Péče o ruce je důležitá hlavně v zimě

Ruce jsou velmi namáhanou částí těla. Navíc je všichni vidí a jsou tedy i naší vizitkou. Příčinou suchosti může být ekzém, alergická reakce pokožky, infekce, lupénka (psoriáza). Suchost a zhoršený stav pokožky může být způsoben i užíváním některých léků, častým jevem je i v období klimakteria. Nejčastějšími příčinami vysušené pokožky však bývá časté mytí rukou, nadměrné používání nekvalitních mýdel a kontakt kůže s čisticími prostředky. Jak tomu zamezit?

péče o ruce

Vyhýbejte se častému mytí rukou mýdlem

Mýdlo narušuje ochrannou lipidovou vrstvu kůže a tím dochází k suchosti až jejímu praskání. Pokud vaše ruce musí přicházet často do kontaktu s mýdly nebo jinými kosmetickými/čisticími prostředky (např. v zaměstnání), nejlepší ochranou jsou gumové rukavice.

Promazávejte pravidelně ruce krémem

péče o ruceJaký krém zvolit? Krémy jsou buď emulze vody v oleji nebo oleje ve vodě. Emulze voda v oleji je sice mastnější, ale stabilnější a nevyžaduje větší množství konzervantů nebo je vůbec nemusí mít (Modrá Indulona). Oproti tomu emulze olej ve vodě je lehčí, lépe roztíratelná i vstřebatelná, avšak méně stabilní a použití konzervantů vyžaduje. Výrobci ale bohužel informaci o typu emulze na výrobcích neuvádí a tak nezbývá než vybírat podle jednotlivých složek na obalu.

Mohlo by vás zajímat: Prevence rýmy a nachlazení

Citliví jedinci budou pro péči o ruce volit krémy bez parfémů a konzervantů. Z konzervantů se nejčastěji jedná o parabeny (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben). Krémy by měly být bez alkoholu (etanol, ethylalkohol, metanol, isopropylalkohol, benzylalkohol a SD alkohol). Alkohol vysušuje pokožku a útočí na kožní bariéru. Platí, že čím dále je látka v seznamu ingrediencí, tím méně jí produkt obsahuje.

Krémy na ruce mohou být dále obohaceny o některou z následujicích zvlhčujících, zvláčňujicích nebo regeneračních složek:

  • kakaové máslo
  • bambucké (karité) máslo
  • včelí vosk
  • glycerin
  • kyselina hyaluronová
  • vitamin E
  • panthenol
  • mandlový olej

Na popraskané, vysušené a unavené ruce jsou velmi účinné speciální zábaly. Ruce namažte krémem, zabalte je do igelitových rukavic a přes ně navlékněte ještě bavlněné rukavice. Po 20 – 30 minutách rukavice sejměte a omyjte si ruce. Zábaly na ruce aplikujte asi jednou za týden.

V chladném a větrném počasí si před odchodem ven namažte ruce ochranným krémem (např. s panthenolem) a po vstřebání nasaďte rukavice.

Hydratovat nestačí ale jen zvenku. Důležitá je i hydratace zevnitř. Dodržujte pitný režim a i v zimě vypijte alespoň 1,5 l tekutin denně. Špatný stav kůže může být způsoben i nedostatkem některého z vitamínů. Může jít o některý ze skupiny B vitamínů, dále vitamín E, vitamín D, železo nebo vápník.

PharmDr. Nora Tůmová

Lékárna Mendlovo náměstí, Brno

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek