Chránit se před slunečním zářením je důležité vždy a všude

Opalovací přípravky přinesli světu nezávisle čtyři muži. Všichni byli lékárníci.

Slunce naší kůži prospívá v několika ohledech. Zlepšuje její odolnost a schopnost regenerace, zmenšuje mikrobiální osídlení povrchu, zvyšuje prokrvení pokožky a hladinu vitaminu D. Pokud však svou kůži vystavíme slunci na příliš dlouhou dobu, snadno se může spálit. Na vzniku poškození kůže se podílejí složky UV záření, které mohou v dlouhodobém horizontu způsobit i rakovinu kůže. Proto je nezbytné důsledně a správně používat opalovací přípravky a riziko poškození tak minimalizovat. Při výběru opalovacího přípravku je vhodné zohlednit nejen jeho SPF, ideální je poradit se s lékárníkem, který doporučí opalovací přípravek dle specifických požadavků konkrétního jedince – jak podle typu kůže, tak i například oblasti, kde se bude slunečnímu záření vystavovat.

Zůstáváte přes léto v tuzemsku? Mažte se stejně jako na zahraniční dovolené

Na dovolenou k moři si většina z nás opalovací přípravek přibalí, ale chránit se před spálením a rizikem vzniku rakoviny kůže je potřeba i v našich zeměpisných šířkách. Velmi snadno se můžeme spálit i při práci na zahradě či při pochůzkách po městě. „Použití opalovacích přípravků s dostatečným ochranným faktorem odpovídajícím fototypu daného člověka by mělo být v letních měsících samozřejmostí i v České republice. A obzvláště letos kdy většina z nás nezískala během jara dostatečné množství pigmentu, může být kůže ke spálení ještě náchylnější," zdůrazňuje důležitost ochrany před slunečním zářením Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident České lékárnické komory (ČLnK). Kromě použití opalovacího přípravku je vhodné chránit se před slunečním zářením také pokrývkou hlavy a krku, nosit brýle s kvalitním UV filtrem. Mezi 10–15 hodinou je vhodné zdržovat se ve stínu.

Používání přípravků s ochranným faktorem je důležité i jako prevence proti melanomu, velmi agresivnímu druhu rakoviny, který napadá celý organismus.

Podrobně: Praktické rady lékárníků pro ochranu před slunečním zářením i po něm

Čtyřčlenná rodina potřebuje denně zhruba 100-120 ml opalovacího přípravku

Aplikaci přípravku s ochranou proti UVA i UVB je nezbytné opakovat několikrát denně. Lidé často podceňují množství přípravku. „Pro dostatečnou ochranu je potřeba po těle rozetřít množství přípravku o objemu šesti kávových lžiček (cca 30 ml), na obličej pak zhruba jednu kávovou lžička (cca 5 ml). Pokud plánujete rodinnou dovolenou, je potřeba počítat s tím, že čtyřčlenná rodina potřebuje denně zhruba 100-120 ml opalovacího přípravku," upozorňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

Slunění a léky? Pozor si dejte zejména na masti a gely používané k samoléčbě

Kromě ochrany před možným spálením kůže je potřeba také myslet na to, jaké léky v současné době užíváme. Doporučení lékárníka „neslunit se“ slýchávají pacienti například při výdeji některých antibiotik, protizánětlivých léků, ale i mastí či gelů proti bolesti a zánětu, které lidé běžně používají k samoléčbě. „V letních měsících lékárníci pacienty často upozorňují na to, že by se při užití některých léků neměli vystavovat slunečnímu záření. Obecně se jedná o léky podané vnitřně (tablety, injekce, čípky atd.), ale i lokálně (masti, gely, spreje atd.). Slunění se nedoporučuje ani v místě aplikace náplasti s účinnou látkou prostupující přes kůži. Pokud si pacient není jistý, vždy je vhodnější předem možnost slunění při užití léku konzultovat se svým lékárníkem, než řešit nepříjemné následky fotosenzitivní reakce,“ upozorňuje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

Opalovací přípravky používá svět už téměř jedno století. Za jeho objevení vděčí lékárníkům

Přípravky na ochranu pokožky před sluncem používali lidé už v raných civilizacích. Staří Řekové používali například olivový olej, dávní Egypťané výtažky z mladých rostlin rýže, jasmínu a vlčího bobu. Úplně první syntetická ochrana před slunečním zářením byla představena ve Spojených státech amerických teprve na konci dvacátých let 20. století. První moderní produkty na ochranu před spáleninami ze slunečního záření se na trhu prosadily zhruba o deset let později. Za jejich objevitele jsou považováni čtyři muži. Všichni byli lékárníci.

Jmenovitě se jedná o lékárníka Miltona Blaka (sám se podepisoval H. A. Milton) z Adelaide v jižní Austrálii, který v roce 1932, téměř po deseti letech od zahájení experimentů, uvedl na trh první komerční opalovací přípravek Hamilton Sunscreen. Čtyři roky po australském prvenství představil v Evropě svůj „opalovací“ přípravek také francouzský lékárník z Alsaska Eugene Schueller. První masivně užívaný přípravek na ochranu proti slunečnímu záření byl červený lepkavý gel Red Vet Pet (červená veterinární vazelína), který americké armádě nabídl v roce 1944 floridský lékárník a letecký dopravce Benjamin Green. Po zahájení studia farmacie se do výroby účinného opalovacího přípravku pustil také Franz Greiter z tyrolských Alp. Začal jej prodávat v roce 1946, rok po ukončení studia na univerzitě. Franz Graiter přispěl k vývoji opalovacích přípravků ještě jednou, a to v roce 1962, kdy navrhl systém hodnocení ochrany před sluncem. Systém, který je dodnes používán jako celosvětový standard pro měření účinnosti ochrany opalovacího přípravku (SPF), Graiter představil v roce 1974.

Pozor: Slunění u malých dětí


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek