Osteoporóza je chronické onemocnění, pro které je charakteristické nadměrné odbourávání kostní tkáně, převažující nad novotvorbou. Dochází tak nejen k úbytku kostní hmoty, ale také k poruchám její vnitřní struktury (tzv. mikroarchitektury), kost se ztenčuje, řídne a je náchylnější ke zlomení. Toto onemocnění je o to zákeřnější, že ze začátku nebolí ani o sobě nedává vědět jinými, subjektivně nepříjemnými pocity.

Osteoporóza

Často se také můžeme setkat s označením „tichý zloděj kostí“. Pokud už se projeví, bývá většinou pozdě. A přestože je často spojováno se ženami po menopauze, nevyhýbá se ani mužům. Odhaduje se, že v naší republice utrpí zlomeninu následkem osteoporózy každá 3. žena a každý 6. muž nad 50 let. Počet úmrtí na zlomeniny krčku stehenní kosti převyšuje dokonce počet úmrtí na mozkovou mrtvici.

Co je to osteoporóza?

Osteoporóza je onemocnění, které postihuje kostní tkáň, jejímž celoživotním cyklem je postupná přestavba (tzv. remodelace). V dětství a průběhu dospívání převažuje novotvorba, chrupavka je postupně nahrazována kostní tkání, pro kterou je nezbytná mineralizace. Ta zajišťuje potřebnou pevnost a odolnost k zátěži, která je na ni vyvíjena. Po dokončení tohoto procesu nastává krátké období, ve kterém je novotvorba a odbourávání kostní tkáně v rovnováze. V dospělosti převažuje odbourávání, a to v míře cca 0,5 % ročně. Přirozený úbytek kostní tkáně u člověka nad 50 let se pohybuje v rozmezí 1 – 2 % za rok. Ten však může být z mnoha příčin navýšen i o několik procent ročně.

Rizikové faktory pro rozvoj osteoporózy

  • Vrozené dispozice – významným signálem pro zařazení do skupiny rizikových osob je osteoporóza a výskyt zlomenin krčku stehenní kosti nebo obratlů v rodinné anamnéze
  • Věk, pohlaví a rasa – častější výskyt u starších osob, žen a bílé rasy
  • Životní styl
    • Nadměrné kouření a požívání alkoholu nebo kávy
    • Nedostatečná fyzická aktivita
    • Nevhodná strava s nízkým příjmem minerálů (zejména vápníku, hořčíku a fosforu) a vitamínů D a K, stejně jako kvalitních bílkovin
    • Dlouhodobá imobilizace (pobyt na lůžku)
  • Nedostatečný příjem vápníku a vitaminu D v dětství (špatné zásoby a základy)
  • Nízká hladina pohlavních hormonů – při poruchách menstruačního cyklu, předčasné menopauze, po menopauze a andropauze
  • Některá onemocnění a poruchy – jedná se pak o tzv. sekundární osteoporózu, tedy vzniklou následkem jiného onemocnění (např. revmatoidní artritida, chronická onemocnění ledvin a zažívacího traktu, poruchy vstřebávání živin, onkologická onemocnění apod.)
  • Některá léčiva – nejčastěji kortikoidy (tzv. kortikoidy indukovaná osteoporóza), v menší míře pak některá léčiva z jiných farmakologických skupin (např. někteří zástupci imunosupresiv, léků na ředění krve nebo antiepileptik)

Projevy

Ze začátku se osteoporóza neprojevuje tak, aby si jí pacient sám všimnul, teprve v pokročilém stádiu se mohou objevit:

  • bolesti zad a kloubů,
  • zakřivení páteře a postupné vytvoření hrbu,
  • pokles výšky (i o 10 až 15 cm),
  • zlomeniny – charakteristické především pro krček stehenní kosti, obratle a kosti rukou.

Diagnostika

Pro stanovení diagnózy je zapotřebí jednak laboratorní vyšetření (rozbor krve) a jednak denzitometrické vyšetření. Z krve se nejčastěji zjišťují hladiny některých hormonů a množství vápníku, fosforu a aktivního metabolitu vitaminu D, které pomohou zjistit příčinu rozvoje osteoporózy.

Denzitometrie slouží ke stanovení množství kostního minerálu v nejvíce zlomeninami ohrožených místech. Jedná se o ozáření speciálním rentgenem, který je oproti klasickému rentgenu slabší a tělo nezatěžuje radiací. Podle množství absorbovaného záření v jednotlivých oblastech se pak určí hustota kostní hmoty. Toto vyšetření je krátké a bezbolestné a je nepostradatelné pro odhalení stupně řídnutí kostí. Z výsledků je možno diagnostikovat buď osteopenii, tedy méně závažné poškození kostní hmoty, které je předstupněm osteoporózy, nebo osteoporózu samotnou.

Prevence

Pokud patříte mezi rizikovou skupinu osob, tedy máte-li v rodinné anamnéze toto onemocnění, u někoho z blízkého rodinného příbuzenstva se objevily zlomeniny spojené s řídnutím kostí, jste žena po menopauze (nebo muž nad cca 65 let po andropauze) nebo máte podezření, že by se u vás mohla časem projevit osteoporóza, neváhejte obrátit se na svého ošetřujícího lékaře, aby provedl potřebná vyšetření.

Denzitometrické vyšetření je na doporučení odborného lékaře u rizikových osob hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. To však neznamená, že pokud nespadáte do indikační skupiny, nemůžete jej podstoupit jako samoplátce. Informovat se můžete u svého obvodního lékaře a objednat se pak na specializovaném pracovišti, které disponuje potřebným vybavením, většinou to bývá poliklinika nebo nejbližší nemocnice. Cena se pohybuje v rozmezí 250 – 500,- Kč.

Jestliže se u vás osteoporóza ještě nepotvrdila, je možné držet se následujících PREVENTIVNÍCH OPATŘENÍ:

  1. Zdravý životní styl – je jedním z nezbytných kroků, jedná se o upravení jídelníčku, který by měl obsahovat pestrou stravu se zaměřením na kvalitní bílkoviny, dostatek vápníku (případně fosforu a hořčíku), vitaminu D a vitaminu K2. Vhodnými potravinami jsou například:
  • listová zelenina (špenát, brokolice, květák) – bohatým zdroj hořčíku, vápníku a vitaminu K,
  • mléčné výrobky, nejlépe zakysané, s nízkým obsahem tuku (tvrdý tvaroh) – zdroj vápníku a bílkovin,
  • tofu – vhodný zdroj vitaminu D, vápníku i hořčíku,
  • tučné mořské ryby (jako je losos, makrela, sardinka) – bohatý zdroj vitaminu D3 a omega 3 nenasycených mastných kyselin, konzervované (pokud se sní i kosti) jsou sice o něco slabším zdrojem vitaminu D, získáte však i vápník,
  • ořechy a semínka (sezam, mák) – zdroj hořčíku, vápníku, zinku a omega 6 mastných kyselin,
  • vepřové sádlo a vejce – pocházející od zvířat z volného chovu – zdroj vitaminu K2 a D3,
  • fermentované potraviny (kysané zelí) – nejlépe z domácích zdrojů, zdroj bakterií mléčného kvašení (laktobacilů) a vitaminu K2,
  • drůbeží (i jiné, ale libové) maso – zdroj plnohodnotných bílkovin,
  • luštěniny, obiloviny – obsahují hořčík a bílkoviny (ovšem ne plnohodnotné, ty získáte POUZE z živočišných zdrojů).

Nedoporučují se naopak kyselé a kyselinotvorné potraviny, jako je např. citrusové (pomeranče, mandarinky, citrony)a jiné cizokrajné ovoce (kiwi), které se k nám dováží nezralé, dozrává bez slunce v kamiónech a má nejen minimální obsah vitaminů, ale také vysoký obsah organických kyselin, které vedou k odvápnění. Za nejagresivnější organickou kyselinu je považována kyselina citrónová, nachází se např. ve sladkých limonádách, cukrovinkách a konzervách. Pozor také na zvýšený příjem cukru, tučných potravin, uzenin a nadměrné množství soli. Opět platí, všeho s mírou!

  1. Dostatečná pohybová aktivita – pomáhá pro správný růst kostní tkáně a její uspořádání tak, aby byla kost odolná vůči zatížení. Pohyb nemusí být nijak fyzicky náročný, stačí svižnější chůze, turistika, jízda na kole apod., alespoň 30 minut denně. U mužů, pokud to zdravotní stav dovolí, je vhodná i delší doba. V období od dubna do října jsou ideální procházky venku, můžete přitom navíc získat potřebnou denní dávku vitaminu D.
  2. Vyhněte se naopak alkoholu, černé kávě, kouření a pokud možno i stresu!

Preventivní opatření je nejlepší zahájit už od dětství, aby se vytvořila co největší zásoba látek potřebných pro výstavbu kostní hmoty. Až 30 % kostní hmoty se vytvoří do 3 let věku a 30 – 40 % nové tkáně během puberty. V období po menopauze a ve stáří dochází k úbytku, který převyšuje novotvorbu i o několik procent. Tato období jsou pro rozvoj osteoporózy nejkritičtější a je potřeba jim věnovat zvláštní pozornost.

Léčba

Základem každé léčby je doplnit potřebné množství vápníku, které se pohybuje kolem 1000 mg/den. Jednotlivá dávka by však neměla přesáhnout 500 mg, vyšší dávky podané najednou se hůře vstřebávají, nemají tedy požadovaný efekt. Nejlepší účinek má dávka podaná večer, která brání nočnímu uvolňování parathormonu, a tím také odbourávání kostní tkáně.

Pro vstřebání vápníku ve střevě je nezbytný vitamin D. Má rovněž zásadní vliv na správnou funkci imunitního systému a vzhledem k jeho celkovému nedostatku v populaci se tento deficit projevuje nejen rozvojem osteoporózy, ale také častým sklonem k infekcím.

Doporučené množství vitaminu D u rizikových osob je 800 IU (mezinárodních jednotek) denně. Toto množství zajistí dostatečnou hladinu aktivního derivátu vitaminu D (kalcidiolu) v krvi, a tím zvýšení svalové síly, zlepšení koordinace a snížení rizika pádu, zejména u starších lidí. Také se prokazatelně sníží riziko zlomenin, dochází ke zlepšení kostní hustoty a stavu zubů.

Dostatečný přísun vitaminu D je možné zajistit především v teplých měsících, neboť 80 – 90 % se tvoří v kůži díky slunečním paprskům. Horší je to u starších lidí, kde je tvorba vitaminu D v kůži v důsledku stárnutí snížena až o 75 %, a je nutné jej tedy dodávat do organismu jiným způsobem.

Často předepisovaný je vitamin D3 (cholekalciferol) ve formě kapek, a to kojencům, malým dětem nebo ženám po menopauze. Nejlépe vstřebatelné jsou přímo aktivní formy vitaminu D, jako je kalcitriol. Nutné je však sledovat přísun vápníku, aby nedošlo k nadměrnému zvýšení jeho množství v organismu.

Výsledkem současného podávání vápníku a vitaminu D je snížení remodelace kostí, a tím také významné omezení rizika pádů a zlomenin.

V posledních letech se také klade důraz na zvýšení příjmu vitaminu K2, který hraje významnou úlohu při ukládání vápníku a dalších minerálů do kostí a zubů. Současně brání vytváření vápenatých usazenin ve tkáních a cévách, a dokonce dokáže tyto nežádoucí usazeniny i postupně vyplavovat. Názory na potřebnou denní dávku jsou různé, pohybuje se však v rozmezí 100 – 200 µg. Vitamin K2 je možné doplnit také ve formě volně prodejných léčiv. Setkat se můžete také s označením menachinon neboli MK (MK-4 a MK-7 jsou jeho aktivní formy). I u nás je již vitamin K2 spolu s vitaminem D3 základem léčby osteoporózy s překvapivými výsledky.

Zrychlený úbytek kostní hmoty vyžaduje ve většině případů léky, předepsané lékařem, které zpomalují, případně zastavují řídnutí kostí. Jedná se o tzv. antiresorpční léky. Tyto léčivé přípravky brání nadměrnému odbourávání kostní tkáně a zároveň udrží vhodné uspořádání, výrazně tím tedy snižují riziko zlomenin následkem i mírného nárazu.

Nejčastěji se podávají léky bisfosfonáty, které zasahují do aktivity osteoklastů v místech, kde je odbourávání kostní hmoty nadměrné.

V některých případech je vhodné upravit také množství pohlavních hormonů, jejich dostatečná hladina má totiž v těle protektivní účinek na kostní tkáň.

Je třeba si uvědomit, že každý lék má své výhody i nežádoucí účinky a jeho výběr závisí na posouzení odborným lékařem, který volí ke každému pacientovi individuální přístup podle laboratorního a klinického vyšetření, výsledků denzitometrie a odpovědi organismu na nasazenou léčbou. Není tedy možné zvolit univerzální lék, který by byl nejlepší pro všechny (např. „to, co zabralo sousedce“).

Co dodat závěrem?

Osteoporóza není neznámý pojem, je však často brána na lehkou váhu. Přitom je nejčastějším průvodním jevem stárnutí. A cílem současné medicíny je s prodlužující se délkou života zajistit také jeho odpovídající kvalitu. U starších lidí dochází kromě úbytku kostní tkáně také k oslabení svalové hmoty a ztrátě koordinace, to vše zvyšuje riziko pádu, a tím riziko zlomenin. Osteoporóza sama o sobě zvyšuje riziko zlomenin kyčle 2 – 5x, pády však zvyšují riziko zlomenin až 25x! Navíc zlomeniny krčku stehenní kosti a obratlů mají ve většině případů u starého člověka fatální následky. Až 20 % po prvním roce umírá, dalších 30 – 40 % zůstává trvale invalidní, odkázána na pomoc blízké osoby…

Dbejte tedy na prevenci a včasnou diagnózu, informujte se u svého ošetřujícího lékaře či lékárníka ve vaší lékárně, co můžete ještě udělat pro sebe a své kosti, abyste prožili nejen dlouhý, ale také kvalitní a spokojený život, neupoutáni na lůžko, ale na svých nohou a v blízkosti své rodiny. Zdravý životní styl a dostatečný pohyb, které jsou nezbytnou součástí prevence osteoporózy, jsou jedním ze způsobů, jak takový život prožít.

PharmDr. Kateřina Dubská

Lékárna Dům zdraví

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek