Pozor na klíšťata. Léčbu lymské boreliózy je vhodné začít od prvních příznaků

Lymská borelióza odvozuje svůj název od amerického města Old Lyme, ve kterém se v létě roku 1975 objevily u několika dětí příznaky revmatoidní artritidy a kožní vyrážky. Výzkumníkům trvalo následujících šest let, než objevili příčinu těchto obtíží – klíšťata infikovaná bakterií Borrelia burgdorferi. Tyto bakterie se mohou dostat do našeho těla nejčastěji přisátím nakaženého klíštěte.

Kromě klíšťat (u nás především druh Ixodes ricinus) se v současnosti diskutuje o možnosti přenosu infekce i krev sajícím hmyzem (například komáři). Přenos hmyzem ale není v současnosti prokázaný. Borrelie jsou zajímavé tím, že mají oproti jiným bakteriím dlouhý rozmnožovací cyklus (v řádu hodin). Proto má onemocnění pozvolný, ze začátku nenápadný průběh. Onemocnění probíhá v několika stádiích, ne každý pacient prodělá všechna stádia.

Rozdělení stádií boreliózy

1. časné stádium boreliózy

  • kožní projevy (tzv. erythema migrans – viz obrázek) - Jediným typickým příznakem nákazy je jednolitá skvrna nebo skvrna s bledým středem, která se objeví několik dnů až týdnů po přisátí (vytažení) nakaženého klíštěte. Zrádné ovšem je, že se taková skvrna nemusí vůbec vytvořit – infekce se pak šíří skrytě.
  • chřipkovité příznaky - Mezi ně řadíme únavu, teplotu, bolest svalů a kloubů.

2. pozdní stádium boreliózy

  • zvětšení uzlin - Typicky se objevuje na ušním lalůčku, bradavkách, nebo na šourku.
  • postižení kloubů (artritida) - Nejčastěji se objevuje zánět kolenního kloubu, který rudne, otéká a bolí.
  • postižení srdce - Projevuje se bušením srdce, nepravidelným srdečním rytmem až zánětem srdečního svalu (myokarditida).
  • postižení nervového systému - Objevují se bolesti hlavy, teploty, nevolnost až zvracení, poruchy citlivosti, poruchy pohyblivosti, až obrna lícního nervu a zánět mozkových blan.

3. chronické stádium boreliózy

  • projevy trvalého poškození (dlouhodobé následky) - Borrelie dále oslabují nervový systém (objevují se potíže jako nervozita, třes, výpadky paměti, deprese), pokračuje napadání dalších kloubů, dochází k poruchám imunitních reakcí a objevují se i změny na kůži (ztenčená kůže s prosvítajícími cévami).

V současnosti nemají lékaři k dispozici žádný test, který by jednoznačně potvrdil či vyvrátil, že za zdravotními obtížemi stojí borreliová infekce. Diagnózu stanovuje lékař na základě stavu pacienta (přítomnost skvrny na kůži a další projevy), epizody pokousání klíštětem (případně hmyzem). Protilátky slouží pouze jako pomůcka při stanovování diagnózy. Protilátky se v těle začínají tvořit až několik týdnů po nakažení (obvykle 4 – 6 týdnů). Jejich dřívější odběr proto nemá smysl – výsledek by byl negativní, i když by už borrelie byly v těle přítomné.

Boreliózu léčíme v současnosti antibiotiky. Platí pravidlo: čím dříve od nákazy jsou nasazena, tím vyšší je úspěšnost léčby. U časných forem se úspěšnost pohybuje na hranici 90 %, u pozdních stádií okolo 30 %. Lékař individuálně vybere nejvhodnější antibiotikum, nejčastěji sahá po doxycyklinu, amoxicilinu, azitromycinu, klaritromycinu, případně cefuroxim–axetilu. Léčba s přihlédnutím ke stádiu onemocnění obvykle trvá několik týdnů.

Pozor! Nepleťme si očkování proti klíšťové encefalitidě (u nás dostupná vakcína FSME–IMMUN Baxter) s očkováním proti lymské borelióze. Klíšťová encefalitida je virové onemocnění, rovněž přenášeno klíšťaty. Proti lidské lymské borelióze není v ČR očkování k dispozici. V USA existuje vakcína Lymerix, nicméně se od jejího používání z různých důvodů upouští. V ČR je možné nechat proti lymské borelióze očkovat psy a kočky. Klíšťata přenášejí ještě další onemocnění (například ehrlichiózu), proto je nepodceňujme a chraňme se před nimi.

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek