Zrádnost lékových interakcí: Nepodceňujte příbalový leták

V dnešní době je běžné, že pacient užívá více léčiv najednou. Podle průzkumů užívá český senior průměrně 10 léčivých přípravků současně, čímž se řadíme v rámci Evropské unie ve spotřebě léčiv na osobu dokonce na třetí místo, ihned po Maďarsku a Francii. A právě riziko výskytu lékových interakcí je závislé na množství současně podávaných léčiv.

Léková interakce znamená, že jedno léčivo mění účinky jiného a to ve smyslu zvýšení, snížení, změny či úplného vymizení léčebného účinku. Může však vzniknout i kombinací léčiva s doplňky stravy (třezalka, Ginkgo biloba), určitou potravinou, nápojem (grapefruitový džus, mléko, alkohol) či vlivem jiných chemických látek z okolního prostředí (cigaretový kouř).

Některé z těchto interakcí mohou být pro pacienta nebezpečné a mohou vést k dalšímu poškození jeho zdraví, většímu výskytu nežádoucích účinků, projevům z předávkování nebo ke ztrátě účinnosti jiných léčiv. Doposud bylo popsáno více než 20.000 různých lékových interakcí, přičemž téměř čtvrtina z nich je klasifikována jako velmi závažná.

Mohlo by vás zajímat: Proč nemůžeme jíst během užívání některých léků grepy

Lékárníci jsou v systému zdravotní péče odborníky na léčiva. Disponují nejhlubšími znalostmi a širokým přehledem od jejich chemické struktury až po klinické účinky. Pro pacienty i odbornou veřejnost jsou zdrojem dostupných důvěryhodných informací. Jejich úkolem je řešit lékové problémy, přičemž právě lékové interakce jsou jedním z nich. Lékárna je místem, kde je možné tyto problémy zachytit, identifikovat a eliminovat.

Interakce se u každého pacienta mohou projevovat v různé míře a je potřeba je řešit vždy individuálně. V některých případech postačí pouze redukce (snížení) dávek či časový odstup, v jiných se musí některé z léčiv zaměnit za jiné.

A co můžeme udělat pro to, aby naše léčba byla bezpečná? Vždy informujte své ošetřující lékaře o všech lécích, které máte předepsané i od jiných lékařů, a v lékárně také nezapomeňte tento údaj sdělit i při nákupu volně prodejných léčiv, především pokud užíváte léky na ředění krve, snížení cholesterolu či léky upravující srdeční rytmus. Informace o interakcích můžete nalézt i v příbalovém letáku každého vašeho léčiva.

Mgr. Zuzana Procházková

Vložte svůj dotaz

Váš dotaz zpracují odborní farmaceuti a odpověď na Vaši otázku Vám bude odeslána na zadaný e-mail v nejkratší možné době.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek