Zrádnost lékových interakcí: Nepodceňujte příbalový leták

V dnešní době je běžné, že pacient užívá více léčiv najednou. Podle průzkumů užívá český senior průměrně 10 léčivých přípravků současně, čímž se řadíme v rámci Evropské unie ve spotřebě léčiv na osobu dokonce na třetí místo, ihned po Maďarsku a Francii. A právě riziko výskytu lékových interakcí je závislé na množství současně podávaných léčiv.

Léková interakce znamená, že jedno léčivo mění účinky jiného a to ve smyslu zvýšení, snížení, změny či úplného vymizení léčebného účinku. Může však vzniknout i kombinací léčiva s doplňky stravy (třezalka, Ginkgo biloba), určitou potravinou, nápojem (grapefruitový džus, mléko, alkohol) či vlivem jiných chemických látek z okolního prostředí (cigaretový kouř).

Některé z těchto interakcí mohou být pro pacienta nebezpečné a mohou vést k dalšímu poškození jeho zdraví, většímu výskytu nežádoucích účinků, projevům z předávkování nebo ke ztrátě účinnosti jiných léčiv. Doposud bylo popsáno více než 20.000 různých lékových interakcí, přičemž téměř čtvrtina z nich je klasifikována jako velmi závažná.

Mohlo by vás zajímat: Proč nemůžeme jíst během užívání některých léků grepy

Lékárníci jsou v systému zdravotní péče odborníky na léčiva. Disponují nejhlubšími znalostmi a širokým přehledem od jejich chemické struktury až po klinické účinky. Pro pacienty i odbornou veřejnost jsou zdrojem dostupných důvěryhodných informací. Jejich úkolem je řešit lékové problémy, přičemž právě lékové interakce jsou jedním z nich. Lékárna je místem, kde je možné tyto problémy zachytit, identifikovat a eliminovat.

Interakce se u každého pacienta mohou projevovat v různé míře a je potřeba je řešit vždy individuálně. V některých případech postačí pouze redukce (snížení) dávek či časový odstup, v jiných se musí některé z léčiv zaměnit za jiné.

A co můžeme udělat pro to, aby naše léčba byla bezpečná? Vždy informujte své ošetřující lékaře o všech lécích, které máte předepsané i od jiných lékařů, a v lékárně také nezapomeňte tento údaj sdělit i při nákupu volně prodejných léčiv, především pokud užíváte léky na ředění krve, snížení cholesterolu či léky upravující srdeční rytmus. Informace o interakcích můžete nalézt i v příbalovém letáku každého vašeho léčiva.

Mgr. Zuzana Procházková


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek