Hlíva ústřičná a její účinky na naše zdraví

Zcela jistě jste se s hlívou ústřičnou (Pleurotus ostreatus) již setkali. Hlíva ústřičná patří mezi houby, které je možné konzumovat, aniž byste se museli bát o svoje zdraví. Právě naopak, některé látky obsažené v této dřevokazné houbě mohou zdraví podporovat.

hlíva ústřičná.jpg

Hlíva ústřičná obsahuje vitamíny, minerály, bílkoviny, polysacharidy, nukleotidy, steroly, chitosan a malé množství látky snižující cholesterol.

Z terapeutického hlediska jsou v hlívě ústřičné nejcennější polysacharidy – tzv. betaglukany a látka snižující cholesterol – lovastatin.

Přečtěte si také: Rybí olej je důležitý zdroj vitamínů pro děti i dospělé. Lze ho čerpat z ryb či doplňků stravy

Účinky hlívy ústřičné - co je zajímavého na betaglukanech a lovastatinu?

Betaglukany jsou používány k posílení imunity aktivací jejích nespecifických i specifických složek. V literatuře jsou popisovány také účinky protiinfekční, protinádorové, antimutagenní (proti poškození genetické informace v buňce), antialergické nebo regenerační. Na trhu je široké spektrum doplňků stravy s obsahem betaglukanů. Pro pacienta je velice těžké se v této nabídce orientovat. Všeobecně však lze říct, že je vhodné volit ty přípravky, které obsahují nejvyšší množství betaglukanů.

hlíva ústřičná.jpgPřípravky s obsahem betaglukanů nejsou vhodné pro pacienty, kteří trpí autoimunitním onemocněním, postupujícím systémovým onemocněním kostí, kloubů a chrupavek, leukémií, tuberkulózou. Užívání přípravků s betaglukany není doporučováno ani pacientům užívajícím imunosupresiva (léky na potlačení imunity – např. po transplantaci).

Pokud užíváte přípravky s betaglukany ke snadnějšímu zvládnutí nachlazení a váš stav se ani do 7 – 14 dnů nezlepší, případně se vyskytnou neobvyklé reakce, měli byste navštívit lékaře. V případě neobvyklých reakcí je nutné přípravek ihned vysadit. K podpoře imunity lze betaglukany užívat i dlouhodobě (několik měsíců). Vysazování po dlouhodobém užívání (delším než 2 měsíce) by mělo být postupné.

Přípravky s obsahem betaglukanů jsou na trhu ve formě kapslí, tablet i sirupu. Dávkování preparátů se odvíjí od zamýšleného účelu použití (prevence, akutní obtíže), ale také od toho, jestli je léčba určená pro dospělého nebo dítě (dávkování většinou dle hmotnosti).

Betaglukany jsou strukturně polysacharidy – složené cukry, jejichž stavební jednotky se opakují. Tyto polysacharidy brání ve střevě vstřebávání cholesterolu.

Pozitivní vliv na hladinu cholesterolu má také další látka, obsažená v malém množství v hlívě ústřičné – lovastatin.

Lovastatin blokuje tvorbu cholesterolu v lidském organismu. Na základě struktury lovastatinu byly chemicky syntetizovány další molekuly, které se dnes používají ke snížení hladiny cholesterolu jako léčivé přípravky – tzv. statiny.

V případě, že neradi užíváte doplňky stravy, neradi sbíráte houby, ale účinky hlívy ústřičné byste chtěli sami vyzkoušet, je možné tuto houbu pěstovat i v domácích podmínkách.

Konzumují se především klobouky, ať už usušené nebo v nálevu. Je vhodnou surovinou do omáček i polévek.

...Kdo si dá?

Mgr. Markéta Obrovská

Ústaní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek