Zinek a jeho vliv na zdraví

Zinek (chemický symbol Zn) patří mezi tzv. stopové prvky, které se v těle nachází ve velmi malé koncentraci. Jde o esenciální prvek (tělo si ho samo neumí vyrobit, a proto ho musíme přijímat v potravě), který je životně důležitý pro mnoho biochemických a fyziologických funkcí v lidském organismu.

Zdroje zinku

V lidském těle hraje zásadní roli ve více než 300 enzymech. Podílí se na syntéze proteinů a nukleových kyselin, na buněčné dělení, ale také na apoptóze (řízená buněčná smrt). Je potřebný pro tělesný růst a vývoj, nezbytný pro imunitní systém, neurologické funkce, plodnost a sexuální vývoj. Také se podílí na tvorbě inzulínu a má zásadní vliv na metabolismus cukrů, tuků a bílkovin (tzv. makroživin). Mimo to působí nepřímo jako antioxidant. Podílí se na ochraně buněk a buněčných membrán před poškozením volnými radikály. Dále má velký význam při hojení ran a příznivě působí na pokožku, vlasy a nehty. Také chrání před vznikem šedého zákalu či jinými degenerativními chorobami. V neposlední řadě zinek ovlivňuje vnímání chuti, zvyšuje chuťovou ostrost a povzbuzuje chuť k jídlu, čehož se využívá při nechutenství.

Celkové množství zinku v těle je přibližně 1,5 g u žen a 2,5 g u mužů. Většina tohoto zinku je uložena v kosterních svalech a kostech. Zinek je nutný pro každého z nás. Větší požadavky na zinek klade organismus v období kojení a těhotenství; v dětském věku, kdy dochází k růstu a vývoji; také ve vyšším věku je nutná dostatečná koncentrace zinku a v neposlední řadě u rizikových skupin obyvatelstva kam řadíme kuřáky, alkoholiky, také u sportovců a striktních vegetariánů a veganů.

Zdroj zinku

Hlavním zdrojem zinku jsou potraviny živočišného původu, proto je hojně zastoupen v mase (hovězí, vepřové a drůbeží), dále ve vejcích, mléce a mořských plodech. V potravinách rostlinného původu se nachází v celozrnných obilovinách, luštěninách, kořenové zelenině, dýňových semínkách.

Tabulka uvedená níže ukazuje přehled vybraných potravin a jejich průměrný obsah zinku (mg/porci).

Průměrný obsah zinku ve vybraných potravinách (mg/porci)

Dušená hovězí pečeně, 85 g

7

Řecký jogurt, 180 g

1

Vepřové kotleta, 85 g

2,9

Čočka vařená, půl šálku

1,3

Ústřice, 85 g

32

Sýr čedar, 43 g

1,5

Vejce, 1 ks, větší

0,6

Chléb celozrnný, 1 krajíc

0,6

Fazole konzervované, 1/2 šálku

0,6

Dýňová semínka pražená, 28,5 g

2,2

Obiloviny, oves, 1 šálek

2,3

Rýže dlouhozrnná, vařená, 1/2 šálku

0,7

Zinek je lépe využitelný z živočišných než z rostlinných zdrojů, proto se jeho deficit často objevuje u vegetariánů a veganů. Nízká vstřebatelnost zinku z rostlinné potravy je dána obsahem látek zvané fytáty, které nejen se zinkem, ale také například se železem tvoří nevstřebatelné komplexy ve střevě.

Denní potřeba zinku se odvíjí od věku:

  • pro děti do 4 let - 3 mg;
  • od 4-8 let - 5 mg;
  • do 13 let - 8 mg;
  • do 19 ti let - 9-11 mg (dívka/chlapec),
  • nad 19 let - 11 mg
  • pro těhotné a kojící - 12-13 mg.

Doporučená denní dávka zinku je v České republice stanovena vyhláškou na 15 mg a nejvyšší přípustné množství v denní dávce je 25 mg.

Nedostatek zinku

Nedostatek zinku může způsobovat únavu, časté změny nálad a další psychické projevy. Dále dochází ke zhoršení kůže po celém těle. Kůže je suchá, hrubá, déle se hojí drobná poranění, rozvíjí se dermatitida (zánět kůže), tvoří se puchýřky nebo praskliny. U chronických ekzematiků může docházet ke zhoršení příznaků ekzému. Vlasy i nehty jsou lámavější. Dostatečný příjem zinku je nutný u žen, které chtějí otěhotnět, v období těhotenství a u pacientů, kteří trpí cukrovkou (diabetes mellitus typu I i II), také je vhodný pro posílení imunity (v kombinaci s vitaminem C).

V těhotenství je zinek velmi důležitý. Dostatečný přísun zinku ovlivňuje kvalitní dozrání vajíčka, které může být následně oplodněno., dále ovlivňuje pozdější růst a dělení buněk a jeho nedostatek může způsobit defekty při vývoji nervové trubice, abnormality, kosterní malformace a celkově špatný vývoj plodu. Jestliže je deficit výrazný může docházet ke spontánním potratům (právě kvůli nekvalitně zralému vajíčku) a předčasným porodům, nízké porodní hmotnosti nebo komplikaci při porodu. Proto se zinek často objevuje v tzv. těhotenských vitamínech (např. GS Mamavit® - obsah zinku je 10 mg).

U diabetiků je nutný dostatečný přísun zinku, protože bylo dokázáno, že jejich slinivka obsahuje asi polovinu normálního množství zinku. Zinek je totiž důležitý pro tvorbu inzulinu, pokud je ho nedostatek, tvoří se inzulinu málo, dochází tak k ovlivnění metabolismu cukrů v těle. Vysoké množství je také v očních tkáních, jeho nedostatek pak zhoršuje jak vidění, tak postižení zraku u diabetiků. Proto se diabetikům doporučuje v rámci prevence diabetických komplikací mít dostatečně pestrou stravu bohatou na obsah zinku. Pokud by nestačila strava, existuje spoustu doplňků stravy s obsahem tohoto prvku. V jednotlivě volně dostupných přípravcích se množství zinku pohybuje v rozmezí 10 – 25 mg v jedné tabletě. S výběrem konkrétního přípravku je dobré poradit se s lékárníkem.

Zinek se uplatňuje také v období chřipek a nachlazení, má imunostimulační schopnosti (tzn., zvýší odolnost těla, proti onemocnění), lepší působení má v kombinaci s vitamínem C. Tato kombinace dokáže zmírnit (příp. zkrátit) dobu nachlazení, které je obvykle způsobeno virovou infekcí. Důležitá je i dávka zinku, která se podává v době nachlazení. Všeobecně se doporučuje podat vyšší dávku na začátku nachlazení (15-25 mg).

Kombinace zinku se selenem v těle působí antikancerogenně (protinádorově) a také proti volným radikálům a zpomaluje stárnutí organismu. Tato kombinace se také ukazuje jako výhodná při problémech se štítnou žlázou, protože zinek se selenem ovlivňují syntézu hormonů štítné žlázy.

Dále působí na chuť k jídlu, nechutenství může proto ukazovat na jeho nedostatek. Při velkém nedostatku zinku v těle může vznikat anorexie, často v souvislosti se stářím nebo nádorovým onemocněním. Na nedostatek zinku musíme pamatovat u dětí, které trpí nechutenstvím a jsou často nemocné.

Nadměrný přísun zinku

Při běžném užívání je otrava velmi vzácná, zinek se v organismu nekumuluje, nadbytečné množství je vyloučeno organismem.

Chronická toxicita může být způsobena dlouhodobým příjmem 10-20x vyšší denní dávky a projevuje se především ovlivněním vstřebávání jiných prvků – hlavně mědi a železa a jejich následným deficitem (objeví se např. chudokrevnost).
Riziko hrozí také následkem práce s kovy, a to vdechování par nebo práškového zinku. Projevuje se průjmem, zvracením, nevolností a bolestmi hlavy a svalovými bolestmi.

Autor: Mgr. Veronika Sábl Maňáková, Lékárna Dr. Max, Valašské Meziříčí

Revize (říjen 2024): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha

Použitá literatura:

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zinek
  2. https://www.celostnimedicina.cz/zinek.htm
  3. http://galenus.cz/clanky/vyziva/mineraly-zinek
  4. https://cs.wikipedia.org/wiki/Doporu%C4%8Den%C3%A1_denn%C3%AD_d%C3%A1vka
  5. http://woman.thenest.com/selenium-zinc-5389.html
  6. http://imr.sagepub.com/content/40/1/28.long
  7. http://www.direct-ms.org/sites/default/files/ZincImmuneFunction.pdf
  8. Mahmoodianfard S, Vafa M, Golgiri F, Khoshniat M, Gohari M, Solati Z, Djalali M. Effects of Zinc and Selenium Supplementation on Thyroid Function in Overweight and Obese Hypothyroid Female Patients: A Randomized Double-Blind Controlled Trial. J Am Coll Nutr. 2015;34(5):391-9
  9. Garner TB, Hester JM, Carothers A, Diaz FJ. Role of zinc in female reproduction. Biol Reprod. 2021 May 7;104(5):976-994.
  10. Institute of Medicine. Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes for Vitamin A, Vitamin K, Arsenic, Boron, Chromium, Copper, Iodine, Iron, Manganese, Molybdenum, Nickel, Silicon, Vanadium, and Zinc Washington, DC: National Academy Press; 2001
  11. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek