Kašel u kojenců a batolat: Rozpoznejte ho správně

Kašel u kojenců a batolat je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy pediatra. Jedná se o fyziologický obranný reflex sloužící k očištění dýchacích cest od hlenu, cizích těles a škodlivin ze zevního prostředí. V případě běžně probíhajícího kašle není třeba se znepokojovat nebo kašel tlumit. Problém nastává v případě, když intenzita kašle nebo doba jeho trvání neodpovídá průběhu běžné nemoci nebo když jeho vyvolávající příčina není jasná.

Akutní kašel

Akutní kašel u malých dětí v délce trvání 5-10 dní se objevuje nejčastěji při virových infekcích horních cest dýchacích, většinou spolu s rýmou, zvýšenou teplotou a únavou. Pozorovat ho můžeme zhruba po 3-4 dnech od počátku nachlazení. Nejprve je suchý, dráždivý. Za několik dalších dní se mění v kašel vlhký, produktivní (s vykašláváním hlenu).

Mohlo by vás zajímat: Rýma u kojenců a batolat: Co na ni platí?

U kojenců a batolat se často objevuje chrčivý zvuk při nádechu a dušnost, dítě při dýchání vynakládá zvýšené úsilí. U malých dětí je potřeba zachovat průchodnost nosu. Pokud se dítě samo nevysmrká, doporučuje se naředění nosního sekretu vhodnými přípravky a opatrné odsávání.

Na trhu je dnes několik typů odsávaček – balónková, hadičková a s připojením na vysavač. Jinak dochází k potížím s příjmem potravy a k nechutenství, protože malé děti neumějí smrkat, odkašlávat a hleny polykají. Odmítají potravu, zvrací, a tak může lehce dojít k odvodnění. Proto je příjem tekutin při léčení kašle jeden z důležitých faktorů léčby.

Při nekomplikovaném průběhu léčíme pouze příznaky. Doporučuje se dostatek tekutin, zvlhčování vzduchu, zvýšená poloha a expektorancia (léčiva usnadňující odstraňování hlenu z dýchacích cest). Mezi ně řadíme např. Ambrobene® roztok či sirup (vhodné od narození), Ambrosan® kapky či sirup (od narození), Mucosolvan® roztok či sirup (od narození), Solmucol® 100 sáčky (od 6 měsíců).

Antitusika (léčiva tlumící suchý, dráždivý kašel) jsou vhodná pouze krátce na počátku onemocnění. Patří mezi ně Sinecod® kapky (od 2 měsíců), Tussin® kapky (od 2 měsíců), Ditustat® kapky (od 6 měsíců). Někdy u malých dětí na noc využíváme mírného antitusického a zklidňujícího efektu antihistaminik, aby se miminko lépe vyspalo (Fenistil® kapky). Z přírodních léčiv můžeme uvést Thymomel® (od 1 roku na doporučení lékaře) a jiné jitrocelové sirupy vhodné od 1 roku, Sinupret® kapky (od 1 roku), který usnadňuje odhlenění dutin a napomáhá uvolnění průdušek. Při zánětu průdušek pak můžeme použít Bronchipret® kapky či sirup (od 1 roku), Kalobu® - rostlinný lék s obsahem extraktu z kořene Jihoafrické pelargonie (od 1 roku), břečťanové sirupy Prospan® (od narození) a Hedelix® (od narození).

Současné podávání antitusik a expoktorancií není vhodné. Pokud kombinujeme oba typy léčiv, tak expektorancia podáváme v ranních, dopoledních a odpoledních hodinách (4-5 hodin před spaním), antitusika pak na noc. Přesto jsou na trhu k dispozici léčivé přípravky, které obsahují obě tyto složky. Nejznámější je Stoptussin® kapky či sirup (od 6 měsíců), jeho prospěšnost je ovšem sporná.

Chronický kašel

Za chronický kašel je považován kašel trvající u malých dětí více než 3-4 týdny. Pokud se věnujeme kojencům a batolatům, příčinou chronického kašle je minimálně v 15 % případů gastroezofageální reflux tzv. GER (zpětný tok žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu). Může vést k opakovanému vdechnutí stravy do dýchacích cest, zástavám dechu, neklidu, neprospívání a poruchám psychomotorického vývoje.

Typické je zhoršení kašle v poloze vleže a po jídle.

Doporučena je úprava konzistence stravy (speciální kojenecká mléka pro nekojené děti označená zkratkou AR, Nutriton pro kojené děti) a režimová opatření (zvýšená poloha při krmení, odpočinku a spánku, opatrná manipulace s dítětem, častější krmení v menších porcích, dostatečné odříhnutí, klid po krmení, pohodlné oblečení, krátce před spánkem již hodně nepít a nejíst).

Další příčinou chronického kašle u kojence může být vrozená anomálie či cystická fibróza (velmi závažná dědičná nemoc, která postihuje zejména dýchací a trávící soustavu). U batolat do 2 let věku se častěji setkáváme s vdechnutím cizího tělesa, kdy se kašel začne projevovat v souvislosti s jídlem, objevuje se dušnost, eventuálně i zmodrání. V tomto případě je pochopitelně vždy nezbytné volat rychlou záchranou pomoc.

Další příčinou chronického kašle bývá tzv. „syndrom zadní rýmy". Dítě má často zvětšenou nosní mandli, ucpaný nos, přetrvávající výtok z nosu, trvale popotahuje nebo se snaží odkašlat. Typické je chrápání a porucha sluchu u batolat. Tento stav vždy řešíme s lékařem, který navrhne vhodný postup.

Mgr. Monika Mikulková

Lékárna Sfinx Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek