Bradavice? Nikdy více!

Kdo zažil boj s bradavicemi, jistě dobře ví, že je to běh na dlouhou trať. Jedná se totiž o virové onemocnění, které se těžko léčí a snadno vrací. Uvádí se, že nejčastěji postihuje děti předškolního a školního věku. Ovšem ani u dospělých nejsou bradavice žádnou výjimkou. Jak bradavice poznáme? Jaké části těla mohou napadnout? Jak se přenášejí? Je lepší navštívit lékaře, nebo zvládneme léčbu sami? To všechno se dočtete právě v tomto článku.

Bradavice patří mezi onemocnění způsobené viry, které napadají pouze člověka a označují se jako papilomaviry (HPV – Human papillomavirus). Napadají většinou buňky pokožky nebo sliznice a způsobují pak jejich nadměrné množení, tzv. bujení, s charakteristickými projevy, které se liší podle typu napadené tkáně.

Inkubační doba, tedy doba od přenosu po první projevy, se může pohybovat od 1 do 6 měsíců. Bradavice se šíří tzv. vlhkou cestou (v prostředí společných sprch, v saunách, na bazénech a koupalištích, prostřednictvím společně používaných žínek nebo ručníků apod.) a pak samozřejmě také přímým kontaktem.

Nejčastěji postihují ruce a chodidla, mohou ale napadat kůži téměř kdekoliv na těle a také sliznice, kde mohou vyvolat i velmi závažné onemocnění.

Typy bradavic

Základní jsou 4 typy bradavic:

1. Pravé bradavice (někdy také označované jako běžné nebo obecné, lat. Verruca vulgaris)

Patří mezi nejběžnější typ bradavic, se kterými se lékaři setkávají. Mají charakteristický vzhled „bambulky“ s nepravidelným a zhrubělým povrchem a začervenalou barvou. Často se objevují ve skupinkách a někdy mohou tvořit i souvislé vrstvy. Postihují prsty na rukou anebo obličej (nos, víčka, rty).

2. Plantární bradavice (Verruca plantaris)

Tento typ bradavice se nachází převážně na chodidlech. Objevuje se na místech, kde je kůže hodně namáhána, a při chůzi způsobují velké bolesti. Povrch bradavice je nerovný, bradavice ale nejsou tak prostorově výrazné jako přechozí typ. Dlouhodobým tlakem se postupně zanořují do kůže a bývají překryty další žlutavou vrstvou zhrubělé kůže (tzv. zašlapané bradavice). Charakteristickým poznávacím znakem jsou drobné načervenalé tečky nebo nitky, což jsou prosvítající drobné krevní cévky. Mohou být zaměňovány za otlaky (mozoly) nebo kuří oka, které se tvoří pouze stálým tlakem při nošení nevhodné obuvi a nejedná se o onemocnění, nýbrž o zhrubělou kůži.

3. Ploché bradavice (Verruca plana)

Ploché bradavice se vyskytují obvykle ve shlucích na obličeji, krku nebo hřbetech rukou. Jak již název napovídá, jsou plochého, čočkovitého tvaru s hladkým povrchem a narůžovělou nebo jen mírně nahnědlou barvou. Velikost jedné bradavice nebývá větší než 0,5 cm. Snadno se přenášejí po těle například při holení.

4. Genitální bradavice (Condylomata accuminata)

Patří mezi sexuálně přenosné choroby. Děti se však mohou nakazit i od rodičů v rámci nedostatečné hygieny (vždy je však nutné vyloučit sexuální zneužívání). Postihují oblast konečníku a vnějších pohlavních orgánů. U dívek je charakteristickým projevem vznik nádoru na děložním čípku. Riziko nakažení je tím vyšší, čím je dívka mladší (nejvyšší riziko je u dívek do 17 let) a čím více vystřídá sexuálních partnerů. Prevencí před nakažením je proto, stejně jako u jiných sexuálně přenosných chorob, zejména sexuální zdrženlivost a používání mechanické ochrany (kondom). Každoroční preventivní prohlídky u gynekologa u sexuálně aktivních dívek, případně zvážení nepovinného očkování proti rakovině děložního čípku u dívek, které chtějí začít sexuálně žít, mohou riziko vzniku rakoviny děložního čípku výrazně snížit (ani očkování však není 100% ochranou!).

Moluska (Molluscum contagiosum)

Zvláštní skupinou jsou moluska. Jedná se o virové onemocnění způsobené poxviry (MCV). Nejedná se tedy o bradavice v pravém slova smyslu.

Často se objevují v místech vlhké zapářky (podpaží, oblast vnějších pohlavních orgánů a konečníku), na krku nebo v obličeji v podobě většího počtu drobných okrouhlých pupínků (cca 1 - 6 mm). Jsou vystouplé, na omak tvrdší než okolní kůže, uprostřed mají důlek. Barva může být nažloutlá, načervenalá nebo lehce perleťová. Tyto pupínky jsou vysoce nakažlivé a infekce se snadno přenáší jak přímým kontaktem, tak prostřednictvím sdílení společných předmětů, u dospělých pak také pohlavním stykem (tedy jako u bradavic).

Inkubační doba se pohybuje od několika dnů do několika týdnů od nakažení virem.

Nejedná se o závažné onemocnění, pupínky nebolí, ale svědí, snadno se proto přenášejí po těle škrábáním. Léčba je stejná jako u běžných bradavic a zabírá až v 90 % případů.

Léčba bradavic

Předpokladem je rozpoznání tohoto virového onemocnění a odhalení všech postižených oblastí. Základem úspěšné léčby je pak důslednost, trpělivost a dodržování správného postupu po celou dobu léčby. Přestože mohou bradavice i spontánně (tedy bez vnějšího zásahu a léčby) vymizet, musíme si uvědomit, že se jedná o vysoce nakažlivé onemocnění, které je nutné léčit.

Postupovat můžeme několika způsoby:

1)    Domácí léčba

Tento (méně drastický) postup volíme u dětí a v případech, kdy onemocnění reaguje na tento způsob léčby, tedy především u bradavic na ploskách nohou, případně u bradavic nepříliš rozsáhlých a objemných.

V lékárnách jsou k dostání přípravky, které obsahují kyselinu salicylovou (v koncentraci 20 - 40 %), způsobující rychlejší olupování horní vrstvy kůže, a jinou látku, která leptá kůži (např. kyselinu mléčnou – Duofilm®), případně pouze leptadlo, jako je kyselina monochloroctová – Acetocaustin® Pen nebo hydroxid draselný – InfectoDell®.

Potírání postiženého místa, tedy přímo bradavice (okolní tkáň je dobré chránit před potřísněním nějakým mastným krémem) způsobí vyleptání a postupné odumření celé bradavice. Léčba obvykle trvá i několik týdnů či měsíců a může se v případě potřeby po 1 nebo 2 měsících opakovat.

Oblíbenou variantou jsou rostlinné přípravky s obsahem vlaštovičníku, který obsahuje velké množství silně účinných látek (tzv. alkaloidů) ve svém nažloutlém mléku. To se uvolňuje ze všech částí rostliny při jejím poranění. Nejvhodnější je proto potírat bradavici přímo čerstvou šťávou, a to pravidelně i několikrát denně (alespoň 2-3krát denně). Efekt je poměrně rychlý (cca 10 - 14 dní aplikace), bradavice zčerná a vyloupne se. Alternativou je např. vlaštovičníková tinktura nebo Kolodium forte® (Phyteneo), roztoky určené k potírání s obsahem vlaštovičníku, které seženete v lékárně.

2)    Metody vázané na ordinaci odborného lékaře

V případě, kdy není možné zvolit některý z předchozích postupů (bradavice jsou rozsáhlé, velké nebo postihují obličej a citlivá místa, případně nereagují na jiné způsoby ošetřování a vracejí se), je potřeba navštívit lékaře, nejlépe kožního – dermatologa. Ten naplánuje zákrok, jehož provedení je možné pouze s odbornou asistencí a za pomocí speciálních přípravků nebo pomůcek.

a)    Ošetření tekutým dusíkem (kryodestrukce) – metoda, která je efektivní a s nízkým rizikem opětovného vzniku onemocnění, je však bolestivá a často je nutné ji opakovat. Lidově se označuje jako „vypalování bradavic“. U dětí se používá pouze v případě, kdy jiné metody selhaly. Není vhodná pro bradavice větší než cca 7 mm kvůli riziku vzniku jizev. Před samotným zákrokem se použijí ke snížení bolestivosti lokální anestetika, případně se kůže na povrchu bradavice změkčí a seškrábe, je-li příliš zhrubělá. Následně se bradavice vypálí dusíkem a postižené místo se ošetří dezinfekcí a obvazem (vhodnou variantou je také zelený roztok, který splní oba kroky v jednom – solutio Novikov).

b)    Použití laseru (tzv. vaskulární pulzní laser) – výhodou této metody je, že nedochází ke vzniku jizev ani u bradavic větších rozměrů. Mechanismus působení spočívá v zasažení krevního zásobení buněk bradavice. Bez nich bradavice odumře a vyloupne se.

c)    Využití efektu látek citlivých na světlo (tzv. fotodynamická terapie) – ošetření probíhá ve dvou krocích, a to nanesení látky citlivé na světlo a osvícení světlem určité vlnové délky, která fotosenzitivní látku, jež pronikla do struktury postižené tkáně, aktivuje. Nedochází k jizvení, metoda není bolestivá a nepoškozuje okolní tkáň. V závislosti na stáří, typu a rozsáhlosti bradavice je potřeba cca 1 - 10 ošetření.

d)    Chirurgické odstranění – vyříznutí nebo vyloupnutí ostrou lžičkou.

Homeopatická léčba

V současnosti je také tento alternativní způsob ošetření velmi vyhledávanou metodou bezbolestné léčby. Efektivnost závisí na druhu a stáří bradavice a samozřejmě také na zvolení vhodné kombinace homeopatik. Proto je dobré obrátit se na zkušeného homeopata, kterého můžete najít i mezi lékárníky nebo farmaceutickými asistenty.

Nejčastěji se volí Thuya occidentalis 9CH v dávkování 1x týdně 10 granulí. V závislosti na typu a vzhledu bradavice je pak možné přidat další homeopatika, např. Antimonium crudum 9CH (bradavice objemné, s „květákovitým“ tvarem), Dulcamara 15CH (bradavice získané na veřejných místech), Causticum 9CH (tvrdé, rohovité bradavice) nebo Natrum muriaticum 15CH (drobné bradavičky, často v kožních záhybech).

Podpůrné postupy

Nespecifickými způsoby léčby je použití přípravků s antivirotickými účinky (např. tea tree olej, extrakt z konopí apod.). Vhodné je také podpořit imunitní systém, neboť právě oslabením organismu snadno dochází k proniknutí virové infekce přes přirozenou obrannou bariéru. Vyzkoušet můžete přípravky s obsahem echinacey (nejlépe extrakt z kořene, ne však déle než cca 7 týdnů souvislého užívání), betaglukanů či nukleotidů. Zvýšit můžete také příjem vitaminů C a D, které zlepšují obranyschopnost těla, a minerálů zinku a selenu.

Prevence a závěrečná doporučení

Nezapomínejte na prevenci. Ve veřejně sdílených prostorách s vlhkým prostředím noste svoje přezůvky, záměrně se nevystavujte přímému kontaktu s nakaženými osobami, dbejte zvýšené opatrnosti při sdílení společného prádla, obuvi i bytového textilu (rohožky, koupelnové koberečky, koberce atd.). Jste-li sami nakažení tímto virovým onemocněním, snažte se minimalizovat riziko přenosu na další osoby a úplně se vyhněte jakémukoliv neodbornému zacházení s bradavicemi, které by mohlo způsobit krvácení a zvýšit riziko infekce.

Bradavice jsou nepříjemným virovým onemocněním, které se poměrně snadno přenáší a léčba je zdlouhavá a často se musí opakovat. Velmi důležitá je proto jak prevence, tak včasná diagnóza a správná a vytrvalá léčba. Nebojte se konzultovat svůj problém v lékárně, rozhodnete-li se pro samoléčbu. Lékárník je odborníkem ve svém oboru a pomůže vám zvolit nejvhodnější zbraň v boji proti bradavicím. Bradavice jsou totiž výhradně ozdobou čarodějnic.

PharmDr. Kateřina Dubská

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek