Po infekcích dýchacích cest patří právě infekce močových cest mezi často se vyskytující dětská onemocnění a zároveň jsou i častou příčinou hospitalizace. Věk dítěte hraje významnou roli. Nejvíce infekcí močových cest se vyskytuje v prvních dvou letech života.
Prochladnutí je sice jedním z rizikových faktorů, není ovšem příčinou infekce. Nejčastějším původcem (70-80%) je bakterie Escherichia coli (E. coli). Přirozený výskyt této bakterie je u zdravého člověka pouze ve střevech jako součást střevní mikroflóry. Pokud se tato bakterie dostane např. do močových cest, může vyvolat zánět. Infekce močových cest můžeme rozdělit na:
Infekce dolních močových cest (cystitida)
Zánět postihuje močový měchýř a močovou trubici. V prvním půlroce života převažují infekce u chlapců (vzhledem k vyššímu výskytu vrozených vad močových cest), později u dívek (mají kratší močovou trubici, a tím je močový měchýř náchylnější k prostupu bakterií z konečníku).
Zánět dolních močových cest se vyznačuje několika typickými příznaky jako je časté nucení na močení, pálení a řezání při močení, bolesti v podbříšku, mnohdy také krev viditelná v moči, může se objevit i teplota.
U velmi malých dětí, které nejsou schopny popsat své problémy, patří k příznakům neklid a odmítání jídla a pití. Potvrzení diagnózy je založeno na laboratorních ukazatelích a pozitivním močovém nálezu: přítomnost krve, bílkovin, bílých krvinek a bakterií v moči. Proto dříve, než se stanoví diagnóza, je nutné odebrat a vyšetřit moč.
Infekce horních močových cest (pyelonefritida)
Zánět postihuje močovody a ledviny. Jedná se o mnohem závažnější formu, u malých dětí často doprovázenou vysokými horečkami. Dítě bývá neklidné, odmítá jídlo a pití, zvrací. U větších dětí se objevuje tupá bolest v bedrech. Bývá mnohonásobně zvýšen zánětlivý ukazatel CRP (CRP = C- reaktivní protein, jeho hladina v krvi se zvyšuje u všech zánětů bakteriálního původu).
Léčba infekce močových cest u dětí
Ihned po odběru moči se zahajuje antibakteriální léčba, která se po zjištění bakteriálního původce může později eventuelně upravit. Dále je nutno zajistit dítěti klid, teplo a dohlédnout na pravidelný pitný režim. Dostatek tekutin je důležitý k tomu, aby nedocházelo k ulpívání bakterií na sliznici močových cest.
Používání urologických čajových směsí není vhodné pro děti do 12-ti let z důvodu obsahu Medvědice lékařské.
Arcylostaphylosis uva-ursi – Pro obsah účinných látek má silné antiseptické a protizánětlivé působení. Medvědice je při delším užívání mírně toxická. Ve vysokých dávkách může způsobit nevolnost. Není vhodná ani pro kojící ženy. Může způsobovat zácpu, a proto není vhodná pro pacienty trpící tímto problémem.
Rodiče by měli dětem nabídnout vodu nebo oblíbený čaj. Sycené a slazené nápoje, stejně tak urologický čaj, který dítě odmítá, nejsou vhodné. Vhodnou alternativou jsou i brusinkové nápoje, které snižují pH moči, a tím vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií. V lékárně je k dostání několik druhů těchto sirupů, které jsou vhodné již od 6 měsíců.
Infekce močových cest sice nepatří mezi nakažlivá onemocnění, často se ovšem vrací, a to klidně i po několika dnech. Abyste zabránili opakovaným infekcím, je potřeba dodržovat několik pravidel:
- Léčbu antibiotiky vždy DOKONČIT. I když se dítě jeví ke konci léčby zdravé a bez potíží, antibiotika musí dobrat až do konce.
- Dostatečně pít.
- Neprochladit se.
- Močit pravidelně a nezadržovat moč.
- Používat bavlněné spodní prádlo.
- Chlapcům přetahovat každý večer při koupání předkožku a opláchnout ji čistou vodou, děvčata utírat zásadně ve směru od genitálu ke konečníku. U dětí nosících plenky je potřeba plenku často měnit, zadeček a genitál omýt nejlépe vodou. Časté používání mýdel a vlhčených ubrousků může narušit ochrannou vrstvu sliznice a být tak branou pro vstup bakterií.
- Koupat se v přírodě lze jen v čisté vodě, která není chladná. Před koupáním, ale i po něm, je nutné se vymočit.
- Bezprostředně po prodělaném zánětu močových cest, zejména pyelonefritidě, není koupání v přírodě či veřejných bazénech vhodné.
- Obdobně je nutno zvážit, zda-li jsou pro dítě v období následujícím krátce po pyelonefritidě vhodné aktivity typu pobyt na letním táboře, cesta k moři a tělesná námaha, zejména sport.
PharmDr. Nora Tůmová
Lékárna Mendlovo náměstí, Brno
Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.
VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU
Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.