Cestovatelská kinetóza

Kinetóza neboli cestovatelská nevolnost, dříve známá jako mořská nemoc, je soubor nepříjemných příznaků, které mohou citlivým osobám znepříjemnit cestování dopravními prostředky (auto, autobus, loď, letadlo) nebo jiné volnočasové aktivity (jízda na koni, na lyžích nebo na kolotoči, houpání na houpačce či skákání na trampolíně, potápění a další). Proč kinetóza postihuje jen někoho? Lze nad nepříjemnou nevolností vyzrát? Případně jak se na ni před cestováním připravit?

kinetóza-bolest-hlavy.jpg

Příčina kinetóz

Kinetózu vyvolávají nízkofrekvenční vibrace, tedy kývání tělem. Velmi často v případě, pokud je kývání tělem současně dvěma různými směry – horizontálně a vertikálně.

Každý organismus má několik různých čidel (rovnovážné a zrakové ústrojí, proprioreceptory v končetinách a v žaludku), které vysílají do mozkové kůry vnímané informace. Jsou-li tyto podněty ve vzájemném rozporu, nedochází v mozkové kůře ke shodě informací a začíná podráždění a rozvoj nevolnosti. Charakter podráždění může být ovlivněn ať už k lepšímu, nebo k horšímu, mnoha faktory – např. věkem, duševním stavem, bolestí, stresem ba dokonce zkušeností s danou situací.

Kinetóza postihuje v průměru 5 % cestovatelů, nejčastěji děti od 2 do 12 let a ženy, především během menstruace nebo těhotenství. Citlivější k rozvoji kinetózy jsou osoby trpící migrénami.

TIP: Jaké léky přibalit do cestovní lékárničky?

kinetóza-zvracení.jpgPříznaky a projevy kinetózy

Ač je kinetóza a její projevy značně individuální, mnoho rysů má společných. Prvním signálem může být porucha rovnováhy a bolest hlavy, jejichž příčinou je podráždění mozkových center. Následuje nauzea, tedy nevolnost s nutkáním na zvracení a zvracení. S tím může souviset nadměrné slinění, bledost, studený pot, časté zívání a ospalost. Někteří pacienti trpí závratěmi. Tepová i dechová frekvence může být zrychlená. Kinetóza se může projevovat i nadměrnou přecitlivělostí na pachy a zvuky.

U malých dětí, které své pocity špatně popisují slovy, se může objevit rozmrzelost, plačtivost, studený pot, zívání, odmítání oblíbených pochutin a zvracení.

Léčba kinetózy

Kinetózu v zásadě nelze léčit, ale lze několika způsoby zmírnit její nepříjemné projevy.

Preventivní opatření a jejich dodržování může pomoci snížit riziko vzniku kinetózy:

 • V dopravním prostředku sedět po směru jízdy a dívat se dopředu.
 • Při cestování je vhodné se usadit do nejméně pohybujících se částí dopravního prostředku (v autě, autobuse nebo v letadle jsou výhodnější místa vepředu, při cestování lodí naopak střední sektor, optimálně v úrovni hladiny).
 • Při jízdě sledovat horizont či jiný vzdálený nepohyblivý předmět, nebo mít oči zavřené.
 • Minimalizovat pohyby hlavy např. tím, že využijete hlavovou opěrku, udělejte si pohodlí.
 • Před jízdou zajistit lehkou náplň žaludku, necestovat hladový ani přejedený.
 • Při jízdě není vhodné kouřit, jíst, pít alkohol nebo si číst, dívat se na video.
 • Zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu (otevřít okénko, nastavit ventilátor).
 • U dětí se vyvarujte otázek typu „Nebolí tě bříško?" nebo „Není ti špatně?". Raději se snažte pozornost dítěte od nepříjemných pocitů odvrátit jeho zaujetím – např. vyprávěním pohádky, slovní hry, zpíváním písniček.
 • U dětí může být výhodné plánovat cestování na večer nebo přes noc, kdy je pozornost snížená nebo když dítě spí.
 • Pokud již došlo k rozvoji nevolnosti, je-li to ve vašich možnostech, zastavte a udělejte si čas na krátkou procházku. Příznaky obvykle snadno vymizí, pokud dojde k útlumu stimulace (např. zastavení auta). Přestávky dělejte pravidelně, ideálně co 2 hodiny.

Před rozvojem kinetózy mohou pomoci léčiva dostupná bez lékařského předpisu a doplňky stravy. Podávají se 15 – 60 minut před cestováním a obvykle platí, čím dříve je lék před nástupem nevolnosti podán, tím rychlejší efekt přináší bez nutnosti navyšování dávky. V lékárně se vždy poraďte, který z uvedených přípravků je pro vaše potřeby nejvhodnější a v jakých dávkách a časových intervalech jej užívat.

Nejznámějším a nejužívanějším lékem proti kinetóze je Kinedryl®. Jedná se o tablety obsahující 25 mg moxastinu a 30 mg kofeinu. Obvykle se užívá 1 tableta 30 - 60 minut před cestou, při delším cestování pak každé 2 až 3 hodiny ½ až 1 tableta. Nejvýše 4 tablety za den. Kinedryl mohou užít i děti, od 2 do 6 let je doporučená jednotlivá dávka ¼ tablety a pro děti starší 6 let dávka ½ tablety. Lék není určen pro těhotné a kojící ženy. Kinedryl může navozovat pocit únavy a ospalost – není určen pro řidiče a je nevhodné jej kombinovat s ostatními tlumivými léčivy (např. léky na spaní) nebo alkoholem.

Žvýkačky proti cestovní nevolnosti Travel-Gum® 20 mg obsahují účinnou látku dimenhydrinát, ze skupiny antihistaminik. Přípravek je určen pro dospělé a mladistvé od 15 let, nesmí se podávat těhotným a kojícím ženám. V případě potřeby se žvýká jedna perorální guma po dobu 10 minut, optimálně 20 až 30 minut před začátkem cestování. V momentě prvních příznaků nastupující nevolnosti může být okamžitě podána další dávka. Dospělí mohou užít maximálně 6 dávek za den. Žvýkačky se nepolykají, ale vyplivují. Díky svým nežádoucím účinkům není přípravek vhodný pro řidiče.

Prokázané účinky proti nevolnosti a zvracení má zázvor. Práškový oddenek zázvoru je obsažen v přípravcích Ginger® kapsle, Megafyt Avioplant® kapsle. Oba přípravky jsou určeny pro dospělé a děti od 6 let. Nezpůsobují ospalost, a jsou tedy vhodné i pro řidiče. Pro těhotné a kojící ženy je lepší přípravek užít po poradě s lékařem nebo lékárníkem. Autíčka pro pohodlné cestování® jsou žvýkací tablety, které obsahují závorovou silici. Jsou vhodné pro děti od 3 let.

Homeopatický přípravek Cocculine® představuje jednu z dalších možností pro zmírnění nevolnosti při cestování. Přípravek je vhodný pro děti, dospělé i těhotné a kojící ženy. Tablety se nechají volně rozpustit v ústech. Přípravek se může užívat preventivně, a to i den před cestou.

Navštivte před odjezdem na dovolenou vaši lékárnu a lékárník vám pomůže vybrat nejoptimálnější řešení pro vaše obtíže. Krom toho si zde můžete vybavit i cestovní lékárničku.

Šťastnou cestu!

PharmDr. Klára Bechná

Lékárna Na středisku, Kopřivnice

Mohlo by vás zajímat:

Pozor na léky za volantem!

Jak správně uchovávat léky, když cestujete?

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

 • 224 919 293
 • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek