Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí

Lékárníci varují: Mezi českými pacienty koluje o antibiotikách mnoho mýtů. Neznalost vede ke zbytečným obavám z jejich užívání, nebo naopak k jejich silnému nadužívání. Dle lékárníků jde o extrémní přístupy, které mohou mít neblahé následky nejen pro zdraví samotných pacientů, ale i pro další generace. Česká lékárnická komora (ČLnK) se s vlastní osvětovou akcí Antibiotický týden v lékárnách letos již podeváté připojuje kEvropskému antibiotickému dni.

Tisková zpráva ČLnK
Praha, 12. listopadu 2018

Podle výsledků loňského průzkumu ČLnK se každý pátý pacient mylně domnívá, že antibiotika účinkují proti chřipce, nachlazení či viróze. Osvěta v této oblasti je tedy stále potřebná, čemuž by měli napomoci i samotní lékárníci. Do letošní kampaně se zapojilo více než 1 100 lékáren po celé České republice. V období od 19. do 25. listopadu 2018 budou lékárníci pacientům v lékárnách připomínat, jak užívat antibiotika správně. Veřejnosti budou k dispozici praktické letáčky s důležitými informacemi o užívání i uchovávání antibiotik. Nejbližší lékárnu zapojenou do letošní kampaně je možné najít i prostřednictvím aplikace Lékárny v ČR, která je ke stažení zdarma.

Antibiotika – dobrý sluha, zlý pán

Antibiotika jsou léky na předpis určené výhradně pro léčbu bakteriálních infekcí. Proti virovým onemocněním nejsou účinná. Při správné indikaci a užívání jsou vysoce účinným lékem proti mnoha nemocem jako je například známá angína nebo borelióza. „Antibiotika jsou na lékařský předpis, protože pouze lékař dokáže rozpoznat bakteriální infekci a zvolit nejvhodnější léčivý přípravek. Lékárník vydávající antibiotika pacientům vysvětlí vše o jejich správném užívání, zjistí případné interakce s jinými běžně užívanými léky a zodpoví pacientovy dotazy. Edukační kampaní „Antibiotický týden v lékárnách“, který se letos koná již podeváté, chtějí lékárníci přispět k lepší informovanosti veřejnosti o správném užívání antibiotik. Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou totiž extrémy, které mohou poškodit vaše zdraví,“ říká prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba. V případě, že nejsou antibiotika užívána správně, snižuje se jejich účinnost nejen u pacienta samotného, ale nepřímo u celé populace.

Pro malé děti jsou vhodnou formou antibiotické sirupy

Lékárníci se ve své letošní kampani primárně zaměří na dětské pacienty
s apelem na rodiče, aby se snažili podávat dětem antibiotika správně. Nejvhodnější formou antibiotik pro kojence a malé děti jsou antibiotické sirupy. Podávají se mnohem lépe než klasické tablety a lze je také jednodušeji dávkovat dle hmotnosti dítěte. „Je důležité, aby rodiče striktně dodržovali předepsané dávkování a dobu podávání. Dávku nelze samovolně snižovat ani ke konci léčby, zrovna tak nelze zkracovat dobu podávání antibiotik – důsledkem může být návrat infekce nebo další komplikace. Díky zodpovědnosti při užívání budou antibiotika účinná nejen dnes pro naše děti, ale v budoucnu též pro další generace,“ vysvětluje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., viceprezident ČLnK. Intervaly mezi dávkami je potřeba u dětí i dospělých striktně dodržovat. Pokud dojde k mírnému prodloužení dávkovacího intervalu, je potřeba chybu ihned napravit a pokračovat v nastaveném dávkování. Výrazné prodloužení dávkovacího intervalu je nutné konzultovat s lékařem.

Dodržovat rady lékárníků se vyplatí

Pacienti mohou i nevědomě nesprávným zacházením s předepsaným lékem negativně ovlivnit jeho účinnost. Aby byla léčba antibiotiky úspěšná, je nutné dodržet nejen přesné dávkování, ale případně také upravit jídelníček či změnit užívání jiných léků. A právě s tím pomohou pacientům lékárníci, kteří jsou odborníky v oblasti léčiv. „Lékárníci pacientům při výdeji vysvětlí, jak antibiotika vhodně uchovávat a užívat. Téměř všechny antibiotické sirupy mají omezenou dobu použitelnosti v řádu několika dní. Musí být uchovávány v lednici a je nutné je před použitím vždy protřepat, aby rozložení účinné látky v tekutině bylo rovnoměrné. Bez ohledu na formu antibiotika (sirup či tablety) je nutné dodržovat také doporučená režimová opatření. Vhodným doplňkem antibiotické léčby u dětí i dospělých jsou probiotika, která by měla být užívána během i po antibiotické léčbě,“ popisuje na závěr důležitou roli lékárníků při výdeji antibiotik pacientům Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek