Pozor na klíšťata - aneb aby pohyb v přírodě zůstal příjemný a bezpečný

Teplé a slunečné dny lákají k pobytu v přírodě, zároveň ale zvyšují riziko setkání s klíšťaty. Jedná se sice jen o drobné parazity, kteří ale mohou způsobit velké problémy. Tito nenápadní tvorové se živí sáním krve zvířat i lidí, a během tohoto procesu mohou přenášet různé nemoci, jako jsou například klíšťová encefalitida nebo lymská borelióza.

Klíšťová encefalitida (KE) je virové onemocnění, které postihuje zejména nervovou soustavu. Na našem území je virus přenášen prostřednictvím klíštětě Ixodes ricinus. U většiny nakažených (70 %) probíhá onemocnění bezpříznakově. U zhruba 30 % nakažených se příznaky projeví, a to obvykle dvoufázově: po počátečních nespecifických symptomech (teplota, únava, bolest hlavy, kloubů a svalů) následuje fáze postihující nervovou soustavu (projevy jsou velmi pestré – přes bolest hlavy a horečku po třes a ztrátu vědomí). Ne u každého nakaženého musí dojít k oběma fázím. Léčba KE je v současné době pouze symptomatická.

Přestože neexistuje léčba, která by dokázala KE zcela vyléčit, je důležité vědět, že se tomuto onemocnění dá předcházet pomocí očkování. Nechat se očkovat proti KE je možné po celý rok, vhodnější jsou chladnější měsíce (podzim a zima), kdy je riziko výskytu klíšťat nízké. Vakcíny lze aplikovat od 1 roku podle různých očkovacích schémat. Příklad běžného a zrychleného schématu je uveden v následující tabulce.

BĚŽNÉ SCHÉMA ZRYCHLENÉ SCHÉMA
ZÁKLADNÍ OČKOVÁNÍ
1. dávka zvolené datum zvolené datum
2. dávka 1 až 3 měsíce po 1. dávce 14 dní po 1. dávce
Po prvních 2 dávkách se očekává dostatečná ochrana pro nadcházející sezónu klíšťat.
3. dávka 5 až 12 měsíců po 2. dávce 5 až 12 měsíců po 2. dávce
PŘEOČKOVÁNÍ (BOOSTER)
1. přeočkování 3. roky po 3. dávce
následné přeočkování každých 5 let (u osob starších 60 let každé 3 roky)

Lymská borelióza (LB) je bakteriální onemocnění. Historie LB sahá do roku 1975, kdy bylo toto onemocnění poprvé popsáno v americkém městě Lyme. Tehdy si tam lékaři všimli neobvyklého výskytu zánětu kloubů u dětí, který byl spojen s kousnutím klíštětem. V roce1982 identifikoval Willy Burgdorfer původce onemocnění – bakterii rodu Borrelia, která byla později na jeho počest pojmenována Borrelia burgdorferi. LB se může projevovat velmi rozmanitými příznaky, obvykle ve třech stádiích: časném, pozdním a chronickém. Časné stádium se projevuje „chřipkovitými“ příznaky (únava, teplota, bolest kloubů) a typickou skvrnou (viz obrázek). Této skvrně se odborně říká erythema migrans, objevuje se zpravidla v řádu dní po kousnutí infikovaným klíštětem. Vypadá zpočátku jako malý červený flíček, který se postupně zvětšuje do kruhovitého tvaru. Charakteristickým znakem je světlé místo uprostřed skvrny, zatímco okraje jsou červené (připomíná to terč). Ne každý nakažený boreliózou ovšem tuto skrvnu má. Proto je důležité sledovat i další možné příznaky onemocnění.

Pozdní a chronická stádia LB mají celou řadu velmi různorodých příznaků (např. zvětšený ušní lalůček, bolesti kloubů a svalů, bušení srdce, bolesti hlavy, poruchy citlivosti). Základem léčby LB je několikatýdenní podávání antibiotik. Proti LB neexistuje v současné době žádné očkování.

I když jsou klíšťata malá, přinášejí rizika, která je dobré nepodceňovat – ochrana a prevence jsou klíčem k bezpečnému pobytu v přírodě. Používání repelentů, nošení dlouhého oblečení a pravidelné kontroly těla po návratu z přírody mohou výrazně snížit riziko nákazy.

Autor: PharmDr. Klaudie Synáková, Lékárna Dr. Max, Česká Lípa

Revize (květen 2025): PharmDr. Lucie Malečová, Ústavní lékárna IKEM, Praha

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek