Nalačno neznamená těsně před jídlem

Nalačno doslovně znamená na prázdný žaludek, jinak řečeno po delší době bez jídla a pití. S tímto výrazem se setkáváte v lékárně v souvislosti s užíváním léků nebo u lékaře zejména před odběrem krve. Zatímco v případě ranního odběru je význam slova jednoznačný, užívání léků dvakrát denně nalačno se může zdát mírně komplikovanější. Tento rozdíl mezi významem je daný odlišnými podmínkami v daných situacích, a to hlavně časovým intervalem mezi jídly.

Pokud jste pozváni na odběr krve k lékaři, pak výraz „ráno nalačno“ znamená ráno před snídaní. Doba bez jídla a pití se v tomto případě pohybuje přibližně v rozmezí 6-12 hodin a ihned po odběru je možné se nasnídat. Naproti tomu při užívání léků nalačno je doba mezi jídly kratší. Nalačno tedy neznamená těsně před jídlem, ale minimálně půl hodiny před jídlem a současně alespoň dvě hodiny po jídle. Interval mezi jídly je daný fyziologickým časem vyprázdnění žaludku a dobou rozpadu lékové formy nebo vstřebání léčiva.

Většina léčivých přípravků se v žaludku rozloží přibližně za 30 minut. Následně dochází k jejich vstřebávání, které strava už neovlivní. Naopak časový interval natrávení potravy a vyprázdnění žaludku do tenkého střeva trvá asi dvě hodiny (dle povahy jídla - tučná a masitá jídla se "natravují" déle). Proto je po dvou hodinách od jídla možné lék užít bez jakéhokoliv ovlivnění rozpadu nebo vstřebání tablety.

Přečtěte si také: Zrádnost lékových interakcí: Nepodceňujte příbalový leták

Nalačno se užívají hlavně léky, u kterých potrava snižuje jejich vstřebávání nebo snižuje jejich účinek. Patří sem například léky na štítnou žlázu, železo, některá antibiotika, enzymy s "celotělovým" účinkem, ale i některé léky na bolest atd. S jídlem nebo po jídle se užívají léky, které pacient hůře snáší či léky obsahující trávicí enzymy.

Ptejte se na své léky. S jejich užíváním Vám ochotně poradí Váš lékárník.

Mgr. Zuzana Žabková