Rybí olej je důležitý zdroj vitamínů pro děti i dospělé. Lze ho čerpat z ryb či doplňků stravy

Když se řekne rybí olej, většina z nás si představí charakteristickou vůni a ne příliš populární chuť. Tato negativní nálepka však vůbec nekoresponduje s hodnotnými vitamíny, minerály a tělu prospěšnými oleji, které jsou v rybím oleji obsaženy.

Losos

Rybí olej (Jecoris aselli oleum) je získáván z čerstvých jater treskovitých mořských ryb. Je málo viskózní, čirý, světle žlutý až žlutý, na vzduchu a světle potom houstne a tmavne. Vyznačuje se poměrně vysokým množstvím vitamínu A a D. Rybí olej obsahuje kromě vitamínů také omega 3 nenasycené mastné kyseliny (kyselinu eikosapentaenovou – EPA a kyselinu dokosahexaenovou – DHA). Je zdrojem minerálu jódu.

Mohlo by vás zajímat: Vápník a vitamin D v prevenci osteoporózy

Čím jsou prospěšné vitamíny, EPA a DHA obsažené v rybím oleji?

Vitamín A (retinol) je nezbytný pro tvorbu očního barviva, umožňujícího barevné vidění. Při poranění nebo chronických onemocněních pokožky se používá k rychlejšímu hojení porušené kůže (má tzv. epitelizační účinek). Samotný rybí olej je pro obsah vitamínu A součástí spousty kosmetických přípravků určených k léčbě a prevenci opruzenin, bércových vředů i mírných proleženin, případně popálenin.

Vitamín D v těle ovlivňuje ukládání a uvolňování vápníku do kostí a z kostí. Společně s vápníkem je prevencí křivice (rachitidy) u dětí a řídnutí kostí (osteomalacie a osteoporózy) u dospělých. Lidský organismus si umí vitamín D sám vytvořit při dostatku slunečního záření. Pokud však vitamínu D nemá tělo dostatek, lze jej doplnit právě rybím olejem. Perorálně podávaný rybí olej může ve vyšších dávkách (nad 3 gramy za den) působit mírné trávící obtíže – bolesti břicha, nevolnost. Výskyt těchto nežádoucích účinků je však poměrně nízký – okolo 4 %.

Kombinace omega 3 nenasycených mastných kyselin EPA a DHA má příznivý vliv na srdce i cévy. Působí proti ukládání „cholesterolu" do cév, pozitivně ovlivňuje viskozitu krve, snižuje krevní tlak a význam má i působení protizánětlivé.

Dostatečné množství EPA a DHA je nezbytné také při vývoji nervové soustavy dítěte. Dětský organismus není schopen v dostatečné míře EPA a DHA vytvořit a je odkázaný na příjem omega 3 nenasycených mastných kyselin v potravě. Dostatek EPA a DHA má vliv nejen na správný růst a vývoj mozku dítěte, rozvoj mentálních funkcí, soustředění, paměti a procesu učení, ale i na psychickou vyrovnanost a případné příznaky související s hyperaktivitou.

Jak co nejpřirozeněji dostat rybí olej do těla?

Nejpřirozenější formou příjmu rybího oleje je konzumace treskovitých ryb. Lékařská doporučení uvádějí, že ideální je konzumace dvou porcí ryb týdně. V jedné porci by při tom mělo být 200 – 500 mg EPA + DHA.

Vhodné ryby:

  • losos
  • makrela
  • pstruh

Typickou chuť rybího masa však nemusí snést každý. Pokud patříte mezi ty, kdo lososa, makrelu nebo pstruha dvakrát týdně nesníte, lze dostat do těla rybí olej ve formě kapslí. Zařadit je můžeme nikoliv mezi léčivé přípravky, ale mezi tzv. doplňky stravy.

Ať už se rozhodnete pro podávání rybího tuku (oleje) v jakékoliv formě, třeba i na lžíci, na vaše tělo to bude mít jednoznačně pozitivní vliv.

Mgr. Markéta Obrovská

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 pracovních dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek