Existují i jiné léky proti bolesti a na snížení bolesti, než léky s paracetamolem?

Bolest je nepříjemný smyslový vjem, často se jedná o průvodní signál onemocnění či přetížení organizmu. Má pro tělo ochranný význam. Bolest bývá jedním z prvních varovných signálů pro mozek, že něco není v pořádku. Neměli bychom ji proto ignorovat, ale současně není dobré bolest okamžitě tlumit pomocí analgetik (léků proti bolesti). Vhodnější je zjistit nejprve příčinu bolesti a odstranit ji, pokud je to možné.

Rozeznáváme mnoho druhů bolesti – důležité pro léčbu je právě určení, zda se jedná o bolest akutní či o bolest chronickou; bolest povrchovou (dobře lokalizovatelnou) či bolest viscerální (tupou, špatně ohraničitelnou bolest), neuralgii (bolest nervového původu, často provázena mravenčením, záškuby, pálením, apod.), bolest provázející nádorové onemocnění aj.

Podáváte paracetamol dětem? Nebo si chcete pomoci od bolesti po požití alkoholu?

Další užitečné články o správném užívání paracetamolu si přečtěte zde.

V tomto článku se zaměříme na léčbu akutní bolesti (bolesti trvající několik hodin, dnů, týdnů), léčba chronické bolesti (trvající déle než 3 měsíce; často přetrvává i po odstranění příčiny bolesti) patří vždy do rukou lékaře a pro samoléčbu se nehodí.

Pro léčbu akutní a subakutní bolesti se používají analgetika-anodyna (léčiva obsahující paracetamol či metamizol, ať již samostatně nebo ve formě analgetických směsí – viz článek Paracetamol léčí bolest, ne zánět) a tzv. nesteroidní antiflogistika (NSAID). NSAID jsou léky, které působí nejen proti bolesti, ale současně tlumí i zánět. Právě zánět je často příčinnou mnohých bolestí – nejčastěji bolestí hlavy, zubů, kloubů, svalů, šlach.

NSAID odstraňují dobře i otok a horečku. Dlouhodobě se tyto látky užívají v revmatologii, krátkodobě mohou sloužit k léčbě akutní bolesti a často mohou být i účinnější než samotný paracetamol. Mezi nejčastěji užívaná nesteroidní antiflogistika patří kyselina acetylsalicylová (neboli aspirin), ibuprofen, naproxen, diklofenak, dexketoprofen.

Volně prodejné přípravky s obsahem NSAID:

ibuprofen (Brufen®, Ibalgin®, Ibumax®, Nurofen®)
diklofenak (Voltaren®, Flector®, Olfen®, Almiral®, Dicloreum®)
aspirin (Acylpyrin®, Aspirin® nebo ve směsích Acifein®, Migralgin®, aj.)
naproxen (Nalgesin S®)
dexketoprofen (Dexoket®)

NSAID na lékařský předpis:

Účinné látky: nimesulid, piroxikam, meloxikam, ketoprofen

Pro volbu nejvhodnějšího léku proti bolesti je důležité znát nejen bolest (lokalizaci, dobu trvání, příčinu bolesti), ale také pacienta. Musíme znát nejen jeho celkový zdravotní stav, ale také jeho věk a pohlaví a u žen navíc vyloučit případné těhotenství/.
Také vnímavost pacienta k jednotlivým účinným látkám v léčivých přípravcích může být individuální. Některému pacientovi zaručeně pomůže na bolest hlavy ibuprofen, někomu nevyhovuje a úlevu po něm necítí.

Nejčastěji se NSAID používají ve formě tablet k léčbě bolestí pohybového aparátu, hlavy, zubů či menstruačních bolestí. Při postižení svalů, šlach, kloubů je vhodné doplnit tablety lokální léčbou spoužitím krémů či gelů k úlevě od bolesti a vmasírováním do bolestivého místa několikrát denně.

Při vnitřním užívání patří mezi nejčastější nežádoucí účinky nesteroidních antiflogistik dráždění žaludku, od bolesti žaludku až k možnému vyvolání žaludečních vředů při pravidelném užívání vyšších dávek nebo u citlivých pacientů. Je proto nutné užívat tyto léky vždy po jídle.

NSAID se nehodí pro pacienty s onemocněním srdce a cév (s vyšším krevním tlakem, nepravidelnostmi srdečního rytmu či srdeční nedostatečností), u nichž mohou zhoršovat onemocnění a často i vyvolávat nežádoucí reakce při kombinaci s jejich léky. Nevhodná jsou nesteroidní antiflogistika také pro pacienty léčící se s astma bronchiale nebo jinými dechovými obtížemi. NSAID mohou v některých případech vyvolat až dušnost, astmatický záchvat, případně zhoršit celkové obtíže.

Nesteroidní antiflogistika nejsou ani vhodnou volbou u těhotných žen (žádné z těchto léků by se neměly užívat v průběhu 3. trimestru, v 1. a 2. trimestru lze užívat při akutních potížích po poradě s lékařem ibuprofen, diklofenak, aspirin, dexketoprofen i naproxen). Kojící matky mohou krátkodobě bez obav užívat ibuprofen (maximálně 3x denně), po poradě s lékařem pak diklofenak ).

U dětí se pro tlumení bolesti a zánětu používá z uvedených látek pouze ibuprofen (nejčastěji ve formě čípků či sirupu). Naprosto nevhodným lékem pro děti je aspirin – při jeho podání dětem mladším 16 let hrozí nebezpečný Reyův syndrom.

Jednotlivé léky ze skupiny NSAID není vhodné mezi sebou vzájemně kombinovat. Jejich účinky proti bolesti se nesčítají, ale naopak hrozí vyšší riziko prohloubení nežádoucích účinků – zažívacích potíží, závratí, bolestí hlavy. Všechny tyto léky však můžeme kombinovat s paracetamolem.

Nejčastěji užívané NSAID:

Ibuprofen (Brufen®, Ibalgin®, Ibumax®, Nurofen®)

  • dostupný ve formě tablet, kapslí, krémů a gelů pro lokální aplikaci, čípků a sirupů pro děti
  • obvyklá dávka pro dospělého pacienta je 400 mg (nejdříve po 4 hodinách, maximální denní dávka je 2,4 g)
  • u dítěte bývá doporučována dávka 20-30 mg/kg hmotnosti na den
  • u dětí se často kombinuje s paracetamolem (Paralen, Panadol)
  • nevhodný pro těhotné ve 3. trimestru, během kojení lze použít

Aspirin (Aspirin®, Acylpyrin®)

  • ve formě tablet nebo tablet určených k rozpouštění do vody
  • nejčastěji se používá při bolestech hlavy, kloubů a při teplotě
  • nevhodný pro těhotné ve 3. trimestru, kojící ženy a děti do 12 let (u horečnatých onemocnění není vhodný pro děti až do 16 let, jinak pouze na doporučení lékaře)
  • jednotlivá dávka je 500 - 1000 mg (lze opakovat po 4-8 hodinách), maximální denní dávka jsou 4 g

Naproxen (Nalgesin S®)

  • je dostupný ve formě tablet
  • zabírá velmi rychle a zároveň má prodlouženou dobu účinku (obvykle působí 8-12 hodin), je proto vhodný např. pro utišení bolestí zubů (účinkuje během celé noci), menstruačních bolestí, apod.
  • není určen pro těhotné ženy ani pro děti do 12 let

Diklofenak (Voltaren®)

  • je dostupný ve formě tablet, kapslí a velmi často bývá používán k lokální léčbě bolesti obsažen v krému nebo gelu
  • není vhodný pro děti do 14 let, těhotné ženy ani kojící (pouze výjimečně po poradě s lékařem)
  • doporučená jednotlivá dávka je 50 mg - obvykle se užívá 2 x-3 x denně

Dexketoprofen (Dexoket®)

  • je dostupný ve formě tablet
  • hodí se pro léčbu akutních bolestí, obvyklá dávka je 25 mg , maximálně 3 x denně
  • není vhodný pro děti, těhotné ani kojící
  • je vhodný pro pacienty s intolerancí laktózy (neobsahuje laktózu)

PharmDr. Kateřina Ondrušová

Lékárna MEDIFIN, Praha

Přestože se článek věnuje dané problematice podrobně, doporučujeme vám poradit se o nejvhodnějším řešení a postupu s vaším lékárníkem, který dokáže nejlépe vyřešit vaše individuální potřeby.

aplikace lékárny v čr


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek