Magnezium neboli hořčík (chemická značka Mg) je lehký kov, který se nejčastěji vyskytuje jako hořečnatý kation Mg2+. Je hojně zastoupený v zemské kůře (tvoří 13% hmotnosti planety), v mořské vodě, i ve vesmíru jako celku. Hořčík je nezbytným stavebním prvkem živých organismů.

Magnézium

V zelených rostlinách je součástí chlorofylu – tj. zelené barvivo, které se podílí na přeměně sluneční energie do cukrů z oxidu uhličitého a vody (fotosyntéza). Rostliny se tak stávají zdrojem hořčíku pro vyšší organismy.

Více než 300 enzymů živých organismů používá ionty hořčíku pro svou katalytickou činnost, včetně všech enzymů, které využívají nebo syntetizují ATP (energii těla). Tělo dospělého jedince obsahuje asi 24 g hořčíku, z toho 60 % je v kostře. Nejvíce se hořčík vyskytuje uvnitř buňky, kde můžeme najít 10 – 15 x vyšší koncentraci než je koncentrace v krvi. Řadí se tak na druhé místo nejčastěji zastoupených minerálů uvnitř buněk (po draslíku). V těle pomáhá udržovat stabilní srdeční rytmus, zdravé zuby a kosti, zdravý imunitní systém a udržuje normální činnost svalů a nervů. Podílí se také na regeneraci buněk.

Nízká hladina hořčíku je spojená s rozvojem řady onemocnění, jako je astma, cukrovka nebo osteoporóza.

DDD (doporučená denní dávka) hořčíku je stanovena na 300 mg / den u žen a 350 mg / den u mužů. Toto číslo se samozřejmě mění věkem, fyzickou zátěží, chronickým onemocněním nebo těhotenstvím. V České republice je doporučená denní dávka stanovena na hodnotu 375 mg / den.

Zvýšený přívod hořčíku je třeba zejména

- U těhotných a kojících žen (až 450 mg / den).

- U osob vykonávající těžkou fyzickou práci.

- U sportovců.

- U lidí starších padesáti let.

- U diabetiků a kardiaků.

- U jedinců, kteří pravidelně konzumují alkohol.

- Při akutním zánětu slinivky břišní.

- Při zhoubném nádorovém onemocnění.

- Při dlouhodobém stresu a řadě dalších onemocnění.

Zdroje hořčíku

Mezi potraviny s vysokým obsahem hořčíku patří luštěniny, listová zelenina (špenát), mák, kvasnice, ořechy, rajčata, vepřové maso, maliny a minerální vody s vyšším obsahem hořčíku (např. Magnesia nebo Zaječická hořká). Kvůli změně stravovacích návyků je vstřebatelnost hořčíku z potraviny značně omezena. Ke vstřebávání dochází v tenkém střevě a je ovlivněno několika faktory. Dostatečné množství selenu a vitaminu D pozitivně ovlivňuje vstřebávání, naopak nadměrný přísun tuků, cukru, bílé mouky a alkohol vstřebávání hořčíku zpomalují.

Pro osoby, které se řadí do skupiny se zvýšenou potřebou hořčíku, se nabízí možnost kromě pestré stravy užívat doplňky stravy nebo registrovaná léčiva, dostupná bez lékařského předpisu.

Na českém trhu je dostupné magnezium čisté (tableta obsahuje jen magnezium) nebo v kombinaci s vitamínem B6, který zvyšuje vstřebatelnost samotného hořčíku. Při koupi preparátu je nutné všímat si množství hořčíku v jedné tabletě a v jaké chemické soli je vázán. Všeobecně lze říct, že nejlépe se vstřebává z organických forem solí (jako je například laktát nebo citrát). Nutno podotknout, že samotná vstřebatelnost je u každého jedince jiná (je ovlivněná potravou, činností ledvin, koncentraci vápníku v těle).

Je taky důležité zmínit, že dostatečná využitelnost hořčíku v těle je ovlivněna přísunem vápníku (nebo jeho obsahem v těle). Platí jednoduchý poměr 2 : 1, tzn. 2 díly vápníku a 1 díl hořčíku. Pokud přijímáme hořčík a vápník v tabletách, je lepší nebrat tyto tablety společně, ale udělat mezi nimi alespoň 4 hodinový odstup. Aby bylo vstřebávání hořčíku co nejvyšší.

Nedostatek hořčíku

Prvním signálem nedostatku hořčíku (hypomagnezemie) jsou křeče v lýtkách, typické hlavně v noci, může docházet také k brnění horních končetin, hlavně konečků prstů, dále se objevují bolesti hlavy, slabost, zhoršená koncentrace, nervozita, deprese, třes víček, migrény, bušení srdce, poruchy srdečního rytmu, zvýšený tep, špatná koordinace pohybů a úbytek váhy.

V případě nedostatku hořčíku je vhodné užívat přípravky ve formě tablet, tobolek nebo šumivých tablet. V přípravcích je obsažen ve formě svých solí - oxidu (např. Zdrovit maximag® cps., Muscoactiv®, Caltrate plus®), laktátu (např. Magnesii lactici® 0,5 g, Magne B6®), hydroxidu (šumivé tablety), citrátu (např. Magne B6 forte®, Magne B6 active®). U šumivých tablet je většina hořčíku v nerozpustné formě, proto je důležité vypít hlavně sediment v nápoji. Vstřebatelnost jednotlivých přípravků je srovnatelná, a tak je důležitější sledovat množství hořčíku jako takového - Mg2+.

Užívá se mezi jídly. Při užití na lačno může mít projímavý účinek, především přípravky s obsahem laktátu. Což je možné využít jako první volbu při potížích se zácpou. Při požití po jídle snižuje aciditu žaludku, takže se nedoporučuje.

Nadměrný přísun hořčíku

Při dodržování doporučených denní dávek předávkování hořčíkem nevzniká. Vyšší množství hořčíku jsou regulována pomocí ledvin. Projevy silného předávkování se projeví až po konzumaci vyšší dávky koncentrovaného doplňku. Dochází k silné nevolnosti a k průjmu, může se objevit i slabost, letargie, zmatenost a poruchy srdečního rytmu. Při dlouhodobém nadbytku dochází ke snížení krevního tlaku a k závratím.

Kde hořčík pomáhá

1) Proti bolestem hlavy – uvolňuje stažené svaly v oblasti krční páteře

2) Při sportu – podílí se na tvorbě ATP (energie pro tělo), předchází tvorbě křečí ve svalech

3) Srdce – klesá pravděpodobnost vysokého tlaku a nepravidelného srdečního rytmu

4) Trávení – zvyšuje pohyblivost střev, podporuje tvorbu žluče

5) U diabetiků

6) Premenstruační syndrom

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Doporu%C4%8Den%C3%A1_denn%C3%AD_d%C3%A1vka

http://www.prvky.com/horcik-v-potravinach.html

http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/vitaminy-a-mineraly/ako-si-spravne-vybrat-horcik/

http://galenus.cz/clanky/vyziva/mineraly-horcik

http://chi.cz/vitaminy-mineraly/horcik

Mgr. Veronika Maňáková

Lékárna Dr. Max, Zlín

Mgr. Kateřina Pohlová

Lékárna Bílá růže, Litoměřice

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek