Proč a jak se zbavit mateřských znamének

Kůže nás chrání, známe ji a víme, kde a jaká máme svá mateřská znaménka. V ideálním případě nám mateřská znaménka prohlédl kožní lékař, my si svoji kůži a hlavně svá mateřská znaménka pravidelně kontrolujeme. V některých případech se mateřská znaménka mohou stát zdrojem nádorového bujení, tzv. melanomu.

Vzniká melanom jen z mateřských znamének?

Ne. Na základě mateřského znaménka vzniká 30 až 50 % melanomů.

Kde se melanom nachází nejčastěji?

Většina melanomů je pozorována u dospělých, u žen jsou postiženy častěji končetiny, u mužů oblast hlavy a trupu.

Jaké jsou možnosti pro vznik melanomu?

První možností je situace, kdy se na původně zdravé kůži začne tvořit odlišně barevná skvrna, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce.

Druhou možností je, když máte podezření, že některé mateřské znaménko se nějak mění, což se může projevovat tím, že se zvětšuje do plochy, mění barvu, vyvyšuje se nad úroveň kůže nebo dokonce krvácí či svědí (viz dále uvedené pravidlo ABCDE).

Pokud některý z podezřelých kožních útvarů nebo mateřských znamének objevíte na svém těle, běžte co nejdříve ke kožnímu lékaři (doporučení od praktického ani jiného lékaře není potřebné).

Včasné odhalení a kvalitně provedené chirurgické odstranění melanomu erudovaným kožním lékařem je rozhodující pro záchranu života.

Jak se pozná melanom?

Existuje tzv. ABCDE pravidlo, které představuje pět kroků k posouzení podezřelého kožního útvaru.

A: asymetrie: zdravé mateřské znaménko má symetrický tvar jako např. ovál či kruh, asymetrický tvar by měl být považován za „podezřelý“.

Kožní lékaři symetrii znaménka hodnotí podle obou os.


Foto: Vlašín


Foto: melanom.cz

B: hranice a ohraničení (border): zdravé mateřské znaménko je ohraničeno ostrou a pravidelnou hranicí. Nepravidelný, zubatý okraj, neostré, rozpité ohraničení nebo nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat pozornost.

Kožní lékaři ohraničení rozdělují na 8 segmentů a v každém zvlášť posuzují projev hranice a ohraničení


Foto: Vlašín


Foto: melanom.cz

C: barva (color): na zdravém mateřském znaménku je vidět pravidelné rozložení barvy (pořádek). Směs barev (nepořádek) ve znaménku (může být přítomná barva bílá, červená, světle hnědá, tmavě hnědá, modrošedá, černá) nebo nepravidelná skvrnitá pigmentace s různými odstíny nebývá příznivým znamením.


Foto: Vlašín


Foto: melanom.cz

D: průměr (diametr): znaménko, jehož průměr je větší než 5 mm by měl vidět kožní lékař


Foto: melnom.cz

E: vyvýšení (elevation): Pokud má člověk mateřské znaménko již řadu let nad úrovní kůže a nijak se nemění, pravděpodobně je všechno v pořádku. Je však nezbytné zpozornět a jít za kožním lékařem, pokud jakékoliv mateřské znaménko začne růst do výšky.


Foto: melanom.cz

Pokud některé z písmen pravidla ABCDE ukazuje u kteréhokoliv mateřského znaménka rizikový jev, běžte co nejdříve za kožním lékařem. Pravděpodobnost, že se jedná o rizikový útvar, roste s počtem podezřelých písmen u jednoho znaménka.

Co mám dělat, když objevím „podezřelý“ kožní útvar na kůži?

Správná volba je sebrat odvahu, najit si čas a jít okamžitě za kožním lékařem.

Není rozumné čekat, protože v čase se prognóza pouze zhoršuje. Také, dokud není uděláno mikroskopické vyšetření, nemusí se o zhoubný melanom vůbec jednat, a proč mít strach předčasně.

Každoročně se ve velkých městech konávají bezplatná vyšetření kožních znamének v rámci akce „Stan proti melanomu“. V květnu 2018 akce proběhnou v Praze, v Brně a v Ostravě (více a aktuální informace naleznete na webových stránkách www.melanom.cz).

Jak se má podezřelý kožní útvar odstranit?

NEJBEZPEČNĚJŠÍ ODSTRANĚNÍ mateřských znamének je jejich úplné vyříznutí skalpelem (totální excize) během kožního chirurgického zákroku.

Odstranění má provést pouze erudovaný kožní lékař.

Následně je odstraněná tkáň prohlédnuta pod mikroskopem a je zjištěno, zda neobsahuje buňky nádoru (histologické vyšetření).

NIKDY SE mateřská znaménka nemají leptat různými chemikáliemi, mrazit tekutým dusíkem nebo odpařovat laserem či elektrickou jehlou, vypalovat, atd. Při takových způsobech odstranění mateřského znaménka se jeho tkáň většinou naprosto zničí. Nikdo potom není schopen udělat vyšetření odstraněného mateřského znaménka pod mikroskopem a zjistit, jestli obsahovalo nádorovou tkáň.

Jaké jsou rizikové faktory pro vznik melanomu?

  • Dědičnost (pokud měl melanom někdo z pokrevních příbuzných (rodiče, prarodiče, sourozenci, atd.).
  • V minulosti prodělaný melanom.
  • Vystavení slunci v prvních letech života (UVB složka slunečního záření).
  • Světlá kůže, která se snadno spálí (citlivá kůže kožního typu I, II).
  • Zvýšené vystavení kůže slunci (maligní melanom vzniká spíše u osob, které se v minulosti často na sluníčku spálily, třeba až do vzniku puchýřů, jiné kožní nádory se tvoří v souvislosti s chronickou expozicí UV záření).
  • Mechanické dráždění (optimální je odstranění mateřských znamének na místech, která jsou vystavena traumatizaci).
  • Podezřelé je, pokud po 35. roce věku vznikne nové mateřské znaménko.

Vzniká melanom pouze na kůži?

Ne. Melanom se může vyvinout také pod nehtem ruky nebo nohy.

Pokud máte tmavou skvrnu pod nehtem ruky či nohy a víte, že jste se zranili (úderem, úzké boty, apod.), jedná se nejspíše o modřinu, která je pod nehtem

Pokud si ale žádné zranění neuvědomujete, sledujte, jestli tmavá skvrnka s nehtem odrůstá nebo jestli zůstává na stejném místě.

Jestli si nejste jistí, zda skvrnka s nehtem odrůstá nebo zůstává na místě, udělejte si tam, kde skvrnka je, do nehtu vryp. Po měsíci se podívejte, zda je vryp stále tam, kde skvrnka (tedy odrůstá s nehtem). Pokud zjistíte, že je vryp výše než skvrnka (nehet odrůstá, ale skvrnka stojí na místě), zajděte za kožním lékařem.

Nehty rostou pomalu, proto s vyhodnocením počkejte aspoň měsíc. Rozhodně však neuděláte chybu, když za kožním lékařem půjdete ihned, ať nemáte celý měsíc každodenní pochybnosti.

Když podle pravidla ABCDE jsem si doma poznal melanom, je to jasně konečná diagnóza rakoviny.

Rozhodně není!

Pro konečnou diagnózu je zásadní mikroskopické vyšetření tkáně mateřského znaménka po té, co bylo znaménko šetrně vyříznuto skalpelem (histologické vyšetření).

Je pravda, že když si nechám mateřské znaménko vyříznout, tak se mi rozjede rakovina kůže?

To je babská povídačka! Melanom není houba a nemá výtrusy.

Při odstranění melanomu se zdravotní stav nezhorší!

Právě naopak: úplné a co nejčasnější odstranění melanomu (než stihne prorůst do hloubky kůže a vytvořit ložiska na jiných místech) zlepší prognózu nemoci.

Co mám dělat, když mám na těle spoustu mateřských znamének a nejsem si jistý, zda jsou všechna zdravá?

Správná volba je jít za kožním lékařem nebo zajít na akci Stan proti melanomu, pokud se odehrává v nejbližší době.

Kožní lékař provede inspekci a zjistí, zda jsou znaménka zdravá, popř. navrhne odstranit ta pro budoucnost riziková.

Je lepší počkat, až mateřské znaménko „uzraje“, až přestane růst, měnit barvy, apod.?

Rozhodně ne.

Z povrchu kůže melanom postupuje směrem do podkoží (viz obrázek: I. až V.).

Čekání zhoršuje prognózu nemoci, protože zhoubný melanom nejen prorůstá do hloubky, ale také vytváří ložiska rakovinových buněk na jiných místech.

Ideální je okamžité odstranění erudovaným kožním lékařem, protože není důvod na cokoliv čekat.


Foto: Vlašín
Obrázek: Prorůstání melanomu z kůže do podkoží (I. až IV)

Je pravda, že problematické je až takové znaménko, které svědí, krvácí nebo je kůže kolem něj červená a zanícená?

Bohužel není.

Takové mateřské znaménko je už většinou příznakem rozvoje zhoubného melanomu. Takové mateřské znaménko mělo být dávno odstraněno erudovaným kožním lékařem.

Počáteční příznaky přeměny klidného mateřského znaménka jsou popsány v ABCDE pravidlech, jak je uvedeno v odpovědi na otázku „Jak se pozná melanom?“.

Proč se zbavit (některých) mateřských znamének?

Protože se z nich mohou stát nebezpeční zabijáci, kteří ohrozí život svého nositele.

Jak se zbavit mateřských znamének?

Sami se mateřských znamének nezbavujeme.

Je potřeba navštívit erudovaného kožního lékaře, který zhodnotí možnou budoucí nebezpečnost jednotlivých mateřských znamének.

Následně pouze erudovaný kožní lékař provede chirurgické odstranění vytipovaných mateřských znamének.

Kazuistika:

Žena, 35 let.

Na tváři, v oblasti spánku se ji udělal nepravidelný větší kožní útvar složený z více barev, který nevystupuje nad povrch kůže.

Paní odešla na kontrolu ke kožnímu lékaři.

Nešlo o melanom, ale šlo o jeden druh bradavice. Po půl roce útvar sám zmizel.

Ukázky různých melanomů:


Foto: Vlašín

Bc. PharmDr. Ivana Minarčíková, Ph.D.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek