Poradna

Každý potřebuje někdy v životě poradit. Zdraví a léky jsou velmi frekventovaným tématem, v běžných i internetových diskuzích. Naše poradna je jako jediná garantovaná Českou lékárnickou komorou. Můžete se v ní zeptat na všechno z oblasti léčiv, zdravotních obtíží i prevence. Skutečných lékárníků. Rádi Vám jako zdravotníci, kteří jsou s Vámi v blízkém kontaktu, odpovíme. Nezapomeňte do formuláře správně vyplnit mailovou adresu, v případě nejasností, ale i s finální odpovědí Vás budeme jejím prostřednictvím kontaktovat.

Položit dotaz

Jana 1.12.2015

Dobry den, potrebuji zjistit do jake skupiny leciv patri lek tiapridal. Jak ovlivnuje psychiku pacienta. Dekuji

Odpověď

Dobrý den. Tiapridal patří do skupiny antipsychotik, účinkuje na centrální nervový systém ovlivněním různých receptorů. Působí na psychické funkce a příznivě ovlivňuje mimovolní a abnormální pohyby nemocného. Tiapridal se užívá ke krátkodobé léčbě poruch chování ve stáří nebo při chronickém alkoholismu. Příznivě ovlivňuje mimovolní pohyby úst, kroutivé pohyby rukou a některé formy třesu rukou. Je možno jej také užívat u jiných forem nenormálních pohybů a také se užívá k odstranění psychicky vyvolaných nenormálních pohybů ve stáří. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

pavel 29.11.2015

Dobrý den, je možné posílat léky na recept poštou? V lékárně neměli můj lék a nabídli mi, že jim ho zaplatím dopředu a pošlou mi ho poštou doporučeně. Je to možné?

Odpověď

Dobrý den, takovéto řešení odporuje právním předpisům platným v České republice. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Miroslav Toušek 6.11.2015

Dobrý den,můžete,prosím,odpovědět?Jak rychlý je nástup účinku Kapidinu 10,kdy dosahuje vrcholu a za jakou dobu nastává pokles jeho účinku?Pokud by došlo k vysazení tohoto léku na několik dní,je možné užívání znovu obnovit?Děkuji za odpověď.M.Toušek

Odpověď

Dobrý den, účinná látka lerkanidipin se po podání zcela absorbuje a maximálních hladin v plazmě je dosaženo přibližně za 1,5 – 3 hodiny po podání. Terapeutická aktivita přetrvává 24 hodin. Úprava dávky musí být postupná, protože maximální antihypertenzní účinek může být někdy patrný až po 2 týdnech léčby. Případné změny v dávkování a přerušování léčby konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Alice 29.10.2015

Muj gynekolog mi předepsal Ovestin /nemám žádné záněty/ ale velmi citlivou suchou pochvu a občas problémy s močovým měchýřem. Na mou námitku ohledně kontraindikací mi řekl, že to není problém že tam vždy píší více, mám tyto, které jsou tam uvedené, před 3 lety lehký infarkt, otoskleroza, chron. lymf. leukémie –pouze sledovaná, vyšší tlak -. pod kontrolou –mohu tento lék opravdu bezpečně brát, moc děkuji.

Odpověď

Dobrý den, v současné době prakticky neexistuje léčivý přípravek bez možných vedlejších nežádoucích účinků. Stoprocentní bezpečnost tedy nemůže zaručit vůbec nikdo. Ve Vašem případě ale ošetřující lékař zcela jistě zvážil možná rizika a doporučil Vám dávkování, které výskyt nežádoucích účinků minimalizuje. Zvýšené opatrnosti byste měla dbát, pokud se některý z nežádoucích účinků objeví nově nebo se Váš stav prudce zhorší. V takovém případě kontaktujte svého ošetřujícího lékaře neprodleně. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Roedl 28.10.2015

Dobrý den. Rád bych se dozvěděl, proč má časté výpadky v lékárnách lék Tarka 180/2. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, výpadek léčivého přípravku Tarka byl v minulém období způsoben přerušením dodávek na český trh z důvodů na straně výrobce/dodavatele. Bližší specifikaci důvodů výrobce neuvedl. V současné době je tento léčivý přípravek už dodáván. Vzhledem k tomu, že od 1. 12. 2015 dojde rozhodnutím Státního ústavu pro kontrolu léčiv ke snížení úhrady ze zdravotního pojištění o zhruba 500 Kč, což s sebou nese také riziko vyššího doplatku pro pacienta. Minimálně dokud na to cenovou politikou nezareaguje také výrobce, může se stát, že nebude v lékárnách prozatím skladem a bude objednáván teprve na žádost pacienta. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Štefan 23.9.2015

Dobrý den. Jak je to možné, že lék Tamsulosin HCl mi způsobuje impotenci a Omnic Tocas ne?

Odpověď

Vážený pane, vzhledem ke stručnosti vašeho dotazu nelze spolehlivě odhalit, na jakou formu impotence se ptáte. Pokud se ptáte na poruchu erekce, tzv. erektilní dysfunkci, je nutno uvést, že u tamsulozinu, jako účinné látky obou přípravků, nebyl dosud pozorován žádný výskyt nežádoucího účinku tohoto typu. Vzácně se může objevit nežádoucí účinek přesně opačný, kdy je erekce naopak dlouhodobá a nežádoucí, tzv. priapismus. Pokud jste i přes výše uvedené poznatky zaznamenal při užívání některého z přípravků poruchu erekce, doporučuji Vám, abyste o něm, přímo nebo prostřednictvím ošetřujícího lékaře, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv. Druhou možností výkladu Vašeho dotazu je nežádoucí efekt tzv. retrográdní ejakulace. Jedná se o jev, kdy ejakulát není vypuzen močovou trubicí ven z těla, ale opačným směrem do močového měchýře. U obou přípravků se tento zdraví neškodný nežádoucí účinek vyskytuje stejně často. Pokud u vás nedochází k retrográdní ejakulaci při užívání přípravku Omnic Tocas, je to pravděpodobně způsobeno jeho technologickým zpracováním. Patentovaná technologie lékové formy OCAS totiž umožňuje kontrolované uvolňování účinné látky ve stabilnější hladině,což se může projevit lepším léčebným profilem nebo nižším výskytem nežádoucích účinků. V každém případě není tvorba ejakulátu při retrográdní ejakulaci narušena a na užívání Tamsulozinu nelze spoléhat jako na antikoncepční metodu. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček

Tomáš 7.9.2015

Dobrý den, nedávno jsem viděl v televizi, jak si jeden muž poškodil játra paralenem. Je to opravdu tak nebezpečný lék? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, Paralen (účinná látka paracetamol) je lék, který je při správném dávkování a dodržení jistých omezení účinným a bezpečným léčivem. Protože ale existují situace, které jeho bezpečnost výrazně ovlivňují, doporučuji Vám k přečtení dnes uveřejnění článek na toto téma: http://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/paracetamol-ibuprofen-nurofen-panadol-paralen-aspirin.html S pozdravem Mgr. Michal Hojný.

Skoumal 18.8.2015

Je vhodný lék Milgamma na léčbu neuropatie DK,nejde o diabetes.

Odpověď

Dobrý den, přestože dostupná klinická data potvrzují pozitivní účinek u takzvané diabetické neuropatie, je přípravek indikován také jako podpůrná léčba pro další onemocnění periferních nervů a nervových kořenů. Kombinace vitamínů skupiny B a zejména benfotiamin, jako alternativa vitaminu B1, má lepší průnik do nervových buněk a zlepšuje jejich hospodaření s energií. Jedná se o podpůrnou léčbu a podávání přípravku neřeší příčinu onemocnění, ale zlepšuje jeho průběh. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

p. Vaněk 15.8.2015

Dobry den, je dostatek dukazu pro lecbu osteoartrozy biologickymi preparaty na bazi kmenovych bunek, ktere jsou ruznymi firmami v cesku nabizene? Jak si to mohu zjistit?

Odpověď

Dobrý den, Dostatek důkazů samozřejmě chybí. Léčba je relativně nová a není zahrnuta ke krytí ze všeobecného zdravotního pojištění. Pacient si ji hradí sám. Pro zjištění více informací bych použil kontakt na Českou revmatologickou společnost http://www.revmatologicka-spolecnost.cz/kontakt , ovšem v jejím doporučeném postupu léčba artrózy biologickou léčbou chybí. Zde několik základních informací: Artróza velkých, středních a malých kloubů (kolenní, kyčelní, ramenní, hlezenní, loketní, ruky a nohy) představuje změnu kvality kloubní chrupavky, což vede k jejímu postupnému opotřebení až zničení. Chrupavka se na zatížených místech postupně nevratně ztenčuje a stává se více zranitelnější. Pacienti pociťují bolestivý a omezený pohyb kloubu. Artróza se rozvíjí zhruba od 30. roku věku a záleží na dvou faktorech: geneticky dané kvalitě chrupavky a způsobu zátěže kloubu během života. Čím více je trvale chrupavka zatěžována např. nevhodnými sportovními aktivitami, nadváhou, těžkou fyzickou prací, poruchami kloubní osy atd., tím dříve a rychleji dojde k jejímu opotřebení, zejména v případě vrozené dispozice nižší kvality chrupavky. Dosavadní „standartní“ všeobecně dostupné metody ošetření kloubní artrózy se opírají především o symptomatické tlumení bolesti, nitrokloubního zánětu s otokem kloubu, zlepšení kloubní kluznosti a nevedou zcela k zastavení a zlepšení degenerativního procesu. Pacienti s kloubní artrózou trpí intenzívní bolestí, ztuhlostí kloubu a v nejtěžších případech může dojít k úplnému opotřebení kloubní chrupavky i s odumřením kosti pod chrupavčitým povrchem s nutností operační umělé kloubní náhrady. Novinku v ošetření artrózy představuje buněčná terapie kloubní artrózy vlastními buňkami stromální vaskulární frakce s obsahem mezenchymálních kmenových buněk. Tyto buňky mají velký regenerativní a hojivý potenciál a současně stimulují stávající zárodečnou vrstvu poškozené kloubní chrupavky. Čím je stupeň artrózy nižší, tím je tato metoda účinnější v omezení a zpomalení degenerativních změn, v určité reparaci nitrokloubních struktur a návratu k plnohodnotnému životu. S pozdravem PharmDr. Aleš Novosád

Jiří 12.8.2015

Dobrý den, je mi 73 roků a mám problémy se spaním, obtížně usínám. Podstatné zlepšení u mě nastává při vcelku pravidelném užití poloviny tabletky Lexaurin 3 před spaním. Může mít takové užívání tohoto léku nějaké negativní účinky, např na funkci mozku a pod.? Zkoušel jsem různé čaje, chodit před spaním,ale nic nepomohlo. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, nežádoucí účinky léku Lexaurin se projevují právě přes centrální nervovou soustavu. Může se objevit zmatení, hluboký spánek, svalová slabost a zhoršené reflexy, amnézie, dechová nedostatečnost až dechová zástava a v závažných případech i kóma. Pokud by se některý nežádoucí účinek u Vás objevil, neprodleně kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. Tyto nežádoucí účinky se mohou objevit i v průběhu dlouhodobějšího užívání, i když byl přípravek v počátku léčby dobře snášen. Vedle procházek před spaním a čajů na spaní mě ještě napadá vyzkoušet přípravky přírodního charakteru v tabletách. Obsahují unikátní kombinaci přírodních látek, které napomáhají s usínáním, pomáhají zlepšit kvalitu spánku a přispívají k celkové relaxaci organismu a při stresu a napětí. Jedná se o přípravky Hypnox forte, Persen Forte a ostatní. Řada pacientů na tyto tabletové preparáty reagují lépe než na čaje. S pozdravem PhardmDr. Aleš Novosád

Vložte svůj dotaz

Vložený příspěvek se zobrazí až po doplnění odpovědi našimi poradci.