Jak odstranit vši

Každý z nás, kdo se pohybuje zvláště v dětském kolektivu, se už nejednou setkal s výskytem vší, anebo přímo musel řešit jejich odstranění. Tento cizopasný zhruba 3 mm velký hmyz napadá pokožku hlavy, kde několikrát denně saje lidskou krev. Samička vši dětské (pediculus capitis) žije maximálně měsíc, během kterého naklade až 50 vajíček (hnid). Z hnidy, kterou veš nalepí na vlasy, se během 7-10 dnů vylíhne nymfa, která se vyvíjí dalších 8 dní a stane se z ní dospělá veš. Pokud veš nenajde svého hostitele, zhruba po 18 hodinách ztrácí schopnost sání krve.

Napadení vší dětskou se označuje jako pedikulóza, vyznačuje se velkou svědivostí pokožky hlavy a současně dermatitidou (zánět kůže). Přidružená může být i zvýšená teplota, zvětšení mízních uzlin, vypadávání vlasů či alergická reakce na vší trus.

Veš je možno odstranit mechanicky vyčesáváním, což je velmi časově náročný proces. Dříve se tento parazit hubil i petrolejem, který však může způsobit velké podráždění pokožky až její spáleniny.

Postupně se ustoupilo i od používání různých insekticidů (např. přípravky s permethrinem), jelikož na ně veš dětská získala rezistenci a je vůči těmto preparátům odolná.

Nejlepší způsobit zbavování se tohoto hmyzu je metoda založená na fyzikálním principu, to znamená, že veš za pomoci šamponu či roztoku zkrátka udusíme.

Můžeme na to využít i obyčejný kuchyňský olej, do kterého lze přimíchat i trochu francovky, ale vhodnější jsou jakékoli volně prodejné přípravky určené na odstraňování vší, které zakoupíte v každé lékárně. Většina z nich obsahuje také různé oleje (přírodní či silikonové), glycerin a přídavky s repelentním účinkem většinou rostlinného původu (nejčastěji výtažek z čajovníku - Tea tree oil, výtažek z rozmarýnu, máty...), které snižují případné další napadení.

Jednotlivé preparáty jsou buď ve formě spreje, šamponu nebo roztoku, který se nechá ve vlasech určitou dobu působit a poté se smyje jiným šamponem přiloženým v balení, případně se sám přímo stane šamponem při kontaktu s vodou. Vždy se postupuje podle návodu v určitém balení. Kůru je nutné vždy zopakovat a to ideálně po týdnu, protože za 8 dní dospívá nymfa (vývojové stadium vši, na které odvšivovací přípravky nepůsobí). K důslednému zakončení odvšivování patří i mechanické odstraňování hnid, nymf a mrtvých vší z vlasů vyčesáváním všiváčkem, či manuálně za pomoci nehtů. To provádíme nejlépe každý den, pro kontrolu nad bílou podložkou.

Moderní metodou odvšivování je použití elektrického odvšivovacího hřebenu, který zabíjí jak dospělé jedince, tak vajíčka mírným elektrickým napětím. Nevýhodou je jeho vyšší pořizovací cena a mírný diskomfort při použití přímo u pokožky hlavy, i když výrobce uvádí, že výboje nejsou vůbec cítit.

Jako preventivní opatření k opětovnému napadení se doporučuje vyprat např. ložní prádlo a pokrývky hlavy při vyšších teplotách, v dětských kolektivech a rodinách nepoužívat společné hřebeny.

V mezidobí není potřeba dítě izolovat od kolektivu, vhodné je však především dívkám delší vlasy upnout k hlavě. U chlapců lze řešit výskyt vší ostříháním vlasů na délku méně než 2 cm a tento stav udržovat po dobu minimálně 1 měsíce.

Neúspěch odvšivení bývá způsoben nesprávnou aplikací přípravku, většinou kratším působením než bývá uvedeno v návodu, špatným mechanickým odstraněním hnid všiváčkem, neprovedením opětovné kůry po dané době, či opětovným napadením od jiných nespolupracujících jedinců. Vlasy nejlépe denně kontrolujeme a napadení se snažíme zlikvidovat. Případný výskyt ihned oznámíme v daném dětském kolektivu - není se zač stydět, dítě nejpravděpodobněji právě v tomto kolektivu přišlo k nákaze.

V lékárnách můžeme také zakoupit spreje s preventivním účinkem předcházející opětovnému napadení či napadení vůbec, bývá doporučován i samotný Tea tree oil (olej z čajovníku lékařského), který se aplikuje za ušní boltce. Dlouhé vlasy je vhodné nosit v gumičce či spletené do copu.

Mgr. Tereza Čámská


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek