Denzitometrie – vyšetření, které změří kvalitu kostní tkáně

Denzitometrie je vyšetřovací metoda zjišťující hustotu a obsah minerálů v kostní hmotě především na základě množství vápníku (Bone mineral density – BMD). Patři mezi velmi rychlé metody, bezbolestné a nezatěžující pacienta. Díky denzitometrickému vyšetření je lékař schopen odhadnout, jak vysoká jsou rizika zlomenin spojených především s ubývající kvalitou kostní tkáně tzv. osteoporózou.

Denzitometrie

O pacienty, u kterých byla zjištěna osteoporóza nebo mají větší riziko tohoto onemocnění, se starají osteologické poradny.

Denzitometrické vyšetření a indikace k jeho provedení

Vyšetření provádí odborný lékař a probíhá vždy na specializovaném radiologickém pracovišti ve větších nemocnicích. A vhodnosti vyšetření rozhoduje vždy ošetřující lékař. V případě, že jste na denzitometrii odesláni vaším ošetřujícím lékařem je vyšetření hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Pokud však nesplňujete kritéria pacientů, u kterých by mělo být vyšetření provedeno, a přesto byste rádi znali stav své kostní tkáně, je možné si vyšetření zaplatit. Indikace, u nichž by mělo být denzitometrické vyšetření provedeno:

  • Pacienti, u nichž lze na základě rentgenového vyšetření či jiné zobrazovací metody předpokládat výskyt osteoporózy
  • Stav po zlomenině při prodělání minimální nebo neadekvátní úrazové síly
  • Zlomenina obratle neúrazového původu
  • Pacienti dlouhodobě užívající kortikoidy nebo léčiva snižující množství kostní hmoty
  • Pacienti se zvýšenou funkcí příštítných tělísek nebo dalšími onemocněními související se ztrátou kostní hmoty – při zjištění osteoporózy je nutná úprava medikace základního onemocnění
  • Při stanovení rizika zlomenin u menopauzálních a postmenopauzálních žen, které mají ještě jiné rizikové faktory (kouření, dědičnost, věk nad 65 let, bolesti zad, imobilizace, poruchy štítné žlázy atd.) a při zjištění osteoporózy chtějí podstoupit léčbu a také následná kontrola efektivní léčby
  • Ženy po hormonální léčbě
  • Osoby nad 65 let, kde je přítomen některý z rizikových faktorů – osteopenie nebo osteoporóza dle rentgenu, snížení výšky o více než 3 cm od věku 25 let, výskyt osteoporózy v rodině, nízké BMI pod 19, nemoci s porušeným vstřebáváním živin z potravy, revmatoidní artritida, endokrinní nebo metabolická onemocnění, která mají spojitost s osteoporózou např. snížená funkce štítné žlázy, zvýšená funkce příštítných tělísek

Návštěva u lékaře: jaký je postup při vyšetření

  • Osobní anamnéza – lékař se zeptá na současné i předchozí zdravotní obtíže pacienta, na nemoci vyskytující se v rodině, zajímá se o přítomnost alergie, kouření, a zda se s nějakým zdravotním problémem pacient léčí, případně jaké léky užívá
  • Fyzikální vyšetření – lékař vyšetřuje pohledem, pohmatem, poklepem a poslechem
  • Laboratorní vyšetření krve – je velmi nutné pro posouzení celkového stavu pacienta, zjišťuje se hladina vápníku, hořčíku a fosforu v těle, krevní obraz a sedimentace a další ukazatele umožňující určit rychlost novotvorby a odbourávání kostní tkáně
  • Denzitometrie
  • Rentgen páteře

Denzitometr

Denzitometr je přístroj, který slouží k vyšetření hustoty kostní hmoty. V současné době existují 2 typy:

  • Centrální – je složen z velké ploché desky, na které pacient leží a pohyblivého ramene, který je umístěn nad deskou. Zde je sledována hustota kostní páteře a pletence pánevního (kost kyčelní, stydká a sedací)
  • Periferní – přístroj o velikosti malé krabice. Pacient zde vkládá ruku nebo nohu a sleduje se zde hustota kosti zápěstní, patní nebo článků prstů. I když přístroj vysílá rentgenové záření, dávky jsou velmi nízké a není nutné umístění ve specializované místnosti.

Denzitometrické metody

Rentgenová denzitometrie

Je nejpoužívanějším typem metody pro vyšetření a sledování průběhu osteoporózy. Rentgenový denzitometr používá slabé rentgenové záření o dvou vlnových délkách, kde dochází na jedné úrovni energie k pohlcení záření kostí a na druhé úrovni energie k pohlcení záření měkkými tkáněmi (svalovina a tuk). Vyšetření trvá několik minut, pacient leží na speciálním lůžku, zůstává oblečený a scanner zachycuje buď jednu, nebo více oblastí kostí. V praxi se obvykle měří na dvou místech, zpravidla v oblasti bederní páteře a horní části stehenní kosti. Na podobném principu pracují bezpečnostní scannery na letištích.

Kvantitativní výpočetní tomografie – QCT

Tato metoda představuje pro pacienty vyšší radiační zátěž. Měří objem kostní hmoty a samotné hodnocení probíhá v oblasti bederní páteře nebo horní hlavice stehenní kosti.

Ultrazvuková denzitometrie – kvantitativní ultrasonometrie QUS

Je metoda nejméně zatěžující organismus pacienta. Tělem neprochází žádné radiační záření, ale není dostatečná pro samotnou diagnostiku osteoporózy či hodnocení účinků její léčby. Je nutné kombinovat s rentgenovou denzitometrií. Vyšetření využívá průchodu ultrazvukových vln vyšetřovanou oblastí a přináší informace nejen o množství kostní hmoty, ale také o kvalitě a struktuře kosti.

V den denzitometrického vyšetření lze normálně jíst i pít, ale nesmí se užít doplňky stravy nebo léčiva s obsahem vápníku. Tato vyšetření nelze provádět v těhotenství. Před vyšetřením se odloží kovové předměty, šperky a brýle, aby nedošlo ke zkreslení výsledků. Získané údaje poté zhodnotí radiolog a společně s výsledky pošle k lékaři, který denzitometrické vyšetření doporučil.

Výsledky denzitometrického vyšetření

O výsledku vyšetření vypovídají dvě hodnoty zvané T-skóre a Z-skóre.

T-skóre – určuje odchylku kostní minerální hustoty od tabulkové hodnoty (tabulková hodnota je určena na základě výsledků mladých zdravých jedinců stejného pohlaví)

  • Hodnota vyšší než -1 odpovídá hodnotám zdravého jedince
  • Hodnota v rozmezí -1 až -2,5 vypovídá o prvním stádiu řídnutí kostí tzv. osteopenii
  • Hodnota nižší než -2,5 ukazuje onemocnění kostní tkáně se zvýšenou křehkostí kostí tzv. osteoporózu, každý pokles o -1 zvyšuje riziko zlomeniny dvojnásobně

Z-skóre – slouží k porovnání výsledků hustoty kostní hmoty s průměrnými hodnotami osob stejného věku a pohlaví
Získané výsledky umožňují ošetřujícímu lékaři přesně stanovit diagnózu, na jejímž základě pacientovi doporučí režimová opatření, případně navrhne léčbu.

PharmDr. Jana Hovorková

Lékárna Hronov

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek