Je chlorella vhodná pro detoxikaci organismu a pro podporu imunity?

Používání chlorelly je v posledních letech oblíbeným způsobem, jak zejména na jaře podpořit pročišťování těla. Někteří uživatelé však mají zkreslené představy o účincích chlorelly – připisují jí i účinky, které chlorella ve skutečnosti pravděpodobně nemá (tzv. zázrak na všechno). Tento článek stručně shrnuje v současnosti známé účinky chlorelly a možnosti jejího využití v praxi.

Chlorella je druh zelené sladkovodní řasy původem z Japonska a Taiwanu, kde jsou ideální podmínky pro její pěstování. V přípravcích se nejčastěji vyskytují druhy Chlorella pyrenoidosa a Chlorella vulgaris. Čerstvou chlorellu není naše trávicí soustava schopná strávit kvůli obsahu celulózy. Proto se volně usušená řasa dále technologicky upravuje (rozemele), aby tělo mohlo využít v chlorelle obsažené látky. Chlorella je dnes dostupná v různých formách – od prášku přes tablety po smoothie.

Účinky chlorelly

  • Doplnění živin: Uvádí se, že chlorella je zdrojem základních živin (bílkovin, tuků a sacharidů), chlorofylu, minerálů (např. hořčík, vápník, železo, zinek), vitamínů (např. vitamín C a B12), omega mastných kyselin a CFG (chlorella růstový faktor).
  • Podpora detoxifikace: Chlorella má schopnost na sebe vázat těžké kovy (př. olovo, rtuť) a odvádět je z těla pryč. Vzhledem k současnému znečistění ovzduší se tento efekt jeví jako velmi pozitivní, nicméně nesmíme zapomínat na skutečnost, že chlorella váže těžké kovy i z vody, ve které roste. Paradoxně tak místo toho, aby chlorella detoxifikovala tělo od těžkých kovů, může být naopak jejich zdrojem ve stravě.
  • Úprava trávení: Chlorella je zdrojem vlákniny a podporuje tak růst zdravé střevní mikroflóry, která je důležitá pro naše správné zažívání.
  • Podpora funkcí imunitního systému: Pravděpodobně chlorella vzhledem k vysokému obsahu různých látek posiluje sliznice těla, které jako první reagují na případné „nezvané hosty“.

Výrobci často ve svých přípravcích chlorellu kombinují s dalšími zelenými rostlinami – spirulinou a zeleným ječmenem. Takové kombinace mohou umocnit pozitivní efekty na organismus. Je potřeba mít neustále na paměti, že dosud neznáme přesný mechanismus účinku chlorelly a výzkum možných efektů stále probíhá (někteří autoři naznačují celou řadu možných benefitů chlorelly, jiní jsou ve svých tvrzeních o poznání zdrženlivější).

Chlorella - kontraindikace

Užívání chlorelly není vhodné pro každého. Vyhýbat by se jí měli pacienti užívající warfarin (obsah vitamínu K), těhotné a kojící ženy, děti do tří let a specifické skupiny pacientů (pacienti po ozařování, osoby po transplantaci aj.).

Při užívání chlorelly mějte na paměti, že...

  • je nutné denní dávku chlorelly zvyšovat postupně (neužívejte hned celou doporučenou dávku, hrozí riziko nežádoucího vlivu na zažívání). Vždy se řiďte konkrétním doporučením výrobce, neexistuje žádné obecně platné dávkování chlorelly. Při užívání tablet se obvykle začíná 3x denně 1 tabletou, dávka se postupně zvyšuje až na 3x20 tablet denně (dle výrobce). Většinou se doporučuje užívat chlorellu po dobu 3 měsíců.
  • je potřeba dodržovat dostatečný pitný režim
  • během užívání se může vyskytnout nevolnost, nadýmání, průjem, křeče v břiše a nazelenalé zbarvení stolice.
  • se může vyskytnout alergická reakce ve formě vyrážky nebo zvýšené citlivosti na slunce.

V současné době je chlorella obecně považována za bezpečné zpestření jinak vyváženého jídelníčku. Nejedná se o zázračnou látku, která by byla schopná pomoct tělu od všech obtíží.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25509955/

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-907/chlorella

Autor:

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna Dr. Max, Česká Lípa

Revize (květen 2024):

PharmDr. Lucie Malečová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek