí postupy umožňující tzv. vlhké hojení. Jedná se o krytí nebo gely, které se na ránu nanesou, chrání ji, brání zanesení infekce do rány a udržují v ráně vlhké prostředí, vhodné pH a další podmínky zajišťující správnou tvorbu nové kůže.

Tyto gely a krytí zastupují ochrannou funkci strupu, strup se tvoří výrazně méně, nepraská a rána se hojí rychleji. V ČR je dostupný Hemagel® nebo Flamigel®, také gelové náplasti, např. od firmy Cosmos nebo Urgo.

Gely stačí nanášet jedenkrát denně v tenké vrstvě a nechat zaschnout, nemusí se překrývat. Pokud potřebujeme ránu překrýt např. kvůli dráždění poraněné pokožky oděvem, je třeba gelu nanést o něco více, aby se nám všechen nevstřebal do náplasti. Také je možné použít speciální nesavé krytí.

Šířeji se této problematice věnuje samostatný článek. Přečtěte si ho po kliknutí na tento odkaz.

Rizika spojená s ošetřováním odřenin

Dalším nebezpečím, které na nás při poranění číhá, je tetanus. Jedná se o infekci bakterií clostridium tetani. Tato bakterie se vyskytuje především v trávicím traktu koní, skotu a někdy i lidí a vylučováním výkalů se dostává do okolního prostředí. Můžeme se nakazit, pokud se při poranění spory bakterií dostanou do našeho krevního oběhu. Onemocnění se projevuje projevuje se křečemi a ztrátou koordinace. Polovina nemocných svému onemocnění podlehne. Naštěstí se v ČR proti tetanu povinně očkuje. Pokud si nejsme jistí platností očkování proti tetanu, můžeme se nechat přeočkovat.

Jak odřeninám nejlépe předejít?

Zejména u dětí k odřeninám občas dochází. Jistou prevencí při sportovních aktivitách mohou být ochranné pomůcky (např. při jízdě na kolečkových bruslích), ale i tak je dobré s možností vzniku odřenin počítat a být na jejich ošetření připraven. Dezinfekce, náplast a obvazy, popř. gel podporující hojení drobných poranění patří k užitečnému vybavení domácí lékárničky.

Mgr. Barbora Fialová

Lékárna SN, Opava

Mohlo by vás zajímat:

Domácí lékárnička: Co patří do standardní výbavy pro domácí léčení?

Popáleniny: Jak je ošetřit a jak rozpoznat jednotlivé stupně popálenin?

Ošetření spálené kůže nepodceňujte. V nouzi může pomoci třeba tvaroh

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek