Vitamín E neboli "vitamín plodnosti"

Vitamín E patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Jedná se o směs několika příbuzných látek označovaných jako tokoferoly a tokotrienoly. Nejvíce rozšířen je D-α-tokoferol, který má nejvyšší antioxidační aktivitu, a je i nejčastěji obsažen v lécích a doplňcích stravy s vitamínem E.

vitamin-e

Účinky vitamínu E

Jedná se o jeden z nejdůležitějších antioxidantů v těle. Zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a vzniku volných kyslíkových radikálů. Pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení.

Vitamín E je označován jako vitamin plodnosti. Jeho chemický název tokoferol pochází z řeckého slova "tokos" = potomek a "fero" = nosit. Má tedy pozitivní účinky na tvorbu pohlavních buněk a zvyšuje plodnost. Dále nachází uplatnění u žen v klimakteriu pro zvýšení účinku hormonální léčby a poruch menstruačního cyklu.

Vitamín E se uplatňuje i při prevenci aterosklerózy. Zvyšuje podíl HDL cholesterolu (tzv. "dobrý cholesterol"), a naopak snižuje podíl LDL cholesterolu (tzv. "špatný cholesterol"). Je prokázán také pozitivní účinek vitamínu E na nervový systém.Dobré výsledky zaznamenáváme například u Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. Vitamín E se uplatňuje i při léčbě kožních potíží jako jsou kožní vředy, seboroická dermatitida, akné (v kombinaci se selenem), lokálně potom i při léčbě spálenin od slunce.

vitamin-eZdroje vitamínu E

Na vitamín E jsou bohaté především rostlinné oleje lisované za studena, kde tento vitamín působí jako antioxidant zabraňující žluknutí (slunečnicový olej, olej z obilných klíčků). Vitamín E obsahují obilné klíčky, semena, ořechy (např. mandle), ale i avokádo, vejce, máslo, játra, tuk z lososa nebo tuňáka, listová zelenina. Vitamín E se ničí během kuchyňské úpravy a při zpracování potravin, a to včetně mrazení.

Vitamín E je dostupný bez lékařského předpisu. Dá se užívat vnitřně (v síle 100, 200 nebo 400 mg) i lokálně:

  • Vnitřně jako doplněk stravy (např. kapsle Generica Vitamin E 400 mg) nebo jako lék (např. tobolky Vitamin E 400 Zentiva). Vitamín E je součástí mnohých preparátů, kde je využíván jeho antioxidační účinek. Často doplňuje ostatní vitamíny (vit. C, A), selen, koenzym Q10, omega 3 mastné kyseliny a další.
  • Lokálně ve formě krému (např. Vitamin E krém 2%Dr.Müller).

Vstřebatelnost přírodní formy vitamínu E (D-α-tokoferol) je vyšší než u syntetické formy (DL-α-tokoferol).

Nedostatek vitamínu E

Vitamín E se vstřebává v tenkém střevě, jeho nedostatek je tedy často spojen s poruchami vstřebávání tuků nebo u pacientů po resekci střeva. Může se projevit jako neurologické potíže, snížení obranyschopnosti nebo poruchou funkce pohlavních žláz, což může vést až k neplodnosti.

Častěji než s nedostatkem se setkáváme spíše se zvýšenou potřebou. Samoléčbu vitamínem E lze zahájit při zvýšené psychické a fyzické zátěži, stáří či těhotenství a na podporu imunitních pochodů.

PharmDr. Nora Tůmová

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek