Silikony v kosmetice i jinde. K čemu jsou dobré?

Silikony jsou polymery, tvořené řetězcem střídajících se molekul křemíku a kyslíku. Jedná se o látky vysoce odolné, stálé, v přírodě obtížně rozložitelné. Silikony jsou hojně využívány v kosmetice, zejména té pleťové a vlasové. Ve složení těchto přípravků je poznáme podle typického zakončení -icone, -thicone, -thiconol, -silane, -siloxane. Nejčastěji se setkáváme s dimeticonem a cyklohexasiloxanem.

silikony v kosmetice

Silikony jsou nepochybně dobrými pomocníky v kosmetických přípravcích. Plní to, co nám slibují – vlasy vypadají zdravě, pleť vyhlazeně. Pokožka dělá po použití silikonových přípravků sametový dojem, vlasy jsou lesklé bez pocitu mastnoty, jsou chráněny před teplem a UV zářením. Přípravky se silikony jsou navíc lépe roztíratelné.

Přečtěte si také: Jakou roli mají PEGy v kosmetice?

Silikony nenacházejí uplatnění pouze v kosmetice, můžeme se s nimi setkat například i v pracích prostředcích. V nich slouží jako regulátory pěnivosti – je známo, že pěna snižuje prací účinnost pracího prostředku. Silikony sníží nadměrnou pěnivost a přípravek pak lépe pere.

Na pokožce hlavy a obličeje ale bohužel vytváří okluzivní vrstvu, hovoříme o tzv. efektu druhé kůže. To je samozřejmě na jednu stranu pro pokožku výhodné – je chráněná před vnějšími vlivy, jsou zahlazeny nerovnosti, čímž je usnadněna aplikace dekorativních produktů. Z dlouhodobého hlediska však dochází ke kumulaci vrstvy silikonů na pokožce – pokožka si zvyká, přestává vytvářet vlastní tukovou vrstvu. Pokožka se tak stává suchou a mdlou. Zároveň dochází následkem kumulace k zanášení a ucpávání pórů a případné tvorbě pupínků. V současné době je předmětem zkoumání, jak moc přes vrstvu silikonů procházejí účinné látky z přípravků do pokožky. V přírodních produktech bývají silikony nahrazovány nejčastěji skvalanem nebo jojobovým olejem.

silikony v kosmeticeSilikony nejsou toxické, přesto se při používání kosmetiky se silikony vyplatí dodržovat několik zásad:

1. Poctivé, důsledné a každodenní čištění obličeje (ráno a večer).

  • Čištění pleti je obecně hodně podceňovaná věc. Pokud si budete pleť pravidelně čistit, rozdíl poznáte. Navíc je dobré 1x měsíčně nechat pleť hloubkově vyčistit od profesionálů, případně si zakoupit produkty na hloubkové čištění pro domácí použití. Zbytky silikonů (a samozřejmě i jiných látek) se tím spolehlivě odstraní.

2. Na pokožku hlavy je vhodné zhruba 1-2x měsíčně používat produkty, které umí odstranit a vymýt silikony (tzv. detoxifikační šampóny). Tím zabráníte zanášení pokožky hlavy a odstraní se tak zbytky silikonů (a samozřejmě i jiných látek) ze samotných vlasů.

3. Při kombinaci různých přípravků si podle složení ohlídat, aby silikony obsahoval pouze jeden.

4. Při výběru produktů se silikony vybírat hlavně ty s ve vodě rozpustnými silikony – neusazují se a lze je vymýt při oplachování.

5. Mezi často používané silikony rozpustné ve vodě patří například dimeticone copolyol.

6. Večer používat už raději přípravky bez silikonů – aby pleť/pokožka hlavy mohla přes noc dýchat a regenerovat se.

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek