Postkoitální antikoncepce: Kdy a jak ji správně použít?

Postkoitální antikoncepce je druh hormonální antikoncepce, která je určena především jako „první pomoc" po nechráněném pohlavním styku nebo po selhání jiné antikoncepční metody (protržený kondom, zapomenutá tableta perorální antikoncepce a podobně).

postkoitální antikoncepce.jpg

Postkoitální antikoncepce (nouzová antikoncepce) není vhodná k opakovanému a častému užívání. Pokud jste sexuálně aktivní, je dobré vědět, že mnohem větší jistotu před neplánovaným těhotenstvím poskytují oproti postkoitální antikoncepci metody antikoncepce užívané před a během sexu.

Běžné metody antikoncepce mají výrazně méně nepříznivých účinků na vaše tělo, prezervativ navíc chrání před přenosem pohlavních chorob, perorální antikoncepce upravuje nepravidelnosti menstruačního cyklu, zatímco po vysokých dávkách hormonů v pilulkách postkoitální antikoncepce často dochází k jeho narušení.

Postkoitální antikoncepce (nebo také „pilulka po") nepřeruší již probíhající těhotenství, ale zabraňuje otěhotnění, proto je nutné užít daný přípravek co nejdříve po nechráněném pohlavním styku (do 72 hod nebo 120 hodin dle typu postkoitální antikoncepce). Postkoitální antikoncepce také nechrání před pohlavně přenosnými chorobami.

Mohlo by vás zajímat: Změna způsobu výdeje postkoitální antikoncepce v lékárnách

postkoitální antikoncepcePostkoitální antikoncepce - pilulky dostupné v České republice

Na trhu v ČR jsou k 2. 12. 2015 registrované a dostupné v lékárnách léčivé přípravky Postinor-2, Escapelle, EllaOne a Nulsora. Tyto hormonální přípravky jsou u nás nyní dostupné i bez lékařského předpisu.

EllaOne Escapelle Postinor-2 Nulsora
Kolik tablet se užívá 1 1 2 1
Do kdy lze lék užít do 120 hod. do 72 hod. do 72 hod. do 72 hod.
Účinná látka ulipristal acetát levonorgestrel levonorgestrel levonorgestrel
Kdo může lék užít Ženy v plodném věku.
Jak často lze lék užít Ne častěji než 1x během menstruačního cyklu.

Interakce postkoitální antikoncepce s hormonální antikoncepcí

Po užití postkoitální antikoncepce je možné dále pokračovat v užívání vaší hormonální antikoncepce tak, jak jste dosud byla zvyklá. Je však nutné chránit se před otěhotněním bariérovou metodou (např. kondom) až do začátku dalšího menstruačního cyklu.

Kdy postkoitální antikoncepci nemůžete použít

  • pokud máte vážné onemocnění jater, těžké astma, nevysvětlitelné záchvaty migrén
  • pokud máte alergii na levonorgestrel / ulipristal-acetát
  • pokud od předpokládaného početí uplynulo více než 120 hodin nebo máte podezření, že jste těhotná (např. menstruace zpožděná o více než 5 dní, v nezvyklé síle, ...)

Důležitá upozornění ohledně postkoitální antikoncepce

  • přípravky Postinor-2, Escapelle, EllaOne a Nulsora se nesmí užívat zároveň
  • spolehlivost postkoitální antikoncepce klesá s prodlužujícím se intervalem od pohlavního styku

Účinek těchto hormonů může být ovlivněn některými jinými léčivy, pro jistotu se proto poraďte s vašim lékárníkem, zda je pro vás užití postkoitální antikoncepce vhodné.

Mgr. Magdaléna Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek