Dezinfekce na ruce, na čištění drobných ran i lehkých zánětů očí

K dezinfekci pokožky nebo sliznic u člověka se používají antiseptika. Tyto látky by měly být dobře snášené, netoxické pro celý organismus, širokospektré (zničí všechny mikroorganismy) a hodně účinné.

Desinfekce

V lékárnách je možné najít poměrně pestrou paletu antiseptik. Některá antiseptika však nejsou vhodná pro úplně všechny pacienty (především z důvodů přecitlivělosti na daný přípravek – alergie).

Před nákupem a následným používáním těchto přípravků je dobré ujasnit si jejich účel použití.

Po čem sáhnout když:

Potřebuji mít po ruce něco, co se snadno nanáší při drobných poraněních?

Vaše volba: antiseptika ve spreji, v masti, peroxid vodíku

Sprejovou formu jistě každý ocení pro snadnou aplikaci. Při volbě vhodného antiseptika se většina klientů v první řadě ptá, jestli přípravek neštípe. Tuto vlastnost mají přípravky obsahující účinnou látku benzalkonium chlorid (např. registrovaný přípravek Dettol 0,2% antiseptický sprej®). Drobná poranění také dobře vydezinfikují spreje s benzododeciniem (např. registrovaný přípravek Ajatin ®) nebo karbethopendeciniem - septonexem (např. registrovaný přípravek Septonex®).

Zajímá vás, jak správně aplikovat léčiva na kůži? Nebo jak co nejšetrněji pečovat o jizvy?

Ve spreji se vyrábí i přípravky s obsahem jódu (např. Jodisol sprej®). K rychlé a přesné aplikaci je možné, mimo jiné, nanášet jód ve formě masti (např. Betadine mast®). Jód obsažený ve spreji nebo masti může však působit alergické reakce, proto by je pacienti na jód alergičtí v žádném případě neměli používat. Nevhodné je použití jódových přípravků i u pacientů trpících zvýšenou funkcí štítné žlázy a dětí mladších 6 měsíců.

Dezinfekční stálicí je peroxid vodíku, který se vyrábí jak ve spreji, tak v roztoku. Drobná říznutí nebo odřeninky dobře zdezinfikuje, případně vyplaví i nečistoty z rány (díky mírně pěnivému efektu). Problematická u peroxidu vodíku je však doba použitelnosti (poměrně krátká). Je uchováván v tmavých lahvích, protože pokud by byl peroxid vodíku vystaven slunečnímu záření, tak se spontánně začne rozkládat na vodu a kyslík. Takový přípravek by pak byl dezinfekčně neúčinný.

Potřebuji něco, co je skladné a vejde se do každé kapsy?

Vaše volba: jodové pero

Jódové pero je skleněná ampulka chráněná plastovým obalem o velikosti necelých desíti centimetrů. Není tedy problém jej vzít kamkoliv s sebou. Jak už název napovídá, obsahuje jód a proto má jeho používání stejná omezení jako sprej a mast s obsahem jódu.

Cestuji, nevím, jaký bude hygienický standard v dané zemi, a nechci chytit nějakou nemoc z nemytých rukou?

Vaše volba: dezinfekční gel na ruce

Dezinfekční gely se vyrábí ve formě větších zásobní ch lahví nebo v malých lahvičkách o objemu 50 ml i méně. V případě potřeby tedy projdou i kontrolou na letišti. Na ruce se nanáší malé množství přípravku, rozetře se a nechá volně uschnout (odpařit). Tyto přípravky ničí většinu běžných bakterií, plísní a virů. Pokožku mohou však mírně vysušovat.

Potřebuji dezinfikovat větší plochy pokožky?

Vaše volba: hypermangan, jodové roztoky

Hypermangan (manganistan draselný) je v lékárně k dostání jako rozvažovaný prášek. Používá se k dezinfekčním koupelím. Pokud si připravujete roztok hypermanganu sami doma, je důležité rozpustit pouze pár zrníček hypermanganového prášku. Vzniklý roztok by měl mít slabě růžové zbarvení. Pokud byste to s koncentrací hypermanganu v roztoku přehnali, může dojít až k poleptání pokožky.

Jódové roztoky (např. Betadine roztok®, Braunol®, Jodisol roztok®) určené k aplikaci na větší plochy pokožky mohou mít různou koncentraci. Správná koncentrace se odvíjí od způsobu použití. Většinou se pracuje s roztoky 1%, 5% nebo 10%. Koncentrovanější jodové roztoky se aplikují spíše v nemocničním prostředí.

Další články na téma "Jak ošetřit drobná i větší poranění" si přečtěte zde.

Bojím se, že mi začíná lehký zánět spojivek?

Vaše volba: kapky nebo mast se septonexem, roztok s kyselinou boritou a benzododeciniem.

Kapky s obsahem septonexu (např. registrovaný přípravek Ophtalmo-septonex kapky®) se mohou aplikovat po jedné kapce až 5x denně do postiženého oka. Po otevření by se kapky měly do měsíce spotřebovat. Pokud příznaky zánětu do několika dní nemizí, je vhodné v aplikaci nepokračovat a navštívit lékaře. Dezinfekce kapkami se může doplnit i nanášením masti (např. Ophtalmo-septonex mast®) do spojivkového vaku. Mast lze aplikovat třikrát denně, po aplikaci však můžete chvíli vidět rozmazaně. První centimetr masti se před prvním použitím vytlačí a vyhodí.

Roztok s kyselinou boritou a benzododeciniem (např. Ophtal roztok®) se používá k výplachům očí. V balení naleznete kromě roztoku i vaničku, která se z poloviny naplní roztokem, přiloží se k očnici a pohyby hlavou se provede výplach oka – po dobu 2 – 5 minut, až 5x denně.

Mám raději přírodní přípravky?

Vaše volba: tea tree olej, šalvěj

Tea tree olej (olej z listů čajovníku australského – Melaleuca alternifolia) se používá především v tradiční východní medicíně k dezinfekci a ošetření různých zánětlivých stavů díky svým antibakteriálním vlastnostem. Nanáší se pár kapek přímo na postižené místo.

Šalvěj je ideální k dezinfekci dutiny ústní. V lékárně je k dispozici jako šalvějová nať nebo lihová tinktura. Z natě si doma připravíte nálev pouze přelitím horkou vodou. Lihovou tinkturu (registrovaný přípravek Florsalmin koncentrát pro přípravu kloktadla®) je před použitím nutné ředit – půl čajové lžičky do 150 ml teplé vody. Šalvěj a přípravky z ní nesmí používat těhotné a kojící ženy.

Mám klíště, chci jej správně odstranit a místo zdezinfikovat?

Vaše volba: lihová dezinfekce (líh), jodová dezinfekce (viz výše)

Ještě před odstraněním klíštěte je vhodné jej pokapat lihovou dezinfekcí a následně pomocí speciálních kleštiček na odstranění klíšťat klíště kývavými pohyby odstranit.

Přečtěte si také: Pozor na klíšťata. Léčbu lymské boreliózy je vhodné začít od prvních příznaků

Lihová dezinfekce je multifunkční 60% líh se používá také například k dezinfekci pupíku novorozenců. Před aplikací injekcí se také hodí lihem napuštěné dezinfekční polštářky, které jsou určeny k jednorázovému použití.

Pokud chcete zdezinfikovat drobné poranění, ale zrovna nemáte nic po ruce, lze postižené místo alespoň opláchnout vodou a zdezinfikovat dodatečně. Jako kvalitní dezinfekční prostředek může posloužit také např. pálenka (slivovice).

U některých dezinfekčních přípravků může být sem tam problém s dostupností na českém trhu. Kdyby zrovna Váš oblíbený přípravek nebyl k dispozici, v lékárně Vám jistě poradí adekvátní alternativu.

Vhodná dezinfekce (antiseptikum) by neměla chybět v žádné lékárničce… Jakou používáte Vy?

Mgr. Markéta Obrovská

Ústavní lékárna IKEM

Článek byl poprvé publikován v červnu 2016

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek