Jaké zvolit očkování u seniorů?

V průběhu stárnutí organismu dochází i ke stárnutí imunitního systému. Zhoršuje se kvalita přirozených bariér (kůže, sliznice), tělo již nedokáže produkovat dostatečné množství protilátek, nebývá tak kvalitně vyživováno a v neposlední řadě je často zatíženo nejrůznějšími chronickými chorobami.

Očkování seniorů

To vše činí ze seniorů (osob nad 65 let) rizikovou skupinu více náchylnou k infekcím, které u nich mají navíc častěji těžký průběh vyžadující pobyt v nemocnici.

Očkování proti sezónní chřipce

Při nakažení chřipkou hrozí u seniorů až 50x vyšší riziko vzniku komplikací než u mladších jedinců. Zvýšené riziko platí zejména pro ty, kteří trpí onemocněním srdce, cukrovkou, astmatem nebo chronickou bronchitidou. Jaké mohou vzniknout komplikace? Jedná se především o zápal plic a zánět srdečního svalu. Obě dvě komplikace mohou ohrožovat život. V České republice probíhá očkování proti sezónní chřipce jako nepovinné, dobrovolné očkování. Cena vakcíny včetně aplikace je cca 300 Kč. Řada pojišťoven tuto částku svým klientům proplácí, osobám nad 65 let hradí očkování v plné výši všechny pojišťovny. Proočkovanost seniorů se pohybuje okolo 30 %, ideálně by ovšem měla dosáhnout až 75 %. Očkuje se každý rok vždy novou vakcínou vyvinutou na aktuální chřipkovou sezónu. Nejlepší je nechat se naočkovat co nejdříve, jakmile je vakcína k dispozici (většinou v září). Očkování se provádí do poloviny prosince. Aplikovat vakcínu je ale teoreticky možné po celou dobu výskytu chřipky. Vakcína začne tělo chránit zhruba 14 dní po aplikaci. V případě domovů pro seniory či léčeben pro seniory, by měli být očkováni ideálně všichni senioři včetně personálu. Očkování sice nedokáže zabránit nákaze, dokáže ovšem zmírnit průběh onemocnění a tím předejít i možným komplikacím.

Očkování proti pneumokokům

Pneumokokové infekce jsou jedny z nejčastějších infekčních onemocnění. Pneumokoky se mohou přirozeně vyskytovat v dýchacích cestách. Pokud ale dojde k narušení imunity, například poraněním, virovou infekcí nebo chronickým onemocněním, může se tato bakterie dostat do krve. Infekce může mít následně různorodý průběh od lehkých respiračních onemocnění, přes záněty dutin a středouší až po těžké zápaly plic (pneumonie) a mozkových blan (meningitidy). Právě zánět plic je u seniorů nejčastější komplikací, která může ohrožovat život.

Očkování proti pneumokokům spadá mezi očkování nepovinné, doporučené. Pro seniory jsou k dispozici 2 pneumokokové vakcíny. Ani jedna z nich sice nechrání proti všem devadesáti typům pneumokoků, ale pokryje ty kmeny, které jsou zodpovědné za 85 - 90 % nejčastějších pneumokokových infekcí. I zde osobám nad 65 let na očkování přispívají pojišťovny, a to částkou 482 Kč. Jedna vakcína je hrazena plně, za druhou si musí pacient doplatit cca 1200 Kč. Dražší vakcína navíc nevyžaduje přeočkování po 5 letech. Proočkovanost je u seniorů ale stále velmi nízká (okolo 1%). Výjimku tvoří senioři např. v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo domovech pro seniory, pro které je toto očkování povinné.

Očkování proti žloutence (hepatitidě)

  • Žloutenka typu A známá taktéž jako „nemoc špinavých rukou“ - Toto virové onemocnění jater se vyskytuje především v zemích s nedostatečnými hygienickými návyky, občas se ale objeví epidemie i u nás (často po povodních). Nákaza je možná od infikovaných osob, od cestovatelů, dále pak kontaminovanou vodou či jídlem. Stejně jako u předešlých nemocí i zde hrozí komplikace vlivem horší obranyschopnosti, přidruženým onemocněním či nižší snášenlivostí antivirové léčby. Léčba se pak může protáhnout i na několik měsíců. Na druhé straně ale až 70% naší populace se se žloutenkou typu A již za svůj život setkalo a protilátky proti ní má. Očkování v tomto případě nemá smysl. Očkování tedy lze doporučit pouze v případě, že je nákaza velmi pravděpodobná, např. pokud je nakažen žloutenkou typu A někdo blízký. Očkování by mělo tělo chránit přibližně od 7. dne po aplikaci.
  • Žloutenka typu B (přenášená krví či pohlavním stykem) - v léčebnách dlouhodobě nemocných nebo domovech pro seniory je toto očkování povinné. Očkování proti žloutence typu B poskytuje dlouhodobou až celoživotní ochranu.
  • Vakcíny proti výše zmíněným typům žloutenky jsou dostupné buď samostatně, tzn. proti A nebo B, nebo v kombinaci zajišťující ochranu proti oběma typům žloutenky, tzn. proti A + B.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Toto onemocnění je způsobeno viry, které mohou na člověka přenášet klíšťata při sání krve.

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné zvážit zejména u aktivních seniorů trávících hodně času  v přírodě, na chatě a převážně těm z rizikových oblastí, což jsou místa s vyšší nadmořskou výškou v blízkosti hranic Klíště

(severozápadní oblast Čech, severní Morava) a oblast českomoravské vrchoviny. Největší počet nakažených klíšťovou encefalitidou je sice hlášen u osob 55 - 64letých, ale ani u osob nad 65 let není toto číslo zanedbatelné. Navíc čím je organismus starší, tím bývá průběh onemocnění vážnější, častěji zanechává trvalé následky a je prokázána vyšší úmrtnost.

Očkuje se třemi dávkami vakcíny, očkování se zahajuje nejlépe v zimních měsících (lze ale očkovat kdykoliv během roku). I na vakcínu proti klíšťové encefalitidě řada pojišťoven svým klientů přispívá. Příspěvky se pohybují v rozmezí 300 - 1000 Kč v závislosti na pojišťovně. Osobám starším 60 let je doporučován tříletý interval pro přeočkování, starší organismus si totiž udržuje získané protilátky kratší dobu.

Podrobnější informace ohledně očkování naleznete např. na stránkách www.vakciny.net.

Tůmová Nora, PharmDr.

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek