Ginkgo biloba: K čemu je možné ho využít?

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo biloba patří k jedním z nejstarších stromů naší planety. Jeho stáří je přes 200 milionů let. Do Evropy byl však dovezen až v roce 1730. Jeho původní domovinou je Čína. Vypadá jako listnáč, ale je řazen k jehličnanům. Sbírají se listy a semena.

gingko biloba

Semena se sbírají pouze samičí, a to na podzim. Využívají se hlavně v tradiční čínské medicíně, kde jsou s oblibou používány při léčbě astmatu, kašle, a pro své posilující účinky na močovou soustavu i při léčbě inkontinence. Přestože zralá semena značně zapáchají, nacházejí využití i v tradiční japonské a čínské kuchyni. Důležité je odstranit celý dužnatý obal semen, protože v tom jsou obsaženy organické kyseliny, které mohou na pokožce způsobit alergickou reakci. Semena se před konzumací musí opražit. V Japonsku jsou používány jako prevence opilosti.

Listy patří mezi bylinná léčiva teprve od osmdesátých let 20. století. Pro sběr listů je nejvhodnější konec léta, těsně před tím, než se list začne zbarvovat. Používá se extrakt z listů, který obsahuje na 40 účinných látek, z nichž jsou nejdůležitější hlavně flavonoidové glykosidy a terpenolaktony (ginkgolid a bilobalid). Extrakt z listů rozšiřuje vlásečnice v periferním cévním řečišti, zlepšuje průtokové vlastnosti krve a má antioxidační účinky (vychytává volné radikály, které jsou příčinou stárnutí a mnohých nemocí).

Využití Ginkgo biloby

  • Ginkgo biloba dokáže zlepšit poruchy paměti, sníženou schopnost soustředění, emoční labilitu, závratě, hučení v uších a bolesti hlavy u lidí s Alzheimerovskou demencí, vaskulární demencí (demencí způsobenou následkem mozkové příhody) nebo demencí smíšenou (kombinace obou).
  • Bolesti nohou při chůzi (Claudicatio intermittens) - tyto bolesti jsou většinou projevem II. stádia ischemické choroby dolních končetin (ICHDK), kdy dochází k uzávěru nebo zúžení tepen dolních končetin. Končetiny pak nejsou dostatečně zásobeny krví a kyslíkem. Nejčastější příčinou je ateroskleróza nebo vznik trombu. Ginkgo biloba spolu s tréninkem chůze může prodloužit trasu, kterou pacient ujde bez bolesti.
  • Závratě, hučení a pískání v uších (tinitus) - Ginkgo biloba zlepšuje průtok krve vnitřním uchem.
  • Syndrom „studených rukou a nohou" - Ginkgo biloba zlepšuje prokrvení končetin.
  • Zvýšení koncentrace a zlepšení paměti - V mozkové tkáni dochází ke zlepšení využití kyslíku.
  • Makulární degenerace (poškození žluté skvrny neboli makuly - místa nejostřejšího vidění na sítnici) - Ginkgo biloba zlepšuje prokrvení oční sítnice.
  • Poruchy erekce - Ginkgo biloba zlepšuje prokrvení pánevní oblasti.

Nutno upozornit, že Ginkgo biloba je určena pouze pro dospělé, tzn. pro osoby starší 18 let.

Rovněž je důležité vědět, že nástup účinku lze očekávat teprve za 4 - 6 týdnů od zahájení léčebné kúry a že není doporučováno užívat extrakt z Ginkgo biloba současně s antikoagulancii (warfarin, heparin) nebo s nesteroidními antiflogistiky (např. ibuprofen, kyselina acetylsalicylová). Může dojít ke zvýšené krvácivosti. Preparáty s obsahem Ginkgo biloby by měly být vysazeny min. 36 hodin před chirurgickým zákrokem, neboť během operace hrozí u pacientů zvýšené riziko krvácení.

Gingko biloba v lékárně

Léky s extrakty z listů Ginkgo biloby naleznete v lékárně nejčastěji ve formě tablet (Tanakan, Tebokan, Gingio tablety), nebo jako roztok (Tanakan). Dostupné jsou i čaje, kde je Ginkgo biloba,buď samostatně nebo ve směsi (často se zeleným čajem nebo echinaceou).

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek