Jak se připravit na vyšetření tlustého střeva?

Kolonoskopické vyšetření umožňuje lékaři prohlédnout tlusté střevo pacienta - od nejspodnější části (konečníku) přes tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Díky tomu může lékař odhalit například zánět sliznice střeva, výrůstky, vředy a krvácení, malignity a jiné abnormality. Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před vyšetřením střevo řádně vyprázdněno.

Pro zajištění správného kolonoskopického vyšetření je je nutné dodržovat následující opatření:

14 dní před vyšetřením rakoviny tlustého střeva

Kontaktujte svého lékaře, pokud užíváte léky na ovlivnění krevní srážlivosti, zda není nutné je vysadit.

7 dní před vyšetřením rakoviny tlustého střeva

Kontaktujte svého lékaře, pokud užíváte léky obsahující železo na podporu krvetvorby, zda není nutné je vysadit.

3 dny před vyšetřením rakoviny tlustého střeva

Po dohodě s vaším lékařem nebo lékárníkem, vysaďte léky na léčbu průjmu.

Nejezte potraviny, které obsahují hodně vlákniny a semínek, např. ovoce, zeleninu, ořechy, neloupanou rýži, celozrnné pečivo a těstoviny, nepoužívejte v té době ani psyllium. Nejezte červenou řepu, mák ani kmín nebo potraviny, které nadýmají.

Doporučuje se přejít na kašovitou stravu: mléčné výrobky (mléčná rýže, jogurty, tvarohy, acidofilní mléka a kefíry), lze jíst do měkka uvařené těstoviny, bílé pečivo (rohlíky a housky bez semínek a zrníček), piškoty, polévky - vývary (lze nudle).

Pacientům s onemocněním diabetes mellitus se doporučuje pravidelné měření glykémie, popřípadě úprava dávek inzulínu, aby nedošlo k hypoglykémii.

Dodržujte pitný režim 2-3l vody denně.

1 den před vyšetřením rakoviny tlustého střeva

Celý den dodržovat hladovku. Od rána již konzumujte pouze tekutiny - lze slazené nápoje, džusy a ovocné sťávy bez dužiny. Ráno lze pojíst čistý vývar bez nudlí. Dostatek tekutin napomůže vyprázdnění střeva, není vhodné velké množství červeně, fialově nebo dohněda zbarvených nápojů, nevhodné je mléko, pivo nebo jiné alkoholické nápoje.

Přípravků, které slouží k vyprázdnění střeva před tímto vyšetřením, je celá řada a fungují na principu podrážení sliznice střeva velkým objemem tekutiny s obsahem solí nebo makrogolů. Tím dochází k nucení na stolici. Efekt vyprázdnění střeva podpoříte vyšším příjmem tekutin (lépe se snáší tekutiny vychlazené). Čím je střevo prázdnější, tím je vyšetření snadnější a lze co nejpřesněji stanovit diagnózu.
Ženy užívající hormonální antikoncepci by měli po dobu 7 dnů pro jistotu používat i jinou antikoncepční metodu (bariérová ochrana - kondom).

Pokud má mít kolonoskopie smysl, je důležité dodržovat pokyny lékaře a lékárníka, pokud by tomu tak nebylo, bylo by nutné z důvodu nedostatečné průchodnosti střeva celý proces opakovat.

Pokud si nejste jisti s užíváním ostatních léků, poraďte se s vaším lékařem nebo lékárníkem.

Mohlo by Vás zajímat: Příznaky a léčba rakoviny tlustého střeva

Mgr. Magdaléna Kalinayová

Ústavní lékárna IKEM

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek