Nelegálně, ale přece: Padělky léků jsou i v České republice

Dle odhadů až 10 % celosvětově prodaných léčivých přípravků jsou padělky. V současné době se na náš trh přes oficiální distribuční sítě (výrobce – distributor – lékárna) nedostávají. Vinou internetu, tržnicím a fitness centrům přesto existuje riziko výskytu padělků i v České republice nelegální cestou. Z celosvětově dostupných dat vyplývá, že více jak 50 % přípravků zakoupených přes internet jsou padělky. Z padělků léků se tedy stává závažný problém, který si zaslouží naši pozornost.

padělky léků

Ačkoli se jedná o celosvětově rozšířenou problematiku, český právní rámec nezná pojem padělek léku. Světová zdravotnická organizace (WHO) jej definuje jako „přípravek, jehož identita a/nebo původ jsou úmyslně a podvodně špatně označeny. Padělky mohou obsahovat správnou nebo nesprávnou účinnou látku, anebo ji neobsahovat vůbec, případně jí neobsahovat deklarované množství. Padělkem je i originální přípravek, jehož obal je falešnou napodobeninou.“

Trendem moderní doby je znalost původu výrobku, který si kupujeme (např. oblečení, potraviny). Ještě opatrněji bychom měli přistupovat k léčivým přípravkům. Kvalitní, účinná a bezpečná léčiva jsou pouze ta, která prošla registrací, obvyklou kontrolní procedurou předcházející uvedení na trh (tzv. registrované léčivé přípravky). Registrace u nás provádí Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). U neregistrovaných padělků nejsou tyto vlastnosti zaručeny.

Podívejte se na naše video o bezpečné výrobě léku a jeho cestě do lékárny.

padělky lékůProč jsou padělky léků nebezpečné? Aneb když dva dělají totéž…

Vypátrat padělatele je obvykle náročné, často se jedná o organizované struktury mimo Evropskou unii (nejčastěji Čína, Indie). Padělky mohou být vyráběny za velmi primitivních podmínek, obsah účinných látek může být několikanásobně překročen nebo mohou zcela chybět, kvalita a čistota používaných látek je také sporná. Mezi obsahovými látkami padělků byly nalezeny dokonce toxické látky jako např. rtuť, arzen, uran, jed na krysy, nemrznoucí kapaliny a řada dalších. Padělané léky tak mohou vážně ohrozit zdraví pacientů.

Na jaké padělané léky narazíte - nejde jen o Viagru

Ačkoli je Viagra dlouhodobě jedním z nejčastěji padělaných léčivých přípravků, je jen jedním z řady tzv. life-stylových přípravků (např. léky na erektilní dysfunkci, na hubnutí), na které se padělatelé zaměřují. Dalšími skupinami jsou léky proti bolesti, úzkosti a nespavosti, v posledních měsících pak anabolika. Stále častěji se ale díky vysokým cenám originálních přípravků objevují ve světě také padělky antibiotik, antimalarik, cytostatik a biotechnologických přípravků.

Na co si tedy dát pozor? Jak nakupovat?

  1. „Léky na recept“ by měly být předepsány lékařem, čas strávený v čekárně lékaře se vám vyplatí!
  2. Nakupujte pouze léky registrované (více informací naleznete na www.olecich.cz/leky ).
  3. Nakupujte u prodejců s řádným povolením, např. v lékárnách, kde je zaručena kontrola (databáze schválených lékáren na http://www.olecich.cz/modules/apotheke/ ).
  4. Léky přes internet nakupujte pouze u lékáren s oprávněním (zásilkový prodej přes internet může provozovat pouze schválená „kamenná“ lékárna - http://www.olecich.cz/modules/apotheke/ ).

Kampaň Nebezpečné léky

Kampaň Nebezpečné léky spustil SÚKL v březnu roku 2010. Na webu www.nebezpecneleky.cz upozorňuje na hrozby a nebezpečí nelegálních a padělaných léků. Naleznete zde i návod, jak správně nakupovat léky přes internet, a řadu dalších praktických rad.

PharmDr. Tomáš Pavlík


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek