Chlorella je vhodná pro detoxikaci organismu i pro podporu imunity

Používání chlorelly je v poslední době velmi oblíbeným způsobem detoxikaci (pročištění) organismu. Někteří pacienti však mají zkreslené představy o účincích chlorely – připisují jí i účinky, které chlorella ve skutečnosti nemá. Tento článek shrnuje stručně účinky chlorely a správný způsob jejího užívání.

Chlorella je sladkovodní řasa, která se v přírodě vyskytuje v mnoha druhových formách (v přípravcích se nejčastěji vyskytují druhy Chlorella pyrenoidosa a Chlorella vulgaris). Důležitou charakteristikou chlorelly je její celulózová buněčná stěna. Náš organismus postrádá trávicí enzym, kterým bychom dokázali tuto celulózovou stěnu narušit a využít účinné látky chlorely. Proto volně usušená řasa nevykazuje deklarovaný účinek. Řešením je technologický postup, při kterém se řasa rozemele (proces dezintegrace) – tento termín se pak uvádí na obalech přípravků.

Přečtěte si také: Guarana: Zázračné produkty na hubnutí i pro lepší náladu?

Účinky chlorelly

 • doplnění živin – chlorella je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, mastných kyselin, tzv. CGF – chlorella růstový faktor (urychluje hojení) a chlorofylu (dezinfekční prostředek, mírní zápach potu)
 • detoxifikace – chlorella čistí organismus od toxických látek tím, že je poutá na sebe a odvádí je z těla pryč
 • úprava funkce a motility střev – chlorella podporuje růst zdravé střevní mikroflóry, která je důležitá pro správné zažívání
 • podpora funkcí imunitního systému (imunostimulační efekt)

Účinky pravidelného užívání chlorelly se projevují přibližně po třech měsících užívání. Chlorella je v přípravcích často kombinována se spirulinou a zeleným ječmenem, což její pozitivní čistící účinky na organismus násobí.

Chlorella - kontraindikace

Užívání chlorelly není vhodné pro každého. Vyhýbat by se jí měli pacienti užívající warfarin, pacienti při ozařování, osoby po transplantaci, těhotné a kojící ženy a děti do tří let.

Při užívání chlorelly mějte na paměti, že...

 • tělo se pomocí chlorelly čistí – ze začátku se proto mohou objevit dočasné bolesti hlavy, mírné nadýmání, drobné kožní projevy
 • denní dávku chlorelly zvyšujte postupně (neužívejte hned celou doporučenou dávku) – začněte např. 3x denně 1 tabletu, postupně zvyšujte podle doporučení konkrétního výrobce až na 3x20 tablet denně (u dětí poloviční dávky)
 • uchovávejte chlorellu na tmavém místě – zabráníte tím rozkladu chlorofylu slunečním světlem
 • zvyšte pitný režim
 • během užívání se může vyskytnout nazelenalé zbarvení stolice

PharmDr. Klaudie Synáková

Lékárna BENU, Česká Lípa

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

 • 224 919 293
 • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek