Poradna

Každý potřebuje někdy v životě poradit. Zdraví a léky jsou velmi frekventovaným tématem, v běžných i internetových diskuzích. Naše poradna je jako jediná garantovaná Českou lékárnickou komorou. Můžete se v ní zeptat na všechno z oblasti léčiv, zdravotních obtíží i prevence. Skutečných lékárníků. Rádi Vám jako zdravotníci, kteří jsou s Vámi v blízkém kontaktu, odpovíme. Nezapomeňte do formuláře správně vyplnit mailovou adresu, v případě nejasností, ale i s finální odpovědí Vás budeme jejím prostřednictvím kontaktovat.

Položit dotaz

Bohumil 11.8.2015

Dobrý den.Neovlivnují se vzájemne tyto léky? Prestarium Neo 5mg 1/0/0 ,Anopyrin 100mg 0/1/0, Mono Mack Depot 1/0/0, Betaloc SR 200mg 1/0/0, Preductal MR 1/0/1 Galvus 50mg 1/0/1 Simvastatin 20mg 0/0/1 Mettormin 500mg 0/0/1 Děkuji. Bubela

Odpověď

Dobrý den, Bez znalosti dalších informací (např. prodělaná onemocnění) je obtížné odpovědět. Pokud jsou však všechny léky na daná onemocnění správně indikovány a jsou-li užívány dlouhodobě bez komplikací, je riziko vzájemného ovlivnění (lékových interakcí) minimální. S pozdravem PharmDr. Josef Malý.

Marie Benesova 10.8.2015

K cemu se prosim uziva citalec

Odpověď

Dobrý den, tento lék má několik schválených indikací. Je určen k léčbě depresivního onemocnění nebo preventivně proti potenciálnímu opětovnému zhoršení zdravotního stavu či recidivám. Dále k léčbě panické poruchy s agorafobií (zjednodušeně obavy z prostor s více lidmi či naopak míst, kde je pacient sám) či bez ní. Další indikací je léčba obsedantně kompulzivní poruchy. Pro ni jsou charakteristické vtíravé myšlenky (obsese) a (nebo) nutkavá opakující se jednání (kompulze). Jako zjednodušený příklad lze uvést myšlenku, zda jsou zamčené dveře a jejich následnou kontrolu. Po ní se dostavuje úleva, ale pouze na omezenou dobu a kontrola se opakuje i mnohokrát za sebou. Mgr. Aleš Krebs

Vlastimil 10.8.2015

Je mi 71 let. Po celý život mám problémy s nespavostí. Snažím se neužívat prášky, přesto si občas vezmu polovinu stilnoxu nebo sanvalu, nebo podobně. Občas pro uklidnění neurol. Můj dotaz zní. Jsou všechny prášky na spaní podobného složení, nebo je mezi nimi kvalitativní rozdíl. Vím, že stilnox je mnohem dražší než například sanval. Který prostředek na spaní je nejšetrnější k organismu, u kterého pokud možno nepůsobí návykovost. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, uvedené přípravky na spaní (Stilnox, Sanval), kterým odborně říkáme hypnotika, patří k takzvané z-generaci a není u nich tak vysoké riziko vzniku závislosti jako u starších hypnotik. I přes toto relativně nižší riziko již jsou popsány případy vzniku závislosti i na tyto preparáty, a proto bývají doporučovány pouze pro krátkodobé nebo občasné použití. Neurol naproti tomu patří do skupiny tzv. benzodiazepinů, u kterých je riziko vzniku závislosti větší a doporučení ke krátkodobé léčbě zde platí ještě přísněji než u z-hypnotik. Riziko vzniku závislosti se zvyšuje s délkou užívání a s velikostí užívané dávky. Pro řešení problémů s vaší nespavostí doporučujeme střídat užívání hypnotik s rostlinnými preparáty a také změnu životního rytmu. Pro další konzultace můžete využít poradenský servis některé z lékáren ve vašem okolí, které se zapojily do projektu České lékárnické komory. Jejich seznam najdete na tomto odkazu http://www.lekarnickekapky.cz/lekarny/mapa-lekaren/. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Šárka 10.8.2015

Dobrý den, mohu kombinovat na podporu imunity (při HPV infekci, při gynekolog.nálezu) tyto doplňky stravy? : GynMax (indol 3- karbinol), hlívu ústřičnou, zinek 15mg, Omega 3 a klasický B komplex? Neškodí kombinování více potr.doplňků v tomto případě? Mohu užívat všechno toto denně s odstupem několika hodin? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, všechny uvedené přípravky patří do skupiny tzv. doplňků stravy. Nepatří tedy mezi léčivé přípravky a jejich účinek nemusel být ověřen v registračním procesu. Výrobce u nich není povinen provádět žádné klinické testy a deklaruje pouze jejich zdravotní nezávadnost. Přestože neexistují žádná relevantní data o vzájemném působení uvedených doplňků stravy, můžeme z deklarované zdravotní nezávadnosti dovodit, že ve standardním dávkování nedojde jejich kombinací k žádnému negativnímu ovlivnění. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Faustová 10.8.2015

Dobrý den,mé mamince byl předepsaný lék tiapridal kapky a rozpis 5-5-10.V příbalovém letáku jsem se dočetla,že tento lék by se něměl užívat při epilepsii.A tou bohužel maminka trpi.Je sice kompenzována léky,ale bojím se aby tiapridal nevyvolal záchvaty.Maminka je plnně odkázaná na pomoc druhé osoby.Je ležící.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, Užívání tiapridalu je u epileptiků možné, nutný je pečlivý dohled, resp. sledování pacienta. Bez znalosti dalších informací (např. prodělaná onemocnění, další terapie včetně dávkování léků) je obtížné přesněji odpovědět. S pozdravem PharmDr. Josef Malý.

Čermáková 10.8.2015

Jaký je rozdíl mezi léky Vertimed a Betaserc.Zda je lepší užívat 2x denně 24mg nebo 3x denně 16mg.Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, oba léky obsahují stejnou účinnou látku, liší se pouze jejich výrobce. Výše a frekvence dávky závisí na konkrétní diagnóze. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Jaroslav 9.8.2015

Na základě biochemického vyšetření bylo u mně zjištěna velmi vysoká hladina Lipoproteinů -(referenční meze jsou 70-300 mg/l ) moje hodnota je 1540 mg/l. V nemocnici i v lékárnách mě bylo sděleno, že u nás v podstatě na toto neexistuje žádný lék. E-mailovým dotazem v lékárně v Německu jsem zjistil, že lék je v Německu k dispozici - Niacin, ale je pouze na lékařský předpis a v cenové relaci kolem 300 Euro. Prosím o odbornou pomoc a radu, jak mám v tomto případě postupovat. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, pokud Vás zajímá, jak máte postupovat při terapii, doporučuji dát na radu lékaře. Obecně platí, že se neléčí laboratorní hodnoty (jakkoliv zvýšené), ale konkrétní zdravotní problémy. Niacin (vitamin B3) je dostupný ve formě potravních doplňků. Hodně látky Niacin obsahují například pivovarské kvasnice, které můžete zakoupit ve formě tablet (Pangamin) a nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. Hodně pro sebe můžete udělat změnou jídelníčku. Doporučená denní dávka niacinu je cca 17 mg pro muže a cca 13 mg pro ženu. Toto množství odpovídá přibližně 150 g kuřecího masa nebo běžné porci ryby. Podrobnější radu ohledně změny jídelníčku, případně dalších potravních doplňků, dostanete přímo v lékárně. Seznam lékáren, které nabízejí odborné konzultace, naleznete zde: http://www.lekarnickekapky.cz/lekarny/mapa-lekaren/. Pokud se ptáte na to, jak získat lék z Německa, lze jej dovézt individuálně. Zda je v takovém případě možná úhrada ze zdravotního pojištění, se informujte u své zdravotní pojišťovny. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Vlastimil 9.8.2015

Beru,prosim,Betaloc ZOK 50, 0-1-0-. Jak dalece do tohoto leku muzu pouzit vyjimecne soubeh Egilok 25 ,ktery urchluje nastup ucinku (palpitace).Mam na mysli vyjimecne brani tohto Egiloku 12,5 mg. tedy pul tabletky. Mohu ucinek Egiloku uryclit celou tabletkou?Nebo zda je soubeh prisne vylouceno (podobna chemie)?Jenze palpitace nejsou ochraneny Betalocem a nastupuji u mne k ratkodobe,ale hlavne necekane.Dekuji VH

Odpověď

Dobrý den, jedná se o totožnou účinnou látku v odlišných solích s odlišnou rychlostí nástupu účinku. Užitím Egiloku zvýšíte celkovou dávku metoprololu. Doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

j. blahová 9.8.2015

Dobrý den, složení u léku detralex a mobiven (mobuvenal, mobivenox), je stejné. Proč je jeden pouze na předpis a druhý volně prodejný? Děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, lék Detralex je registrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv jako léčivý přípravek a pro registrační řízení doložil výrobce kompletní dokumentaci včetně výsledků klinického zkoušení, výrobce léčivého přípravků také ručí za kvalitu, bezpečnost a složení. Díky tomu, že jde o léčivý přípravek, stanovil Státní ústav pro kontrolu léčiv také úhradu ze zdravotního pojištění při předepsání na lékařský předpis. Na druhé straně Mobiven je doplňkem stravy, který nebyl registrován jako léčivý přípravek a pro jeho uvedení na trh nebylo nutné provádět ani dokládat žádné klinické zkoušení. Výrobce pouze deklaruje zdravotní nezávadnost. Jako doplněk stravy také není hrazen ze zdravotního pojištění. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Hana 9.8.2015

Dobrý den,dozvěděla jsem se,že mám překyselený organismus,mám ph 5.5.Chtěla bych vědět,jestli se dá v lékárně koupit nebo namíchat nějaká směs na odkyselení organismu. Děkuji za odpověd,přeji hezký den, Hana

Odpověď

Dobrý den, pokud Vám bylo naměřeno toto pH v moči, jedná se o normální hodnotu v běžných mezích. Překyselení organismu je v současné době "moderní diagnóza" v alternativní medicíně. Různí léčitelé doporučují různé přípravky, od neškodných až k vysoce toxickým. Klíčem ke snížení takzvané acidózy je ovšem změna jídelníčku (více zeleniny) a změna životního stylu, zejména odstranění stresu. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Vložte svůj dotaz

Vložený příspěvek se zobrazí až po doplnění odpovědi našimi poradci.