Poradna

Každý potřebuje někdy v životě poradit. Zdraví a léky jsou velmi frekventovaným tématem, v běžných i internetových diskuzích. Naše poradna je jako jediná garantovaná Českou lékárnickou komorou. Můžete se v ní zeptat na všechno z oblasti léčiv, zdravotních obtíží i prevence. Skutečných lékárníků. Rádi Vám jako zdravotníci, kteří jsou s Vámi v blízkém kontaktu, odpovíme. Nezapomeňte do formuláře správně vyplnit mailovou adresu, v případě nejasností, ale i s finální odpovědí Vás budeme jejím prostřednictvím kontaktovat.

Položit dotaz

Mirka 8.3.2016

Dobrý večer, který volně prodejný lék byste doporučili na bolest hlavy při onemocnění ulcerozní kolitidou - totální tvar? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, z léčivých přípravků dostupných bez lékařského předpisu volte s obsahem paracetamolu (http://www.lekarnickekapky.cz/leky/spravne-po-uzivani-leku/paracetamol-leci-bolest-ne-zanet.html). Naopak byste se měl(a) vyvarovat všech léčivých přípravků s obsahem nesteroidních antiflogistik - protizánětlivých léků, jako například ibuprofen, diclofenak nebo acetylsalicylová kyselina (aspirin). Tato skupina léčivých látek by mohla zhoršit příznaky onemocnění. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Renata 3.3.2016

U Vás odpovídají skuteční lékárnici. Znamená to , že v jiných lékárenských poradnách neodpovídají lékáníci ?

Odpověď

Dobrý den. Česká lékárnická komora je provozovatel webu www.lekarnickekapky.cz a garantuje zodpovězení dotazu skutečným lékárníkem. Personální zajištění poraden na jiných webových stránkách vám pravděpodobně lépe zodpoví v tamních poradnách, nám je nepřísluší hodnotit. S pozdravem PharmDr. Aleš Novosád.

Liba 16.2.2016

Dobrý den, lékař mi předepsal na vysoký tlak Lisinopril Ratiopharm 10mg(užívám už ho již několik let), ale v lékárně manželovi řekli, že lék je nedostupný a proto mu dají jiný stejného složení, s tím jsem nesouhlasila a požadovala lék který jsem měla předepsaný s tím, že si na něj počkám, že ještě léky mám. Druhý den volali manželovi, aby lék si vyzvedl, avšak mu vnutili Dapril 10, který mi přinesl domů. Dapril jsem měla kdysi na zkoušku, strašně mne nadavoval a kašlala jsem po něm. Nejsem mobilní, jsem po TEP kyčle, nemohla jsem osobně do lékárny. Chtěla bych vědět, zda je opravdu Lisinopril10 nedostupný a popřípadě čím ho nahradit? Mohou s mým nesouhlasem dát jiný lék?Poslední dobou mi tato lékárna nepřipadne solidní, již několikrát poslední dobou u nich léky na objednání v určenou dobu neměli. Děkuji za odpověď. Liba

Odpověď

Vážená paní, přípravek Lisinopril Ratiopharm není v současné době dostupný u žádného dodavatele. Je ovšem možné, že v některé lékárně mohou být ještě nějaké skladové zásoby. Informace o obnovení dodávek výrobce neposkytl, proto nelze termín dostupnosti odhadnout. Bez svolení pacienta není možné záměnu léčivého přípravku provést. To ovšem neplatí pokud předepsaný přípravek není dostupný. Pokud jste v minulosti měla s náhradním přípravkem špatnou zkušenost, na trhu existují ještě dva alternativní možnosti náhrady se stejnou účinnou látkou. Jedná se, kromě Vámi uvedených, o přípravky Diroton a Lisipril. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Milka 14.2.2016

Dobrý den,dozvěděla jsem se,že Grepruitové kapky snižují účinnost antikoncepce.Nikde jsem se to v letáku nedočetla.Je na tom něco pravdy?Je to pro mě důležité vědět.Děkuji.Zdraví Milka

Odpověď

Dobrý den, obecně platí, že šťáva citrusových plodů snižuje účinnost některých léků. Je to způsobeno ovlivněním aktivity jaterních enzymů, které se podílejí na odbourávání účinných látek. Tento vliv byl pozorován u všech citrusů a stoupá s velikostí plodu. Významnější vliv má tedy šťáva z grapefruitu a pomela. Mezi látky, které se odbourávají v játrech, patří také hormony obsažené v antikoncepci. Je nutné ovšem poznamenat, že zřetelné ovlivnění jaterních enzymů způsobuje až velké množství citrusové šťávy, zhruba 1 - 2 litry denně. Běžná konzumace citrusů sice může nepatrně ovlivnit rychlost odbourávání, ale antikoncepční účinek zůstane zachován. Mnohem závažnější jsou pak ovlivnění způsobené jinými léčivými přípravky, například antibiotiky. V takovém případě se neváhejte zeptat ve své lékárně. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

dagmar 12.2.2016

dobrý den,může užívání třezalky /v tabletách/ ovlivnit účinnost léků - v mém případě léků ke snížení tvotrby žaludeč.štáv-lanzul,děkuji za odpověd

Odpověď

Dobrý den, Třezalka tečkovaná obecně ovlivňuje velmi široké spektrum léčiv. Působí jako induktor jaterních enzymů. To znamená, že zrychluje činnost jater. Konkrétně u omeprazolu, lansaprazolu a dalších inhibitorů protonové pumpy zrychluje jejich odbourávání, tím snižuje jejich účinek. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Adriana 23.1.2016

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak na kvasinky v ústech (konkrétně na jazyku)? Pomůže třeba ústní voda nebo spíše ničí ty "hodné" bakterie? Už jsem zkoušela různé obecné rady, jak na kvasinky, ale přesto mě delší dobu trápí. Chtěla bych to vyřešit bez návštěvy lékaře. Popřípadě pokud by to nešlo, je lepší zvolit zubaře či ORL lékaře? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, pokud máte potíže s kvasinkovou infekcí delší dobu pravděpodobně se návštěvě lékaře nevyhnete. Účinnou léčbou jsou v tomto případě antimykotika, která vám může předepsat i praktický lékař, případně ORL specialista. Dlouhodobé osídlení ústní dutiny kvasinkami může znamenat sníženou funkci imunity. Ve vaší lékárně Vám zcela jistě doporučí nějaké přípravky na její posílení. Také doporučuji zvážit změnu jídelníčku, vhodným dietním opatřením je snížení příjmu cukrů, včetně sladkých nápojů a čokolády a také pečiva z bílé mouky. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček

Petra 7.1.2016

Dobrý den, opakovaně mi praskají ústní koutky, někdy oba, někdy jen jeden. Používala jsem B - komplex, fungicidin, lipobázy, panthenol a kosmín. Nic mi nepomáhá a praskání se mi opakovaně vrací. Byli by jste mi schopni poradit? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, praskající koutky mohou být způsobeny nedostatkem vitamínu skupiny B. Pokud jejich doplňování nevede k trvalejšímu účinku může opakované praskání ústních koutků signalizovat závažnější poruchu imunitní odpovědi. Doporučuji doplnit minerál Zinek, ideálně v kombinaci s jinými minerálními látkami (selen) a komplexem antioxidačních vitamínů (ACE). Teoreticky by rozvoji ideální imunity napomoci osídlení vhodnou laktoflorou - užívání laktobacilů. Zároveň doporučuji vyvarovat se dalšího používání fungicidinu a dalších mastí s obsahem antibiotik, které dlouhodobě snižují výkon vlastní imunitní odpovědi. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Veronika 28.12.2015

Dobrý den, byl mi předepsán Kapidin 10 mg, asi po měsíci užívání mi otekla oční víčka, trvá to již druhý měsíc. Vyzkoušela jsem léky na alergii, mastičku s kortikoidy na oční víčka, ale nic nepomáhá. Chtěla bych se zeptat, zda je možné, že otok způsobuje právě lék Kapidin. Děkuji za odpověď. Veronika

Odpověď

Dobrý den. Přestože není u tohoto přípravku zmíněný nežádoucí účinek výslovně uveden a běžně se s ním nesetkáváme, nelze ho ani zcela vyloučit. Existuje také možnost alergické reakce na některou ze složek Vašeho léku. Proto Vám jednoznačně doporučujeme konzultaci u předepisujícího lékaře s nímž můžete případně vyřešit i záměnu za jiný lék. S pozdravem Mgr. Aleš Krebs, PhD.

Tereza 9.12.2015

dobrý den,dnes mi v lékarně doporučili připravek omeprazolteva pharma na pálení žáhy.Jsm v33 týdnu těhotenství.Na příbalovem letáku ale není přimo souhlas s užíváním v těhotensvtí.Jeto nebezpecne? děkujiza odpověd

Odpověď

Dobrý den, S použitím omeprazolu u těhotných žen jsou pouze omezené zkušenosti. Ve dosavadních studiích nebyly zaznamenány žádné nežádoucí účinky na vlastní těhotenství nebo na celkový nárůst rizika. Byla zaznamenána zvýšená pohyblivost plodu. Krátkodobé použití omeprazolu podle dostupných údajů nepředstavuje významné riziko pro matku ani plod. Pro dlouhodobější řešení pálení žáhy bych preferoval přípravky na bázi antacid - Maalox, Anacid, Talcid, Rennie. Pocit pálení žáhy lze výrazně omezit také častější konzumací malých porcí jídla. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Tomáš 6.12.2015

Dobrý den, které léky nesmějí být předepsány na opakovací recept? Děkuji, Tomáš.

Odpověď

Dobrý den, opakovaný výdej nelze použít pro léčivé přípravky obsahující návykové látky dle § 2 písm. a) zákona č.167/1998 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Toto omezení platí pro všechny léčivé přípravky s obsahem návykových látek bez ohledu na přílohu zákona, ve které je příslušná návyková látka uvedena. S pozdravem PharmDr. Stanislav Havlíček.

Vložte svůj dotaz

Vložený příspěvek se zobrazí až po doplnění odpovědi našimi poradci.