Užíváte léky na ředění krve? Víte, co užívat proti bolesti a horečce?

V období chřipek a nachlazení vzrůstá spotřeba léků na bolest a horečku. Užívání těchto léků je rizikovější pro pacienty, kteří užívají tzv. léky na ředění krve. Jaké léky si lze pod daným pojmem představit?

krevní sraženina.jpg

Často ordinovaným lékem je warfarin. Krevní srážlivost může být ovlivňována také kyselinou acetylsalicylovou, klopidogrelem, prasugrelem, ticagrelolem, apixabanem, indobufenem, dabigatranem, ticlopidinem, rivaroxabanem nebo kombinací kyselina acetylsalicylová/dipyridamol.

Nejste si jisti ohledně dávkování léků s paracetamolem? Nebo podáváte léky s paracetamolem dětem?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

Při užívání výše uvedených léků nejsou vhodnou alternativou k tlumení bolesti a horečky léky ze skupiny nesteroidních antiflogistik (účinná látka ibuprofen, naproxen, kyselina acetylsalicylová, dexketoprofen, diclofenac). Důvodem je riziko zvýšení krvácivosti. To se projevuje častější tvorbou modřin, obtížně zastavitelným krvácením z nosu nebo přítomností krve v moči nebo ve stolici (v některých případech vypadá jako černá).

Pokud patříte mezi pacienty, kteří užívají léky na „ředění krve" a nemáte závažné jaterní onemocnění (např. zánět jater), jsou pro vás vhodnou alternativou na potlačení bolesti a horečky léky s účinnou látkou paracetamol. Samozřejmostí při jeho užívání je respektování doporučeného dávkování, dodržování intervalů podání a omezení daných v příbalové informaci léku (např. zákaz konzumace alkoholu po celou dobu užívání paracetamolu).

V případě, že si nejste jisti, že zrovna vy užíváte léčivo na ovlivnění krevní srážlivosti a zda neinteraguje s léky na bolest a horečku, poraďte se ve vaší lékárně.

Mgr. Markéta Obrovská

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr