Co je to revma a jak se léčí?

Revma je, především u starší populace, oblíbený termín pro jedno z nejčastějších onemocnění. Nejsou to však pouze bolesti kloubů, u seniorů dané opotřebením. Tyto obtíže lze shrnout pod pojmy osteoartritida a artróza. Revmatická onemocnění zahrnují širokou škálu, často velmi vážných, onemocnění celého těla.

Revma

Společnými znaky těchto onemocnění jsou zánět a degenerace (snížení funkčnosti) pohybového aparátu, ale i dalších systémů. Pro revmatické choroby je charakteristická bolestivost při pohybu (někdy i v klidu), ztuhlost a zhoršení pohyblivosti.

Jak se léčí zánětlivá revmatická onemocnění?

Léčba zánětlivých revmatických chorob je komplexní. Cílem je zpomalit nebo zastavit další vývoj onemocnění a snížit jeho aktivitu.

První stupeň léčby zahrnuje léky, které potlačují bolest, ale i zánět a horečku – jsou to tzv. nesteroidní antirevmatika. Tyto léky se mohou podávat perorálně (ústy – ve formě tablet nebo prášku, který se rozpouští ve vodě), případně nanášet lokálně ve formě mastí, gelů nebo krémů. Při perorálním podávání těchto léčiv je nezbytné, aby je pacienti užívali po jídle. Lačný žaludek by mohla dráždit. Nesteroidní antirevmatika by měla být perorálně podávána pouze krátkou dobu, protože neřeší příčinu samotného onemocnění. Také není vhodné kombinovat více léčiv této skupiny dohromady, pro vyšší riziko poškození trávicího traktu. Po aplikaci krémů, gelů nebo mastí s nesteroidními antirevmatiky je dobré neslunit se alespoň 14 dní po nanesení přípravku (mohlo by docházet k zarudnutí pokožky), případně se chránit oděvem nebo krémem s ochranným faktorem 50+.

Příčinu onemocnění se snaží potlačit tzv. chorobu modifikující léky. Nástup účinku těchto léčiv je, ve srovnání s nesteroidními antirevmatiky, pomalejší – v řádu jednoho až tří měsíců. I přes toto omezení výrazně zlepšují kvalitu života pacienta. Snižují počet oteklých kloubů, zlepšují jejich funkci a hlavně naplňují základní požadavek léčby, tj. zpomalují vývoj onemocnění. Jednotlivé léky z této skupiny je možné kombinovat, aby se dosáhlo většího efektu.

Pokud však zánětlivé revmatické onemocnění dostatečně neodpovídá na předešlou uvedenou léčbu, může se přistoupit u některých pacientů k léčbě pomocí tzv. biologických léčiv. Biologická léčiva jsou poměrně novou lékovou skupinou. Od „klasických“ léčivých látek se liší velikostí molekuly (jsou mnohonásobně větší, než „klasické“ léčivé látky). Účinek je soustředěn na konkrétní negativní děj v organismu zodpovědný za rozvoj a průběh nemoci.

Pro krátkodobou léčbu a rychlé potlačení zánětu jsou používány i tzv. glukokortikoidy. Lze je podat ve vysokých dávkách při rychlém vzplanutí onemocnění, případně užívat po dobu, než nastoupí účinek antirevmatik. U některých pacientů se také využívá možnost injekční aplikace přímo do postiženého kloubu.

Samotné užívání léčiv však nestačí. Aby byla co nejdelší dobu zachována hybnost kloubů, je třeba je procvičovat nejen na rehabilitačních odděleních, ale především doma.

Revma se nedá popsat pouze jako samostatná bolest kloubů. Vždy je třeba znát příčinu této bolesti a řešit ji. Jedině tak bude většina revmatických pacientů schopna žít kvalitní a spokojený život bez nutnosti polykat spousty tablet na bolest a mazat se množstvím „zaručených“ přípravků na revma.

Obrovská Markéta

Mgr. Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek