Bolesti hlavy - jak jim předcházet a jak je léčit?

Bolest hlavy patří k nejčastějším typům bolesti vůbec. Její příčina může být a ve většině případů také bývá nezávažná. Existují však případy, kdy je nutné odborné vyšetření a léčba, nebo dokonce hospitalizace. Jak tedy rozlišit, kdy léčbu zvládneme sami a kdy už je lepší vyhledat lékaře? Zaměřte se na to, co může bolest hlavy vyvolávat, jestli je doprovázená nějakými dalšími příznaky a zda se pravidelně opakuje.

Bolest hlavy

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku bolesti hlavy

Špatné držení těla

Bolest hlavy vzniká následkem zvýšeného napětí šíjových svalů nebo povrchových svalů přímo na hlavě. Příčinou bývá špatné držení těla, setrvávání dlouhodobě v nevhodné poloze, zejména se shrbenými zády a předsunutou bradou, kdy dochází ke stažení trapézového svalu, který se táhne od středu zad až k ramenům, a následně také šíjového svalu. Tím se rozvíjí napětí v týlní oblasti a vzniku tzv. tenzní bolesti hlavy. Objevuje se postupně a může trvat několik hodin, ale i několik dní. Trvá-li taková bolest déle nebo se pravidelně opakuje, může být způsobena také blokádou v oblasti krční nebo hrudní páteře. Nezbytné je pak vyhledat lékařskou pomoc. K léčbě se používají myorelaxancia, tedy léky uvolňující zvýšené napětí ve svalech, a podpůrnou složkou terapie mohou být také rehabilitace.

Únava, stres, přepracování a nedostatek spánku

Všechny tyto faktory bývají velmi častou příčinou bolestí hlavy. Bolesti bývají tupé nebo svíravé, často lokalizované v oblasti týlu, čela nebo kolem očí a spánků. Provází je podrážděnost a tendence ke konfliktům. Stav se zlepšuje po vyspání, dokončení náročného úkolu nebo odstranění stresového faktoru. Zhoršuje se naopak konzumací povzbuzujících nápojů, zvýšenou frekvencí kouření a dalším nedostatkem spánku. Pokud není možné stresový faktor trvale odstranit, je velmi důležité zařadit mezi denní aktivity jakýkoliv způsob relaxace (meditace, cvičení, procházky apod.), který pomáhá zvýšené napětí zmírnit.

Dehydratace

Bolest hlavy způsobuje také nedostatek tekutin nebo nadměrná konzumace některých nápojů, jako je káva, zelené a černé čaje, energetické a nápoje na bázi cola-coly, případně alkohol. Příčinou je odvodnění organismu – nerovnováha vnitřního prostředí, včetně iontové nerovnováhy (nedostatek minerálů), zahuštění krve a nedostatek kyslíku ve tkáních, které následně vedou také k bolestem hlavy. K rychlému doplnění minerálů a tekutin jsou vhodné iontové a rehydratační nápoje (např. Valosun® rehydratační roztok, Iontia prebio, Enhydrol® apod., výběr vhodného přípravku můžete konzultovat v lékárně), k celodennímu pitnému režimu je pak nejlepší čistá voda. Pokud už si dáte kávu, silný čaj nebo skleničku alkoholu, nezapomeňte je vždy doplnit alespoň stejným množstvím vody.

Potravinová alergie a přecitlivělost na potravinářské přísady

Bolest hlavy se může projevit i jako jeden z netypických příznaků alergie na některé potraviny. Bývá provázena i celkovou únavou. Přidruží-li se i kopřivka nebo svědění v souvislosti s požitím určitého ovoce, zeleniny nebo třeba oříšků, poraďte se ohledně svého podezření se svým ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Vzácností není ani přecitlivělost na některé potravinářské přísady neboli „Éčka“, přes umělá sladidla (především E 951 - aspartam, E 952 - cyklamát a E 967 – xylitol), zvýrazňovače chuti (hlavně glutamáty – E 621–625)nebo konzervační látky (dusičnany a dusitany – E 249-252, oxid siřičitý E 220 a siřičitany E 221-228) až po tavicí soli (zejména fosforečnany – E 450, E 452 a E 339 – umožňují roztíratelnost tavených sýrů a stabilitu masných výrobků). Seznam všech „Éček“ s podrobnějším popisem najdete např. na stránkách http://www.zdravapotravina.cz/ecka. Omezením konzumace těchto potravin většinou potíže zmizí. Veďte si záznamy o tom, co jíte, a snažte se vysledovat, které potraviny nebo nápoje potíže způsobují.

Infekční onemocnění

Bolest hlavy bývá častým příznakem infekčního onemocnění, zvláště v případech, kdy jsou zasaženy horní cesty dýchací. Léčba se zaměřuje na úlevu od bolesti, přeléčení zánětu, uvolnění nosních dutin a usnadnění vykašlávání. O výběru vhodného přípravku se můžete poradit v lékárně i u svého ošetřujícího lékaře.

Hormonální výkyvy (menopauza, menstruace)

Tento typ bolestí hlavy úzce souvisí s kolísáním hladiny ženských hormonů. Bolesti hlavy se pak objevují charakteristicky před menstruací a v prvních dnech menstruace nebo jimi trpí ženy v období přechodu.

Příznak vážnějšího onemocnění nebo poškození

Tím může být například mozková výduť, nádor, zánět mozkových blan nebo mozkové tepny apod. a dále pak následkem úrazu – otřes mozku, krvácení do mozku, otok mozku atd. Bolesti bývají prudké, bodavé nebo pulzující, v případě otoku mozku je zjevný tlak. Bolesti se zhoršují po fyzické námaze nebo v předklonu a bývají provázeny zvracením, neobvyklým chováním (netečnost zmatenost), poruchami vidění nebo řeči, případně křečemi.

Bolest zubů

Další příčiny bolesti hlavy

Bolest hlavy doprovází rovněž spoustu dalších onemocnění. Ta mohou souviset přímo s konkrétním místem (hlava a nejbližší okolí) nebo s inervací postiženého místa. Bolest hlavy se pak objevuje jako doprovodný příznak zánětů nervů, zubů a úst, uší, krku nebo třeba oparů. Někdy může bolest hlavy signalizovat zdánlivě nesouvisející problém – hypoglykémii (nízká hladina cukru v krvi), chudokrevnost (velmi často je bolest hlavy doprovázená zvýšenou únavou), otravu plyny (oxid uhličitý) nebo těkavými látkami (např. látky, které se uvolňují z nátěrů, nových koberců apod.).

Pokud se bolest objeví náhle a má neobvyklý průběh, intenzitu nebo se stupňuje a nereaguje na běžné léky od bolesti, je provázena některými dalšími příznaky, které jsou výše jmenovány, případně vás omezuje v běžných denních činnostech natolik, že je nejste schopni bez problémů vykonávat, měli byste neodkladně navštívit svého ošetřujícího lékaře.

Migréna a klastrová bolest

Tyto silné bolesti hlavy, které jsou často provázeny dalšími nepříjemnými průvodními jevy, patří beze sporu mezi závažnější typy bolestí a jejich léčba by měla být indikována odborným lékařem, nejlépe neurologem. Vzhledem ke svým specifikům je oběma typům těchto bolestí věnován samostatný článek.

Rozhodnete-li se léčit bolest hlavy běžnými léky na bolest (tzv. analgetiky), dejte pozor na to, jak často je užíváte. I tyto léky mohou při dlouhodobém užívání způsobovat bolest hlavy a také vytvářet návyk. Zbavení se tohoto návyku je velmi obtížné a má poměrně nízkou úspěšnost. Návykovost je častější, jedná-li se o léky, které obsahují více účinných látek, tedy tzv. kombinované přípravky na bolest (např. Ataralgin®, Migralgin®, Saridon®). Výjimkou však není ani závislost na „obyčejném“ paracetamolu (Paralen®, Panadol®). Uvádí se, že návyk se vytváří při užívání těchto léků pravidelně alespoň 3 dny v týdnu, 3 a více měsíců po sobě. Je to ovšem velmi individuální a záleží jak na osobnosti pacienta, tak na typu a intenzitě bolesti a zvoleném analgetiku.

Jak je možné běžným bolestem hlavy předcházet?

Preventivní opatření vyplývají již z výše uvedených spouštěcích faktorů. Patří mezi ně dostatek spánku (ten je však u každého člověka individuální a většinou sami vypozorujete, kolik hodin je právě pro vás dostačujících), správný pitný režim, vyvážená strava a pravidelný pohyb. Pokud žijete ve stresu, který není možné úplně eliminovat, naučte se relaxovat – meditovat, cvičit, odpočívat. Vhodné jsou také přípravky s obsahem tzv. adaptogenů, tedy látek, které pomáhají organismu lépe zvládat stres a minimalizovat jeho negativní vliv na organismus (např. resveratrol, ženšen, reishi a další).Pitný režim

Objevíte-li, co je vaším spouštěčem bolestí hlavy, snažte se mu co možná nejvíce vyhnout. Co se týče potravin a nápojů, jedná se o tzv. eliminační dietu.

Jestliže je vaše zaměstnání spojeno s dlouhodobým sezením u počítače, nezapomínejte se občas protáhnout a hlídejte si vhodnou polohu (výška židle, monitor v úrovni očí atd.). Pořídit si můžete také speciální ortopedické pomůcky, které brání shrbení, seženete je v prodejnách se zdravotnickými potřebami nebo v lékárně. Snažte se často větrat, vydýchaný vzduch rovněž přispívá k rozvoji bolestí hlavy.

Trpíte-li na tenzní bolesti hlavy, způsobené špatným držením těla, vyzkoušejte pravidelné masáže nebo třeba plavání. Existují také speciální rehabilitační programy, které se zaměřují právě na tyto příčiny bolestí. Jednou z nich je např. Alexanderova metoda. Ta sestává ze sledu pečlivě vybraných cvičení, protahování a uvolňování svalů, které podporují správné držení těla, zpevňují svaly v okolí páteře a minimalizují bolesti způsobené zatížením svalů a kloubů v oblasti horní části hrudní páteře.

Podpůrná terapie při bolestech hlavy

 • Homeopatie – funguje individuálně a je potřeba vyhledat příčinu bolestí, což není jednoduché, ale pro úspěšnou léčbu i prevenci nadmíru důležité. Používá se např. natrum muriatikum (chronické bolesti hlavy, které jsou často spojeny s depresemi a úzkostí) nebo nux vomica (silné bolesti hlavy provázené nevolností a zvracením, migrény). Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, obraťte se na zkušeného homeopata.
 • Čínská medicína – tradiční čínská medicína léčí podle individuálních příznaků, které jsou projevem nerovnováhy čchi (energie, která proudí celým tělem). Důležité je vyhledat odborníka, který má nejen znalosti, ale také zkušenosti.
 • Akupresura, akupunktura – tyto metody mohou být velmi účinné, jsou-li správně a odborně prováděny. Akupresura je vhodná i ve formě samoléčby. Pokuste se vyhledat nejcitlivější bod na obličeji, ve vlasech nebo v týlové oblasti a držte je tak dlouho, dokud je to snesitelné, pak rychle tlak uvolněte. Zkuste tento postup několikrát opakovat, dokud se bolest nezmírní. Poměrně známé jsou také body v oblasti mezi placem a ukazováčkem. Tipy najdete na internetu nebo v odborné literatuře. Ideální je ovšem svěřit se do rukou odborníka.
 • Potravinové doplňky – kromě již dříve zmíněných adaptogenů, které pomáhají předcházet vzniku bolestí hlavy spojených se stresem, je prokázán pozitivní vliv rybího oleje. Pravidelným podáváním rybího oleje s obsahem alespoň 800 mg EPA a 500 mg DHA je možné snížit počet, intenzitu i délku trvání bolestivých příhod. Vyzkoušet můžete také třeba L-tryptofan, což je aminokyselina, která ovlivňuje pozitivním způsobem náladu a navozuje klidný spánek. Z bylinných přípravků jsou vhodné např. kombinace meduňky, kozlíku, rozmarýny, levandule nebo heřmánku. Použít je můžete ve formě čaje, kapek, tablet nebo i zevně formou aromaterapie – koupelové přípravky, masážní olejíčky, roll-ony apod.
 • Fyzioterapie (pod dohledem specialisty – fyzioterapeuta, chiropraktika nebo osteopata) – odborně vedené cvičení, protahování a posilování, zejména svalů v oblasti kolem páteře, nebo tzv. měkké techniky (hledání spoušťových bodů ve svalech, kde se hromadí napětí a bolest, a jejich stlačování a prohmatávání) mohou významně přispět ke snížení četnosti bolestí hlavy, jsou-li způsobeny strnutím svalů nebo blokádou.

Závěrečná doporučení

Bolesti hlavy nemívají ve většině případů závažnou příčinu a vhodnými preventivními opatřeními je možné omezit je na minimum. Pokud se však objevují často nebo vás výrazně omezují v provádění běžných činností, nebojte se obrátit na lékaře. Zvláště v případech, kdy mají nezvyklý průběh nebo jsou provázeny takovými příznaky, které lékaři označují jako tzv. červené praporky, neboť ty mohou být signálem závažného onemocnění nebo i životu ohrožujícího poškození. Bolest hlavy může být také jedním z projevů vysokého krevního tlaku a neléčený vysoký krevní tlak mívá velmi závažný dopad na cévy, srdce i jiné orgány. Nepomohou-li běžně dostupné léky proti bolesti (jako je Ibalgin®, Panadol®, Nalgesin® S a jiné) ani další opatření, rozhodně byste měli tento problém konzultovat s odborníkem, který doporučí další postup – vyšetření i léčbu.

Použité zdroje:

     1. Peters, D.: Moderní lékař, 2005, str. 114 – 123.
     2. http://www.elekarnice.cz/pro-dospele/bolesti-hlavy-dospelych/primarni-a-sekundarni-bolest-hlavy/
     3. http://www.stefajir.cz/?q=bolest-hlavy
     4. http://www.ulekare.cz/nemoci-vysetreni/bolest-hlavy
     5. http://www.zdravepobyty.cz/wp/wp-content/uploads/10-zahadna-e-na-obalech-nasich-potravin-a-napoju.pdf
     6. http://www.studijni-svet.cz/aditiva-pridatne-latky-seminarni-prace/

Dubská Kateřina, PharmDr.

Lékárna Dům zdraví, Hodonín


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

 • 224 919 293
 • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek