Jak správně pečovat o ochranné pomůcky

Aby byly ochranné pomůcky dýchacích cest účinné, je nutné se o ně řádně starat a správně je nosit.

Jak se o pomůcky starat?

Mnoho pomůcek je pouze jednorázových. Je nutné je měnit po 2, 4, 8 hodinách, nebo když jsou vlhké. Po použití vložte roušku do sáčku a vyhoďte ihned do odpadu. Po sundání roušky si umyjte ruce mýdlem, nebo je dezinfikujte.

Česká lékárnická komora připravila jednoduchý návod, podle kterého je vhodné postupovat.

Jak pomůcky nosit?

Zásadní je správné nasazení – ujistěte se, že rouška nebo respirátor zakrývá ústa a nos, a upevněte ji tak, aby byla minimalizována mezera mezi tváří a rouškou. Přední části roušky se během nasazování, nošení a snímání nedotýkejte. Při snímání roušky použijte následující postup: nedotýkejte se přední části roušky, uvolněte ji vzadu za šňůry či gumičky a sejměte ji. Po sundání roušky, nebo kdykoli jste se se dotkli přední části, si umyjte ruce mýdlem, nebo je dezinfikujte.

Používání ochrany dýchacích cest je jedno z důležitých preventivních opatření, které pomáhá omezit šíření respiračních onemocnění, včetně COVID–19. Přesto je pouhé používání ochrany dýchacích cest bez dalších opatření nedostatečné. Musí být vždy kombinováno s dostatečnou hygienou a častým mytím rukou a dodržováním rozestupů.


VYUŽIJTE ON-LINE PORADNU

Ptejte se odborných farmaceutů na oblast léčiv on-line. Rádi Vám zodpoví dotazy související se správným užíváním, dávkováním či (ne)vhodným užíváním léků či lékovými interakcemi nebo s dalšími tématy z oblasti lékárenství. Poradna je anonymní, pro rychlejší a co nejpřesnější odpověď je třeba vyplnit potřebné informace o Vás.

Formulář pro on-line dotaz

Odpověď na Váš dotaz Vám bude odeslána v nejkratším možném čase, obvykle během 1 – 3 dní. Pokud by Váš dotaz přesahoval rámec kompetencí našich odborníků, informujeme Vás o tom a doporučíme Vám konzultaci u Vašeho ošetřujícího lékaře.

V případě otrav nebo podezření na předávkování léky kontaktujete Toxikologické informační středisko na telefonu

  • 224 919 293
  • 224 915 402

Otázka a odpověď budou v anonymizované podobě zveřejněny na našem portálu.

Vážíme si Vašeho soukromí

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Některé z nich jsou k fungování stránky nezbytné, ale o těch následujících můžete rozhodnout sami:
Přečtěte si naše zásady pro soubory cookie

Přihlásit se k odběru novinek